Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ)

Загрузка...

ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ)

Назва:
ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,17 KB
Завантажень:
445
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
В.В. Марчук
ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ)
Незважаючи на наявність великої кількості наукових праць, що торкались особистих підсобних господарств (ОПГ), визначення їх соціально-економічної сутності наштовхується на суттєві перешкоди. Вони, за великим рахунком, і досі залишаються не осягнутими в політекономічному, соціальному плані. Як в радянські часи, так і сьогодні найбільш глибоку розробку отримали економічні аспекти існування і функціонування
ОПГ [1.-С.5]. Разом з тим у працях вчених важко знайти адекватне розуміння їх основного соціально-економічного змісту.
У радянські часи не існувало єдиної усталеної точки зору щодо природи ОПГ. Одні вважали особисті господарства формою дрібного приватнопідприємницького господарства, що повинна відмерти [1.-С.24], несоціалістичним сектором виробництва [1.-С.21; 2.-С.17], проявом дрібнобуржуазних, приватновласницьких пережитків в економіці і психології колгоспних селян, що вступали у протиріччя з будівництвом соціалізму і комунізму [3.-С.35,80; 4.-С.68].
Інша частина вчених доводила, що ОПГ - соціалістична форма дрібного сільськогосподарського виробництва, і наводила власні аргументи, чому особисті господарства не могли розвинутись у капіталістичну форму господарства [5.-C.44]. Так, В.А. Бєлянов [6] розглядав питання через призму системи підпорядкування головній (соціалістичній) формі виробництва, тому, не дивлячись на неколективну власність, індивідуальну працю і індивідуальне привласнення, притаманні ОПГ, відносив їх до соціалістичного сектору.
Ще частина дослідників намагалась знайти компромісний варіант, шукала "особливе місце ОПГ в системі відносин власності", трактувала їх як "специфічну перехідну форму виробництва", яка існує при соціалізмі у сполученні з великим промисловим виробництвом..." [1.-C.20-25; 7.-C.15-19; 8.-C.84], як "залишкову форму дрібного виробництва і неусуспільненого селянського господарства" [9.-C.89].
Подібна неусталеність бачення місця ОПГ у системі соціально-економічних відносин радянської України яскраво проявилась у спробах дати їм визначення. Частина з них носила формально-описовий характер: "форма дрібного індивідуального сільськогосподарського виробництва при соціалізмі" [1.-C.24], "частина сільськогосподарського виробництва" [10], "автономне сімейне виробництво", "частина соціалістичного виробничого кооперативу" [5.-C.44], "перехідна форма ведення господарства, яка існує при соціалізмі..." [7.-C.15-19]. Інша частина виражала окремий (економічний, юридичний) аспект їх існування: "особливий вид особистої власності, що приносить прибуток" [1.-C.20], "соціалістична форма дрібного сільськогосподарського виробництва, що заснована на трьох формах соціалістичної власності - державній, колгоспно-кооперативній і особистій" [1.-C.20] і т.д.
Лише наприкінці 80-х розпочались спроби комплексного підходу до вивчення всіх факторів впливу ОПГ, як економічного і соціального явища, на життєдіяльність населення країни. Однак, не дивлячись на це, сучасний період розвитку науки так і не вніс повної ясності в розуміння сутності ОПГ. З одного боку, зникнення політичного та ідеологічного тиску на науку дало можливість більш зважено і правдиво оцінювати функції ОПГ, дивитись на них вже як на рівноправну частину життєдіяльності селянства [11.-C.128]. На початку 90-х років професор Л. Шепотько поставила під сумнів правомірність застосування до особистих господарств населення заідеологізованої характеристики "підсобні". Однак, по суті, далі переосмислення радянської термінології справа не пішла.
Визначивши корінні суперечності в радянській системі соціально-економічних відносин, сучасні дослідники чітко не визначили місце ОПГ в економічній і соціальній структурі виробничої сфери радянського суспільства. І досі визначення особистих господарств даються або за допомогою опису їх формальних ознак ("присадибна ділянка і господарство, що ведеться на індивідуальній ділянці землі" [11.-C.128], "негромадські, недержавні, особисті і приватні виробничі ланки, що знаходяться в індивідуальному чи сімейному володінні" [12.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: ОСОБИСТІ ПІДСОБНІ ГОСПОДАРСТВА В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок