Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РОБІТНИЧИЙ ТА ПРОФСПІЛКОВИЙ РУХ ЯК СКЛАДОВА ОПОЗИЦІЙНОЇ БОРОТЬБИ В УКРАЇНІ І КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ 1980-ті - 1991 pp.): КОМПАРАТИВНИЙ ПІДХІД

РОБІТНИЧИЙ ТА ПРОФСПІЛКОВИЙ РУХ ЯК СКЛАДОВА ОПОЗИЦІЙНОЇ БОРОТЬБИ В УКРАЇНІ І КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ 1980-ті - 1991 pp.): КОМПАРАТИВНИЙ ПІДХІД

Назва:
РОБІТНИЧИЙ ТА ПРОФСПІЛКОВИЙ РУХ ЯК СКЛАДОВА ОПОЗИЦІЙНОЇ БОРОТЬБИ В УКРАЇНІ І КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ 1980-ті - 1991 pp.): КОМПАРАТИВНИЙ ПІДХІД
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,81 KB
Завантажень:
282
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
О. О. Каганов
РОБІТНИЧИЙ ТА ПРОФСПІЛКОВИЙ РУХ ЯК СКЛАДОВА ОПОЗИЦІЙНОЇ БОРОТЬБИ В УКРАЇНІ І КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ 11980-ті - 1991 pp.): КОМПАРАТИВНИЙ ПІДХІД
Радянська ідеологія безупинно твердила про визначальну роль робітничого класу У сучасній гуманітаристиці поширеним є твердження, що в суспільстві державного соціалізму існу-вала соціальна група робітників, але не робітничий клас, адже останній формується одночасно з ринком праці. Див. напр.: [ 1, с.412]. у будівництві соціалізму і комунізму в СРСР та країнах соціалістичного табору.
З огляду на це парадоксальним стало наприкінці 80-х pp. усвідомлення того факту, що традиційно "головна рушійна сила історичного процесу переходу від капіталізму до соціалізму і комунізму" здатна висловлювати протест, формувати альтернативні профспілки. Подібне явище ніяким чином не вкладалося в розуміння суспільного устрою радянської держави і країн-сателітів по соц- табору.
У представленій статті робиться спроба провести компаративний аналіз робітничого та профспілкового руху в контексті опозиційної боротьби 80-х pp. XX ст. - 1991 р. в Україні з країнами Центрально-Східної Європи. Останній термін в гуманітаристиці використовується скоріше не як географічне поняття, а як інтелектуальна конструкція [Див.: 1]. У контексті даної публікації серед країн центрально-східноєвропейського регіону увага акцентуватиметься здебільшого на Польщі, Румунії і частково Болгарії, де феномен робітничого та профспілкового руху виступав складовою опозиційної боротьби.
Постульована проблема є багатогранною. Наш фокус уваги зосереджуватиметься на низці аспектів, що виступатимуть критеріями порівняння. Серед них: місце робітників в радянському суспільстві і суспільствах "реального соціалізму", прояви робітничої непокори протягом 70-80-х pp. XX ст.; дихотомія соціально-економічних і політичних причин активізації робітничого руху наприкінці 1980-х pp., еволюція незалежного профспілкового руху, роль національного фактора в протестних виступах робітників.
В історіографії відсутні роботи, які б подавали компаративне бачення робітничого та профспілкового руху в Україні в контексті аналогічної опозиційної боротьби в країнах Центрально-Східної Європи. Увага науковців (цілком природно) зосереджується здебільшого на національних історіях.
Так, український робітничий рух розглядуваного періоду є предметом наукового аналізу вітчизняних дослідників А. М. Русначенка [2-5], О. Д. Бойка [6], С. В. Кузьміної [7], і. 3. Скловського [8] та ін. Проблему незалежного профспілкового руху порушує в рамках еволюції радянських профспілок
М. Докашенка [9; 10].
Вибух українського страйкового руху кінця 80-х - початку 90-х pp. XX ст. привернув до себе увагу західних вчених, доробок яких залишається маловідомим українській науковій спільноті.
Серед знакових робіт з проблеми слід виділити серію статей американського вченого
Кроуела [11; 12; 13], в яких автор, поєднуючи соціологічні та історичні підходи, прагне зрозуміти соціально-політичні передумови активізації робітників, феномен Донбасу і національного фактору в українському робітничому русі.
Оригінальним дослідженням є видана у 1995 р. у США монографія Л. Сігельбаума і Д. Вальковіца "Workers of the Donbass Speak: Survival and Identity in the New Ukraine, 1989-1992" [14], яка містить серію інтерв'ю американських авторів з шахтарями Донбасу - учасниками страйків 1989-1991 pp. Примітно, що фіксування "усних історій" шахтарів здійснено за допомогою пролонгованого опитування - під час і після страйків.
Український варіант робітничого руху розглядається також в монографії англійського дослідни- ка-рядянолога Д. Маплза "Ukraine under perestroika: Ecology, economics and the workers' revolt" [15] та відомого зарубіжного фахівця з української історії Т. Кузіо "Ukraine: Perestroika to Independence" [16].
Масштаб участі робітників і профспілки "Солідарність" у польському опозиційному русі зумовив й кількість робіт, присвячених цьому аспекту. їх узагальнення є предметом окремого дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: РОБІТНИЧИЙ ТА ПРОФСПІЛКОВИЙ РУХ ЯК СКЛАДОВА ОПОЗИЦІЙНОЇ БОРОТЬБИ В УКРАЇНІ І КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ 1980-ті - 1991 pp.): КОМПАРАТИВНИЙ ПІДХІД

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок