Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> КОЗАЦЬКА СТАРШИНА МИРГОРОДСЬКОГО ПОЛКУ I ПРЕДКИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ

Загрузка...

КОЗАЦЬКА СТАРШИНА МИРГОРОДСЬКОГО ПОЛКУ I ПРЕДКИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ

Назва:
КОЗАЦЬКА СТАРШИНА МИРГОРОДСЬКОГО ПОЛКУ I ПРЕДКИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
39,93 KB
Завантажень:
404
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Л. О. Розсоха
КОЗАЦЬКА СТАРШИНА МИРГОРОДСЬКОГО ПОЛКУ I ПРЕДКИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ
Особливе значення для формування особистості письменника Миколи Гоголя та його творчих імперативів мав вплив козацького ландшафту як унікального й складного комплексу української історії. Миргородське козацтво - в переказах предків роду, сусідів, старих козаків Миргородщини - стало базою до зародження творчої домінанти молодого Гоголя.
Письменник, який із юних літ цікавився козацькою старовиною, не міг не використати історичний і життєвий досвід верств, близьких до сім'ї Гоголів-Яновських як у плані територіальному, так і в плані родинному та соціокультурному. Діапазон спілкування родини майбутнього письменника був дуже широким. Те козацько-старшинське й шляхетське середовище, в якому проходило життя Гоголів-Яновських у другій половині XVIII - на початку ХІХ століть, особливості побутування, характер стосунків, уподобань, зацікавлень осіб, що входили до нього, знайшли відображення у прозових творах Миколи Гоголя.
Здебільшого дрібні й середньої руки поміщики, вихідці із значного козацтва Миргородського полку - саме ця категорія населення, з її нерідко патріархальним, традиційним укладом життя, козацькими ідеалами, приваблювала Гоголя-письменника. У знайомому з дитинства оточенні він бачив особливу романтику й поезію, що межували у нього з легким сумом і ностальгійними настроями, надто в далекому Петербурзі, який своїм блиском і величчю так разюче відрізнявся від тихої, затишної й любої серцеві письменника Миргородщини. Саме це середовище дало молодому Миколі Гоголю багатий матеріал для його творчості.
Відгомін старого козацького світу в першій чверті ХІХ століття ще зберігся на колишніх полкових теренах Миргородщини й створив ту неповторну ауру, в полоні якої опинився юний Микола Гоголь. За років молодості письменника ще були живі в пам'яті миргородської людності стародавні вільнолюбні традиції степового лицарства. Нащадки козацької старшини, перетворившись на межі XVIII - ХІХ століть у дворян-поміщиків, ще не забули велич і славу своїх батьків та дідів. Уплив російської культурної традиції ще не встиг витіснити в цих сім'ях звичок давнього старосвітського українського побуту, що особливо міцно трималися в невеликих містечках, селах і хуторах Миргородщини.
Розглядати творчість Миколи Гоголя не можливо без знання тих пластів місцевої історії, які сформували підґрунтя його письменницького досвіду. Це, чи не в першу чергу, історія миргородського козацтва, до якого належав дід Гоголя Панас Дем'янович Гоголь-Яновський та його численні друзі, сусіди, товариші по службі й знайомі.
Такий аспект гоголезнавчої проблеми, як зв'язки предків Миколи Гоголя, зокрема його діда Панаса Дем'яновича Гоголя-Яновського, з миргородським козацтвом, досі майже не досліджувався. Саме тут, на нашу думку, заховані первинні, глибинні, генетичні витоки української душі великого письменника.
Автономістські прагнення української козацької еліти останніх десятиліть XVIII століття, трагедія ліквідації козацтва 1782 року, перетворення козацької старшини на дворянство, його зросійщення - все це довелося пережити миргородській людності на рубежі XVIII і ХІХ століть. Микола Гоголь, народжений на початку ХіХ століття, своєю вразливою душею відчув усю катастрофічність, трагічну глибину цих тектонічних зрушень у долі українства, усвідомив незворотність доби колишнього степового лицарства, передбачив безодню безперспективності, в яку російські можновладці ввергли його народ. Звідси безмежно тужний вигук Гоголя "Сумно!", який не раз на всі лади прозвучав у його творах.
Наша стаття є скромною спробою розширити традиційні обрії гоголівського оточення, показати батьківщину письменника за часів життя його діда на ширшому соціальному тлі, представити її в цікавих і досі мало знаних особистостях тієї епохи, в реальних людях XVIII - початку ХІХ століть.
Як бойова й військово-адміністративна одиниця Миргородський полк існував до початку 1782 року, коли, згідно з указом імператриці Катерини ІІ від 16 вересня 1781 року, було ліквідовано козацький устрій в Україні.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Реферат на тему: КОЗАЦЬКА СТАРШИНА МИРГОРОДСЬКОГО ПОЛКУ I ПРЕДКИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок