Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Східногалицьке село міжвоєнної доби:стратегія виживання українців в умовах поневолення

Східногалицьке село міжвоєнної доби:стратегія виживання українців в умовах поневолення

Назва:
Східногалицьке село міжвоєнної доби:стратегія виживання українців в умовах поневолення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,41 KB
Завантажень:
486
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Східногалицьке село міжвоєнної доби:стратегія виживання українців в умовах поневолення


Широкий доступ до архівних документів відкрив можливості для відтворення об’єктивної картини історії українського селянства. Всебічний аналіз матеріалів дозволяє зрозуміти складність політичної ситуації, в якій українська спільнота зберегла свою ідентичність і протидіяла асиміляційним тенденціям чужинців. На особливу увагу заслуговують наукові дослідження М.Кугутяка [1], О.Красівського [2], C.Качараби [3], В.Марчука [4], О.Рубльова [5] та багатьох інших учених.
Український етнос пережив героїчні й водночас драматичні часи, зберігся як народ і сформувався як політична нація завдяки своїй високій духовності, працьовитості, соціальній солідарності. Становлення модерної української нації, враховуючи суттєве значення в цьому процесі виникнення власної високої культури, в першу чергу унормованої мови, зазвичай пов’язують із творчістю І.Котляревського, Г.Квітки-Основ’яненка і особливо Т.Шевченка. Культурний вибух українців не оминув і Галичини. Галицькі будителі М.Шашкевич, Я.Головацький і І.Вагилевич взялися за відродження “русинської” літератури.
Життя українців споконвіку пов’язане з працею на землі, сільським побутом, традиційними заняттями й ремеслами. Саме з таких позицій трактували український аграрний соціум ті, хто його вивчав. Діалектичний характер мала генеза національної ідеї: від несприйняття українців-галичан тогочасною європейською думкою до явного захоплення та перетворення у складову частину національного суспільно-політичного поступу.
Українське село Галичини жило споконвіку своїми турботами відповідно до народних звичаїв і вимог часу. Ці звичаї регламентували правила поведінки щодо громадського та сімейного життя. Ведення традиційного одноосібного селянського господарства сприяло формуванню індивідуалістичної психології. Разом із тим у сільському житті багато робіт виконувалося громадою – толокою. Так, толокою споруджували церкви й народні доми, впорядковували дороги й збирали урожай, косили поле старим людям чи одиноким жінкам. Спільно ходили до церкви, вечори проводили на вечорницях і лише зрідка зверталися до влади. Незважаючи на те, що польський уряд офіційно підпорядкував собі сільське самоуправління, в багатьох випадках простежувався дуалізм влади, тобто традиційно схід села залишався найавторитетнішою інстанцією. Відчуття громадської підтримки єднало в розумінні спільної нелегкої долі українського селянина.
Галичани відчували себе частиною сільської громади й у взаємній підтримці почувалися сильнішими. Польська влада не домоглася свого – не зруйнувала довіру між селянами, що породжувало, при певних обставинах, можливість організованого опору їй. Релігійна ситуація в східногалицькому селі ускладнювалася строкатістю, насильницьким окатоличенням і репресіями польських властей щодо місцевого українського населення. Однак протистояння полонізації й асиміляції викристалізовувало духовність, яка опановувала й згуртовувала сотні тисяч селян. Суспільно-політичне становище в краї характеризувалося суперечливими тенденціями, які проявлялися, з одного боку, в дальшому розмежуванні політичних сил, а з іншого, – в їх консолідації на ґрунті повсякденного життя сільської громади і духовності із боку Греко-католицької церкви.
Як і в ХІХ ст., священики Греко-католицької церкви виступали ініціаторами створення світських культурно-освітніх і господарських товариств, організаторами низки шкіл, видання релігійно-історичної літератури. У цьому велика заслуга митрополита А.Шептицького. Першоієрарх ГКЦ вважав, що народ, який не має політичної свободи, все ж може залишити свій слід у розвитку людства, давши культурі великих, видатних людей. Він виявив глибоке розуміння процесу національної консолідації та політичної свідомості через досягнення високого рівня розвитку культури й освіти. Крім релігійної роботи, митрополит великого значення надавав світській освіті.
Продовжувало плідну роботу Наукове товариство ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Східногалицьке село міжвоєнної доби:стратегія виживання українців в умовах поневолення

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок