Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історія Закарпаття в 1917-1920 рр.

Історія Закарпаття в 1917-1920 рр.

Назва:
Історія Закарпаття в 1917-1920 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,86 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
 
Реферат
Історія Закарпаття в 1917-1920 рр.


В
роки війни становище трудящих Закарпаття стало нестерпним. Більшість промислових підприємств була воєнізована. Під збройним примусом військових комендатур вводився ненормовий робочий день, нещадно придушувались найменші прояви неслухняності і непокірності. Селянство терпіло від численних податків, реквізицій, позик, грабежів, якими займалися військові частини. Чиновники і жандарми забирали в селян останнє зерно, картоплю, худобу Закарпатський облдержархів, ф. 4, оп. 1, спр. 845, арк. 27.. В містах і селах Закарпаття голод косив дюдей. З а даними мукачівського єпископа в січні 1918 року 48311 чоловік Березької жупи не мали ніяких харчових продуктів і повністю або частково голодували Закарпатський облдержархів, ф. 772, оп. 3, спр. 1330, арк. 20-21.
Доведені до відчаю, трудящі маси рішуче піднімалися на боротьбу проти гнобителів, вимагали хліба, роботи, політичних прав. В ряді місць мали випадки голодних бунтів, виступи проти адміністрації на підприємствах.
Докорінний поворот в боротьбі трудящих Закарпаття за соціальне і національне визволення зробила Велика Жовтнева соціалістична революція. «Жовтнева революція ознаменувала початок революційного переходу від капіталізму до соціалізму в усьому світі» 50 років Великої Жовтневої соціалістичної революції. Постанова ЦК КПРС. Тези ЦК КПРС. К., 1967, стор. 47.. Про Жовтневі події в Росії населення дізнавалось з місцевої і з центральної угорської преси. На Закарпатті поширювались листівки соціалістичних організацій Угорщини із закликом до трудящих наслідувати приклад російських товаришів Шляхом Жовтня.Збірник документів, т. 1. Ужгород, 1957, стор. 48.. Вже перші повідомлення про перемогу революції в Росії викликали відгук у містах і селах Закарпаття. У Мукачевому, Сваляві, Береговому та інших містах відбулися мітинги та демонстрації солідарності. Селяни відмовлялися сплачувати податки, борги за оренду, чинили збройний опір властям (В.Лучки, Порошкове). Велику організаторську і пропагандистську роботу серед трудящих розгорнули колишні військовополонені, що повернулися з Радянської Росії. Їх було близько 8 тис. чоловік Б.Співак, М.Троян. 40 незабутніх днів, стор. 24. Серед них були І.І. Мондок, І.І. Шерман, І.П. Локота, Я.І. Галгоці та інші, які пізніше стали відомими на Закарпатті керівниками революційно-визвольного руху. Комуністи з числа колишніх військовополонених разом з революціонерами підпілля склали ядро першої комуністичної організації Закарпаття – групу комуністів Руської Крайни, яка була оформлена в кінці листопада 1918 року при ЦК Компартії Угорщини.
Протягом трьох днів – із 28 до 31 жовтня в Угорщині йшли завершальні бої проти монархії Габсбургів. Всі спроби монархістів зберегти владу над народами Тисо-Дунайського басейну провалювалися. Долю країни вирішував народ, який геть уже не покидав площ і вулиць, а одностайно вимагав: «Геть монархію! Хай живе республіка!».
Влада переходила до рук Угорської Національної ради, створеної 25 жовтня 1918 року з представників лівих сил, на чолі якої стояв лідер ліберальних кіл М. Каролі, підтриманий широкими колами робітничого класу, селянства, інтелігенції. На бік М. Каролі переходила й армія. Головні бої проходили в Будапешті, а 30-31 жовтня охопили практично всю країну, в тому числі й Закарпаття, яке продовжувало залишатися в складі Угорщини.
Демократичні верстви населення Закарпаття гаряче схвалили звернення до народів Угорщини, складене з ініціативи М. Каролі і опубліковане 29 жовтня 1918 року – це була своєрідна програма революції. У зверненні підкреслювалося, що в умовах монархії не можна розв’язати жодну з проблем, які стоять перед народами країни. Звернення закликало всіх включитися в боротьбу за повалення монархії, створення незалежної держави, ліквідацію феодальних пережитків у всіх сферах життя, забезпечення рівного права всім народам країни.
Масові виступи в ряді міст і сіл пройшли уже 30-31 жовтня 1918 року – Ужгород, Мукачево, Берегове, Хуст, Свалява, Перечин, В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історія Закарпаття в 1917-1920 рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок