Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Теоретичні підходи до розуміння та вивчення міжнародних відносин у шкільному курсі нової історії

Теоретичні підходи до розуміння та вивчення міжнародних відносин у шкільному курсі нової історії

Назва:
Теоретичні підходи до розуміння та вивчення міжнародних відносин у шкільному курсі нової історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,30 KB
Завантажень:
280
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Теоретичні підходи до розуміння та вивчення міжнародних відносин у шкільному курсі нової історії


Важливу роль у шкільному курсі історії, в тому числі й історії нового часу, займає тематика, прямо або дотично пов’язана з міжнародними відносинами, зовнішньою політикою різних держав, проблемами війни та миру. Тому на особливу увагу заслуговує формування в учнів відповідних знань на основі оволодіння конкретним навчальним матеріалом. Успіх цього значною мірою залежить від сприйняття та розуміння базових категорій, без яких немислиме ефективне засвоєння тематики з історії міжнародних відносин. Понятійний апарат насамперед включає такі терміни: “міжнародні відносини”, “міжнародна політика”, “зовнішня політика”, „учасник або актор міжнародних відносин”, „національний інтерес”, „національна безпека”, „міжнародна безпека”, „міжнародне право”. Всі вони у більшій чи меншій мірі властиві для періоду нової історії, бо в той час не лише формувалися національні держави з притаманними їм національно-державними інтересами, в тому числі у сфері зовнішньої політики, але й почалося становлення системи міжнародних відносин, що об’єктивно вимагало створення відповідних принципів міжнародної безпеки та засадних основ міжнародного права. З цієї точки зору наведений нижче матеріал може бути корисним учителям історії як стислий синтетичний виклад змісту вузлових категорій історії міжнародних відносин, сучасних наукових дискусійних підходів до їх розуміння та застосування.
Після Другої світової війни були сформовані дві концепції або два підходи до розуміння змісту й направленості міжнародних відносин. Перший одержав назву “традиціоналістського” й найбільш повне втілення знайшов у працях американського політолога Ганса Дж. Моргентау (наприклад, “Політика націй”). Учений визначав міжнародні відносини як “політичні взаємини між націями”, в основі яких лежить боротьба за владу – єдиний “національний інтерес” для всіх учасників або акторів міжнародного життя. Це, на його думку, зумовлюється їхньою природною схильністю до насильства й жагою влади.
Прихильники другого підходу – “модерністського” – намагалися сформулювати більш широкі та різнобічні уявлення про сутність міжнародних відносин. Але на практиці вони часто ігнорували загальні соціальні закономірності й обмежували дослідження міжнародних відносин пошуками шляхів оперативного втручання в їх розвиток. Найчастіше “модерністи” розглядали тільки окремі компоненти міжнародного життя, наприклад процес прийняття зовнішньополітичних рішень, їх оптимізації та втілення у життя. Тому наука про міжнародні відносини фактично зводилася до визначення поведінки окремих суб’єктів цих відносин, найчастіше до вивчення політики окремих держав, хоча й не завжди. Так, представник школи біхевіоризму Д.Сінгер запропонував вивчати поведінку всіх можливих учасників міжнародних відносин – від індивідів до глобальної спільноти – зовсім не турбуючись про встановлення пріоритету відносно їх ролі на світовій арені. В цілому міжнародні відносини розглядалися “модерністами” насамперед як звичайна сукупність зовнішніх політик окремих держав, що робило можливим виявлення оптимальних засобів досягнення окремих національних інтересів, але недооцінювало небезпеку їхнього зіткнення.
Загалом представникам обох підходів не вистачало розуміння міжнародних відносин як цілісної системи та функціональної єдності її складових компонентів, з одного боку, і як діяльності на міжнародній арені різноманітних політичних акторів (держав, народів, суспільних і громадських рухів, організацій тощо) – з другого. Такий комплексний підхід почав формуватися з початку 70-х рр. ХХ ст. Він базувався на поглядах французького соціолога М.Мерля, який у праці “Соціологія міжнародних відносин” пропонував використовувати системну модель американського політолога Д.Істона для дослідження міжнародних відносин.
Фактично М.Мерль запропонував ввести новий критерій для визначення специфіки міжнародних відносин і назвав його “критерієм локалізації”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Теоретичні підходи до розуміння та вивчення міжнародних відносин у шкільному курсі нової історії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок