Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПОЛІТИКА ЦАРСЬКОГО УРЯДУ В СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ ПІВДНЯ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

ПОЛІТИКА ЦАРСЬКОГО УРЯДУ В СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ ПІВДНЯ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
ПОЛІТИКА ЦАРСЬКОГО УРЯДУ В СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ ПІВДНЯ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,25 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
В. А. Добровольська
ПОЛІТИКА ЦАРСЬКОГО УРЯДУ В СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ ПІВДНЯ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Українська держава має багатонаціональний характер, саме тому в ній проводиться державна політика, спрямована на забезпечення соціальних, політичних та культурних потреб етнічних спільнот. Освітні заклади України будь-якого регіону ставлять за мету виховати у підростаючого покоління толерантність по відношенню до представників нацменшин, сформувати почуття загальнонаціональної єдності. Саме тому вивчення змісту державної політики в галузі національної освіти Півдня України у другій половині ХІХ - на початку ХХ століття є корисним.
В історичній літературі ця проблема висвітлена недостатньо. Є праці, що висвітлюють історію і культуру, в тому числі й освіту, євреїв [1; 2], кримських татар [3], німців [4] України у різний історичний період. Допоміжну роль відіграють статистичні дані звітів дореволюційних органів місцевого самоврядування [5; 6; 7; 8; 9] та матеріали архівних справ [10; 11; 12]. Метою цього повідомлення є висвітлення характерних рис політики уряду в сфері національної освіти Півдня України у другій половині ХІХ - на початку ХХ століття, розкриття мережі єврейських, татарських, німецьких шкіл регіону.
У зазначений період Південь України складався з Катеринославської, Таврійської й Херсонської губерній. У географічному відношенні, попри всі численні відмінності й місцеві особливості, ці землі представляли собою певну єдність.
Населення Півдня України з самого початку формувалось як багатонаціональне. За даними всеросійського населення 1897 року українці кількісно переважали інші етноси (54,9% від загальної кількості населення трьох губерній). Найбільш помітним після українців був відсоток росіян (22,1%), євреїв (6,8%), кримських татар (4,6%), німців (4,6%), молдаван (2%), греків (1,3%), болгар (1,2%), поляків (0,8%), білорусів (0,7%). Інші народності складали 0,4 % від загальної кількості населення регіону [13, с.146; 14, с.53-54].
Багатонаціональність Півдня України була історично зумовлена: з кінця XVIII століття ця територія була одним із основних районів колонізації.
У ХІХ столітті царський уряд почав впроваджувати великодержавну політику щодо нових підданих. Розглянемо характерні риси політики по відношенню до трьох найчисельніших національних меншин Півдня України: євреїв, німців, кримських татар.
На третьому місці за кількістю після українців і росіян були євреї. Катерина II ще у 1769 році надала дозвіл євреям селитися у Таврії з метою її заселення і освоєння.
Єврейське населення багато в чому вплинуло на особливості культури та економіки регіону, соціально-психологічні характеристики його мешканців. В середині XIX століття А.Скальковський писав: "Край Новороссийский - зто обетованная земля евреев" [15, с.308-316].
"Положення про євреїв" від 30 травня 1835 року створило "смугу осілості", яка з незначними змінами збереглася до 1917 року. В Україні - це Волинська, Подільська, Катеринославська, Київська (крім Києва), Херсонська, Таврійська, Полтавська, Чернігівська губернії [1, с.21]. Смуга осілості - це своєрідний умовний кордон, який офіційно євреям не дозволялося переходити.
Антисемітська політика царизму пройшла кілька етапів і на початок ХХ століття була досить сформована. Дозвіл поселятися євреям в Україні мав кілька причин: необхідність позбавлення російського населення від конкурентів в галузі торгівлі, протистояння євреїв та українців позбавить останніх від думки про незалежність. Злиденність життя у єврейських громадах, безправ'я, численні обмеження з боку уряду, спонукали молодь до зміни життя. Для цього вони здобували освіту.
3 40-х років XIX століття розпочалася реформа в галузі єврейської освіти, метою якої було сприяти швидкій асиміляції євреїв з іншими народами багатонаціональної держави. Однак царат не брав до уваги, що євреї мали свою мову - ідиш, якою користувалися в побуті, книжну мову - іврит, свою систему самоуправління, конфесійну замкненість, які віками передавалися з покоління в покоління системою національної початкової освіти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ПОЛІТИКА ЦАРСЬКОГО УРЯДУ В СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ ПІВДНЯ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок