Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СИСТЕМНА СОЦІОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ Н. ЛУМАНА ТА її ЗАСТОСУВАННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 PP. В УКРАЇНІ

СИСТЕМНА СОЦІОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ Н. ЛУМАНА ТА її ЗАСТОСУВАННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 PP. В УКРАЇНІ

Назва:
СИСТЕМНА СОЦІОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ Н. ЛУМАНА ТА її ЗАСТОСУВАННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 PP. В УКРАЇНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,55 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
В. Г. Космина
СИСТЕМНА СОЦІОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ Н. ЛУМАНА ТА її ЗАСТОСУВАННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 PP. В УКРАЇНІ
Тема Українського Голодомору належить до числа тих резонансних суспільно-політичних проблем, які "випробовують на міцність" саму історичну науку. Світова історіографія знає безліч випадків, коли ті чи ті трактування подій навіть багатовікової давності викликали гострі внутрішньополітичні й міжнародні суперечки та конфлікти. Останнім часом гострі дискусії, передусім, в Україні й Росії, розгорілися навколо проблеми Великого голоду в СРСР 1932-1933 pp., від якого найбільше постраждала саме Україна. 28 листопада 2006 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", Стаття 1 якого констатує: "Голодомор 1932-1933 років в Україні є геноцидом Українського народу" [1, с.504]. Багато російських політиків і державних діячів виступили проти такої інтерпретації Голодомору. А 2 квітня 2008 р. Держдума Росії ухвалила Заяву "Пам'яті жертв голоду 30-х років на території СРСР", в якій засудила "режим, що зневажив життям людей заради досягнення економічних і політичних цілей", але при цьому багатомільйонні жертви по суті потрактувала лише як "величезну ціну за індустріалізацію, за гігантський економічний прорив, що відбувся в ті роки" і категорично заявила, що ця трагедія "не мала і не має міжнародно встановлених ознак геноциду" [2].
Така протилежність оцінок ряду аспектів Голодомору з боку вищих представницьких і законодавчих органів та політиків двох держав постає доволі логічною з огляду на різницю в їхніх внутрішньо- і зовнішньополітичних цілях, особливо з урахуванням проголошуваних Росією спадкоємності й правонаступництва щодо колишнього СРСР. За цих обставин цілком зрозумілим є і відповідний резонанс у зорієнтованих на політику суспільних колах та ЗМІ. Показовим є Інтернет. Пошукова система Yandex фіксує наявність понад 21 тис. сторінок з документами, що містять українське словосполучення "геноцид українського народу", і понад 33 тис. сторінок з російським словосполученням "геноцид украинского народа", з них 14 тис. - на українських сайтах (англомовний Інтернет тут також представлений в основному українськими та російськими сайтами). При цьому в першому випадку вказане визначення подається зазвичай як належне, а в другому домінує критичне ставлення до нього.
Однак викликає чимало запитань та обставина, що подібний "вододіл" спостерігається й поміж "служителів Кліо" двох країн. Факти вказують на масову загибель людей в Україні, вилучення владою всіх запасів продовольства, спеціальні заходи влади по недопущенню його ввезення в голодуючі райони та виїзду з них. Більшість українських істориків (назвемо такі відомі імена як С.В.Кульчицький [3], В.І.Марочко [4], В.І.Сергійчук [5] та ін.) схиляється до думки, що Голодомор 1932-1933 pp. був саме геноцидом проти українців. Російські ж історики (В.В.Кондрашин [6], М.О.Івницький [7] та ін.) хоч уже здебільшого й не заперечують "рукотворності" голоду 1932- 1933 рр., проте не погоджуються, що в Україні він принципово відрізнявся від подібного явища в інших регіонах СРСР і на цій (!) підставі взагалі відкидають будь-які розмови про геноцид з боку влади. Як бачимо, паралелі з державною політикою й державними інтересами безперечні. Частина російських науковців в дискусіях про геноцид прямо керуються політичними мотивами (щоправда, й українські інколи їм у цьому не поступаються). А.В.Марчуков відверто заявляє: "Цілять прямо в Росію, у спадкоємність російської історії від дореволюційної Росії до СРСР і в їхнє геополітичне становище у світі" [8] [1]. А О.Б.Йєменський додумався до того, що "Голодомор 1932-1933 годов на Україні <...> сприяв не геноциду українського, а етноциду російського населення України, суттєво полегшив хід подальшої українізації мешканців республіки" [9].
Після такої підміни наукової аргументації політичною ("патріотичною"?) від історії як науки мало що залишається. Не більш "продуктивними" є й спроби істориків виступити суддями й робити правові висновки щодо Голодомору.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: СИСТЕМНА СОЦІОЛОГІЧНА ТЕОРІЯ Н. ЛУМАНА ТА її ЗАСТОСУВАННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 PP. В УКРАЇНІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок