Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЧНИХ СТРАТЕГІЯХ НАСЕЛЕННЯ В ПОВОЄННЕ ДВАДЦЯТИЛІТТЯ

ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЧНИХ СТРАТЕГІЯХ НАСЕЛЕННЯ В ПОВОЄННЕ ДВАДЦЯТИЛІТТЯ

Назва:
ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЧНИХ СТРАТЕГІЯХ НАСЕЛЕННЯ В ПОВОЄННЕ ДВАДЦЯТИЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,48 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
В. В. Марчук
ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЧНИХ СТРАТЕГІЯХ НАСЕЛЕННЯ В ПОВОЄННЕ ДВАДЦЯТИЛІТТЯ
Особисті підсобні господарства (ОПГ) відносяться до числа маловивчених історичних явищ, стосовно яких в науці і досі існують викривлені судження. Сьогодні сформоване лише дуже приблизне уявлення про їх роль і місце в соціально-економічному житті Радянської України, особливо з точки зору головного суб'єкта історії - людини.
Гуманізація наукового знання в сфері дослідження історії економічних відносин вимагає всебічного вивчення мотивів господарської поведінки людини, її впливу на розвиток суспільства в цілому, що і зумовлює актуальність результатів дослідження, викладених в даній статті. Тим більше, що наукова розробленість проблем, пов'язаних з розвитком ОПГ, є досить слабкою.
У радянські часи для системного аналізу ролі особистих господарств в житті людини існували суттєві перешкоди політико-ідеологічного характеру. Дослідницька думка спрямовувалась на обґрунтування вирішальної ролі колгоспно-радгоспного сектору виробництва, більшість праць, що стосувались ОПГ розкривали лише окремі політ-економічні, юридичні аспекти проблеми [1]. Сучасний період розвитку науки теж не вніс повної ясності в розуміння суті ОПГ. В більшої частини наукових еліт зберігся сформований ще в радянські часи стереотип їх економічної малозначущості. Лише в останні роки з'явились деякі нечисленні наукові доробки, головно - статті, що торкаються соціальних аспектів розвитку ОПГ [2]. Однак, суб'єктивна компонента розвитку ОПГ в аспекті історичної ретроспективи залишається слабко вивченою, що і зумовило обрання дослідником теми для наукової роботи, постановки цілей статті.
Метою дослідження є визначення господарчих стратегій власників особистих підсобних господарств, що дозволяли їм ефективне господарювання в їх рамках.
Вивчення умов функціонування ОПГ в 1945-1965 роках дозволяє виявити чітко виражений антагонізм між соціально-економічними стратегіями владної верхівки і матеріальними інтересами основної маси населення України. Недооцінка радянською владою внутрішніх рушійних сил господарського розвитку і доведення до абсурду ідеї цілепокладання "зверху" зрештою виявилися основними передумовами конфлікту мотивів держави і робітника - двох основних суб'єктів господарських відносин в СРСР. На відміну від владних інституцій, що розглядали особисті господарства через призму шляхів і темпів втілення в життя теоретичної концепції "суспільства майбутнього", їх сприйняття населенням (так само як і інших форм натурального сімейного виробництва) підкорялось іншій логіці: задоволенню базових фізичних потреб.
Психологічні, культурні мотиви, феномен традиціоналізму, безумовно входили в число факторів, що обумовлювали стабільний розвиток ОПГ. Але, основоположним чинником їх сталого існування з точки зору простої людини виступали все ж таки економічні мотиви виживання і самовідтворення.
Корінною проблемою радянського суспільства, що за сталінським виразом 1936 року "здійснило в основному соціалізм", залишалось забезпечення фізичного виживання і відтворення робочої сили трудівника, не кажучи вже про задоволення більш "вишуканих" матеріальних чи соціально- психологічних потреб [3, с.84]. Натуральні і грошові надходження, що отримував радянський трудівник від громадського господарства в більшості випадків не покривали суспільно-необхідних витрат на відтворення робочої сили [4, c.67]. Особливо це стосувалось низькооплачуваних груп колгоспників і робітників радгоспів, прибутки яких від громадського господарства були мінімальними. Однак, навіть в районах з високою оплатою праці, громадське господарство не могло задовольнити потреби сільської сім'ї у всьому асортименті необхідних сільськогосподарських продуктів [5, с.63]. Протягом досліджуваного періоду сім'ї колгоспників УРСР отримували від громадського сектору, а також від держави, в тому числі у вигляді соціальних трансфертів, лише 1/3-2/3 необхідних для життя натуральних і грошових надходжень [6, арк.53; 7, с.119; 8, c.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЧНИХ СТРАТЕГІЯХ НАСЕЛЕННЯ В ПОВОЄННЕ ДВАДЦЯТИЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок