Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Берестейська унія, її значення для історії України

Берестейська унія, її значення для історії України

Назва:
Берестейська унія, її значення для історії України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,70 KB
Завантажень:
458
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
“Берестейська унія, її значення для історії України”


План
Вступ.
Передумови Берестейської унії.
Наслідки та значення унії.
Висновок.


Список використаної літератури:
Орест Субтельний. Історія України. – К., 1992. – с 510.
Лубський В. І. Релігієзнавство. Підручник. – К.: Вілбор 1997. – с. 220.
Релігієзнавство. Навч. посіб. За ред. Рибанчука М. Ф. – К.: Освіта 1997. – С. 130.
Калінін Ю. А., Харьковщенко Є. А. Релігієзнавство. Навч. вид. – К., 1998. – С. 100.


Із самого моменту розколу в 1054 р. ідея возз'єднання розглядалася як католиць-кою, так і православною церквою. На Україні спроби їх об'єднання почалися ще в XIII ст., а після Флорентійського собору, що відбувся у 1439 р., цю ідею мало не бу-ло здійснено. Проте на шляху привабливого за своєю суттю поняття християнської єдності лежали століття взаємної підозріливості та недоброзичливості. Православні найбільш побоювалися, що в разі об'єднання могутня католицька церква намагати-меться підпорядкувати їх собі. Ці побоювання були небезпідставними, бо протягом XVI ст. впевнені у власній зверхності польські католики домагалися унії, сподіваю-чись, що вона неминуче приведе до асиміляції українського православ'я й дальшого поширення впливу польського католицизму. В 1577 р. великого розголосу набув аргументований трактат Пйотра Скарги «Про єдність Церкви Божої». Водночас єзуїти активно переконували українських магнатів підтримати ідею унії. Навіть князь Острозький оголосив, що в принципі згоден на унію. А Сигізмунд III, ревний католик, використав увесь свій авторитет для сприяння цій справі. Крім ре-лігійного запалу, до унії його схиляли певні політичні міркування, оскільки вона тісніше зв'язала б Україну та Білорусію з Річчю Посполитою й віддалила б їх від небезпечного впливу сусідньої православної Московії.
Як не дивно, безпосередній заклик до укладення унії надходив від православної сторони. У 1590 р. православний єпископ Львова Гедеон Балабан, розлючений безкінечними суперечками з братством, а ще більше — нетактовним втручанням константинопольського патріарха, порушив питання про унію з Римом на таємній зустрічі православних єпископів у Белзі. Крім Балабана, докладніше вивчити це питання погодилися ще три єпископи: Кирило Терлецький із Луцька, Діонісій Збируйський із Холма та Леонтій Пелчицький із Турова. Згодом до змовників пристав Іпатій Потій з Володимира. Разом з Терлецьким цей енергійний недавно висвяче-ний феодал і колишній кальвініст став на чолі змови єпископів за укладення унії.
Цими єпископами керували як власні інтереси, так і щира занепокоєність до-лею церкви. Вони вірили, що високоавторитетна і добре організована католицька церква впровадить серед православних жаданий порядок та дисципліну. А ще вони сподівалися, що внаслідок цього зросте престиж єпископів серед духовенства та ми-рян. Ставши частиною католицької церкви, православні, на думку цих єпископів, дістануть повну рівноправність у Речі Посполитій, українські міщани не будуть більше зазнавати дискримінації в містах, а православну знать перестануть ігнору-вати при розподілі службових посад. Більше того, єпископи теж мали б вигоду від унії, бо, отримавши рівний з католицькими ієрархами статус, вони стали б членами впливового Сенату. Спонукувані такими привабливими перспективами, провівши кілька таємних зустрічей з королівськими урядовцями, католицькими єпископами та папським нунцієм, чотири православних єпископи погодилися у червні 1595 р. укласти між своєю церквою та Римом унію. За умов гарантії збереження традиційної православної літургії та обрядів, а також таких звичаїв, як право священиків брати шлюб, вони приймали верховний авторитет Риму в усіх справах віри та догми. На-прикінці 1595 р. Терлецький і Потій поїхали до Риму, де папа Клемент VIII проголо-сив офіційне визнання унії.
Коли розійшлася звістка про унію, православна громада вибухнула від обурен-ня. Найвидатніший її представник князь Острозький був розлючений не самою унією, а тим, в який спосіб її укладено.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Берестейська унія, її значення для історії України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок