Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> КОЗАЦЬКИЙ ЦВИНТАР У ЧИГИРИНІ: ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД, АНТРОПОЛОГІЯ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ

КОЗАЦЬКИЙ ЦВИНТАР У ЧИГИРИНІ: ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД, АНТРОПОЛОГІЯ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ

Назва:
КОЗАЦЬКИЙ ЦВИНТАР У ЧИГИРИНІ: ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД, АНТРОПОЛОГІЯ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,74 KB
Завантажень:
449
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
П. А. Горішній
КОЗАЦЬКИЙ ЦВИНТАР У ЧИГИРИНІ: ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД, АНТРОПОЛОГІЯ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ
Під час охоронних археологічних досліджень у Чигирині в 1989-1994 рр. в нижньому місті було виявлено і досліджено залишки козацького цвинтаря ХУІ-ХУІІ ст.
Цей цвинтар був розташований біля древньої церкви в ім'я Преображенія Господня, залишки якої вдалось простежити й дослідити під час розкопок згаданого цвинтаря. Протягом трьох польових сезонів на цвинтарі було відкрито й досліджено понад 260 поховань. Супроводжуючий археологічний матеріал дає підстави датувати ці поховання кінцем ХУ- серединою XVIІ ст. Це досить різноманітні керамічні вироби, монети, підківки до чобіт, свинцеві кулі, деталі рушниць, ножі, сокири та інші побутові речі.
Вперше було проведено антропологічні дослідження такої великої кількості поховань ХУІ- ХУП ст., що дає в розпорядження історичної науки нові можливості у вивченні етнічного складу населення та його походження.
Майже всі поховання орієнтовані на захід та південний захід. Поховання мали свій обряд, що досі не зустрічався на інших пам'ятках. Небіжчиків клали випростанно на спині, головою на захід чи південний захід, руки похованих були на грудях або животі, а в більшості з них одна рука покладена на плече, а інша - на грудях чи на животі. В окремих похованнях руки небіжчиків були схрещені на грудях. В деяких похованнях в домовину ставили горщики чи інші вироби з кераміки. Поховання, в основному, здійснені в дерев'яних домовинах, видовбаних колодах, а інколи покійників клали просто в землю без домовини.
Розміри поховальних ям зафіксовано наступні:220х70х50 см, середні 170x50x45 см. Дитячі поховання були в ямах розміром 100x40x30 см, 95x40x35 см і менші.
Домовини для дорослих були зроблені розміром 170x40x40 см, 160x40x25 см, для дітей 120x45x35 см і менші. Домовини були збиті чотирма чи шістьма кованими цвяхами, а більшість з них скріплювалась без цвяхів - дерев'яними шпунтами. Цвинтар мав окрему ділянку в північній частині, де була похована велика кількість дітей.
Простежена значна кількість людських кістяків із слідами враження стрілою, ударів шаблею, списом чи іншою холодною зброєю. На деяких кістяках просліджені уламки від ядер, які застряли в кістках скелетів, що, ймовірно, стало причиною смерті цих людей. На деяких черепах є сліди від куль, одна свинцева куля виявлена в щелепі покійного. В одному з поховань виявлені ступні ніг дорослої людини, закопані в невеличкому ящику.
При дослідженні поховання №148, яке належало молодій жінці, було виявлено жіночий головний убір - очіпок, зшитий із парчевої тканини із срібних та золотих ниток. Очіпок прикрашений рослинним орнаментом у вигляді ягід і листя калини. З двох боків очіпок зібраний у складочки, до яких було пришито шовковий шнурок, що утворював густі петельки. Внаслідок тривалого перебування в грунті тканина була деформована і набула коричневого кольору.
У процесі реставрації за допомогою промивок спеціальними розчинами вдалось виділити фарбник і визначити первісний колір парчі - пурпуровий. Реставрацію здійснила співробітник лабораторії Києво-Печерського заповідника Т.М.Бабенко.
В жіночому похованні №160 при його розчистці було знайдено корсаж з плечиками, виконаний з шовкової тканини, декорований кружевами, сплетеними із срібної нитки. Декорований елемент в кружевах являє собою округлу розетку з квіткою. На спині корсаж застібався на кілька мідних застібок-гачків.
При чоловічому похованні №222 було знайдено великий фрагмент пояса, довжина якого 160 см, ширина -17 см. Пояс виконано із вовняної пряжі 3-х - 4-х кольорів, внаслідок тривалого перебування в землі він набув темно-коричневого кольору. Під час реставрації вдалось визначити первісний колір пряжі. Нитки мали чотири відтінки коричневого кольору від світло- коричневого до більш темного. Простежені також нитки чорного і темно-синього кольорів. Пояс декорований поздовжніми смужками.
Супроводжуючий матеріал складався із кованих цвяхів від домовин, козацьких люльок, підківок до чобіт, хрестиків, керамічних виробів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: КОЗАЦЬКИЙ ЦВИНТАР У ЧИГИРИНІ: ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД, АНТРОПОЛОГІЯ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок