Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Люблінська та Берестейська унія

Люблінська та Берестейська унія

Назва:
Люблінська та Берестейська унія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,45 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
РЕФЕРАТ
на тему:
«Люблінська та Берестейська унія»


Зміст
Вступ………………………………………………………………………………….3
1. Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для України…………………………....4
1.1.Передумови Люблінської унії……………………………………………4
1.2 Люблінський сейм 1569 р. та прийняття унії………………………...…6
1.3 Наслідки Люблінської унії для України…………………………….…..7
2. Брестська унія та посилення національного гніту…………………………….10
2.1 Передумови Брестської унії…………………………………………….10
2.2 Берестейська унія 1596 р. та її наслідки……………………………….11
2.3 Посилення національного гніту в Україні наприкінці XVI – в першій половині XVII cт……………………………………………………………………13
Висновок……………………………………………………………………………15
Список використаної літератури………………………………………………….16
Вступ
Розвиток феодального землеволодіння, посилення процесу прикріплення селян до землі сприяли формуванню та зростанню панівної феодальної верстви. У різних країнах ці процеси мали свої особливості. Так, якщо у Польщі ще наприкінці XIV – на початку XV ст. в межах привілейованої верстви було ліквідовано різницю між ступенями шляхетства, то в українських землях, які входили до складу Литовської держави, еліта поляризувалася. На одному полюсі – невеличка група великих землевласників-магнатів, що володіла широкими правами та привілеями: еконо-мічними (величезні підвладні території та значні резерви робочої сили), політичними (можливість обіймати найвищі державні посади — канцлер, гетьман, підскарбій та ін.) та юридичними (підлягання суду безпосередньо великого князя, а не місцевої адміністрації). На іншому полюсі перебувала значна група середніх та дрібних землевласників – шляхта. Вона концентрувала у своїх руках (порівняно з магнатами) менші економічні важелі (землі та робочу си-лу), підлягала юрисдикції місцевих великокнязівських намісників — воєвод і старост, раз по раз потерпала від «наїздів» магнатів на маєтки дрібних і середніх землевлас-ників. Саме тому українська шляхта Литовської держави із заздрістю дивилася на польську, яка стала для неї омрі-яним ідеалом «шляхетської рівності». Різниця справді була суттєвою.
Якщо українська (як і литовська та біло-руська) шляхта мусила не тільки сплачувати податки на утримання війська (серебщину), а й відбувати військову службу в загальношляхетському ополченні («посполитому рушенні»), то в Польщі утримання війська оплачував ко-роль за рахунок чверті доходів від власної маєтності.
До то-го ж польська провідна верства мала ширші права, внут-рішню однорідність, політичну незалежність.
1. Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для України
1.1 Передумови Люблінської унії
Грунт для останньої унії між Польщею та Великим князівством Литовським визрівав від початку ХVI ст. “Польща не залишала своїх планів про приєднання українських земель і про прилучення Литви взагалі. З цією метою вона постійно наполягала на заключенні більш тісного союзу та створила партію, яка протистояла самостійницьким прагненням Литви” [7, с. 4].
Литовські магнати ладні були вступити в унію з Польщею за умови збереження державної самостійності своєї держави. За допомогою цього вони розраховували посунути від важелів політичного впливу численніших і могутніших українських та білоруських магнатів. Проте тодішню литовську еліту стримували страх повного злиття з Польщею та втрата зверхності політичного становища в суспільстві, позаяк провідною верствою польського суспільства були не магнати, а шляхта.
Такі самі міркування стримували українських та білоруських магнатів, які до того ж найбідбше турбувалися загрозою окатоличення. Про його реальність свідчила доля Галичини, приєнаної Польщею ще в XIV ст.
Звичайно, за умов середньовічного суспільства ніхто не враховував інтереси народних мас, які ще не виступали самостійним чинником політичних процесів.
За цих обставин основною рушійною силою інтегративних процесів стала шляхта. “…Невдоволена пануванням магнатів середня та дрібна шляхта підтримала поляків, сподіваючися здобути собі широкі привілеї, якими користувалися польські феодали” [6, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Люблінська та Берестейська унія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок