Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Культура скіфів українських степів

Культура скіфів українських степів

Назва:
Культура скіфів українських степів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,68 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Культура скіфів українських степів була місцевим своєрідним виявом культури величезного кочового іраномовного світу, який розвивався в євразійських степах від Алтаю до Нижнього Дунаю протягом І тис. до н. е. Вона творчо вбирала в себе впливи сусідів і відповідно пережила кілька етапів історичного розвитку.
Формування скіфської культури відбувалося у VII ст. до н. е. під зна-ком поглинення і засвоєння елементів культури попереднього населення Надчорномор'я — кіммерійців. Під час походів за Кавказький хребет скі-фи сприйняли багато передньоазійських здобутків. З V ст. до н. е. Скіфія розвивалася під сильним культурним впливом античної Греції, переважно з міст-колоній чорноморського узбережжя [120, с. 128].
Скіфи були кочовими скотарями і весь час рухалися слідом за табунами коней та гуртами овець. Чоловіки їхали верхи, а жінки та діти у кибит-ках — чотири- чи навіть шестиколісних возах, які були вкриті повстю від негоди. Взимку скіфи пасли худобу на малосніжних низинах Нижнього Подніпров'я, Надчорномор'я, Надазов'я, Північного Криму. Літо проводи-ли на півночі — у лісостепах, де було більше води, а трава на пасовиськах менше вигорала під сонцем. Геродот сповіщав, що, відступаючи перед пер-сами вглиб степів, скіфи відправили свої сім'ї з худобою на північ, тобто на традиційні літні пасовиська кочовиків.
Скотарській економіці скіфів відповідав їхній раціон: м'ясо, молоко, сир. Геродот докладно описує виготовлення екзотичного для греків продук-ту — іпаки, сиру з кобилячого молока. Значну частку раціону становили каші (пшенична, ячмінна).
Уявлення про зовнішність, одяг, озброєння скіфів дають численні зоб-раження на срібному та золотому посуді та інших ювелірних виробах, знайдених у скіфських могилах (мал. 64). Скіфські чоловіки носили боро-ди, вдягалися в короткі кафтани, вузькі штани, шкіряні черевики. Голову прикривали повстяним башликом конічної форми. Одяг прикрашався хут-ром та орнаментом, для аристократії — золотими орнаментованими пла-тівками, число яких іноді сягало кількох тисяч. На довгому вбранні знат-
них скіфянок та високому головному уборі було чимало золотих бляшок-нашивок.
Основа скіфського війська — легка кіннота, озброєна короткими мечами-акінаками, сокирами, списами. Проте головною зброєю були лук та стріли. Невеликий потужний скіфський лук стріляв на відстань до 500 м. Своєрідніс-тю тактики бою була влучна стрілянина по ворогу на повному скаку.
Досконалий лук та лучники були добре відомі за межами Скіфії. Не -лише безпосередні сусіди, а й далека Греція запозичили наконечники стріл | скіфських типів. Письмові джерела свідчать, Ідо поліцейську службу ві Афінах несли найманці — скіфи-лучники. щ
Ударною силою скіфського війська була важкоозброєна кіннота. Вона складалася зі скіфської знаті, яка могла придбати коштовний захисний обладунок. Останній, крім щита, включав шкіряні куртку, штани та шо-лом, обшиті, як лускою, залізними чи бронзовими пластинами. Найдо-рожчим був обладунок грецької роботи — виготовлені із суцільного брон-зового чи сталевого листа шоломи, поножі античної роботи.
Визначальний внесок у вивчення матеріальної культури та побуту скі-фів зробили археологи України в ході розкопок скіфських курганів Північ-ного Надчорномор'я.
Дамо короткий опис типового поховання рядового скіфського воїна IV ст. до н. е. Кургани кочових скіфів розташовувались в українських степах групами на найвищих, вододільних ділянках рельєфу. Під курган-ним насипом заввишки до 2 м знаходилась прямокутна яма площею приб-лизно 2 х 3 м, завглибшки 2—4 м. У нижній частині північної стіни ями робився підбій. У цій поховальній камері у випростаній позі головою на захід клали небіжчика. Поряд, як правило, зліва знаходять горит (футляр
для лука та стріл) з кількома десятками бронзових наконечників стріл, а також 1—2 залізні наконечники списів, наконечник дротика, рештки за-лізного меча-акінака. В головах лежать рештки загробної їжі: частина скелета вівці чи коня та залізний господарчий ніж з кістяним руків'ям, іноді грецька амфора з-під вина.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Культура скіфів українських степів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок