Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПЕЧЕНІГИ ТА ПОЛОВЦІ В КАРПАТО-ПРИЧОРНОМОРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У ХІІ СТ.

ПЕЧЕНІГИ ТА ПОЛОВЦІ В КАРПАТО-ПРИЧОРНОМОРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У ХІІ СТ.

Назва:
ПЕЧЕНІГИ ТА ПОЛОВЦІ В КАРПАТО-ПРИЧОРНОМОРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У ХІІ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,26 KB
Завантажень:
136
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 94:314.345.25-058.51 (477.83/.86)Вегерчук С.М.ПЕЧЕНІГИ ТА ПОЛОВЦІ В КАРПАТО- ПРИЧОРНОМОРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У ХІІ СТ.
Стаття присвячена вивченню соціально-політичної історії кочівників у Карпато-Причорномоських землях у ХІІ ст. Поетапно розглядається міграція тут різних кочівних племен - печенігів, торків-огузів та половців, їх вплив на історичну ситуацію в регіоні. Вивчається характер взаємовідношень кочівників з малочисельним осіло-землеробським автохтонним населенням Галицького Пониззя, а також з окремими групами напівкочівників - чорними клобуками, дикими половцями, бродниками. Встановлюється крайня нестабільність історичної ситуації в районі за досліджуваний період.
Ключові слова: історико-географічна структура, Пониззя, Подунав'я, бродники, берладники, кочівники.
Статья посвящена изучению социально-политической истории кочевников в Карпато-Причерноморских землях в ХІІ в. Поэтапно рассматривается передвижение здесь различных кочевых племен - печенегов, торков-огузов и половцев, их влияние на историческую обстановку в регионе. Изучается характер взаимоотношений кочевников с немногочисленным оседло- земледельческим автохтонным населением Галицкого Понизья, а также с отдельными группами полукочевников - черными клобуками, дикими половцами, бродниками. Устанавливается крайняя нестабильность исторической обстановки в регионе в исследуемый период.
Ключевые слова: историко-географическая структура, Понизье, Подунавье, бродники, берладники, кочевники.
The article is dedicated to social-political history of Nomades in Karpathians - Black- Sea Region in ХІІ century. The movement of different nomadic tribes such as pechenegi, toroki-jgusi and polovtsi and their influence on history of the region is considered stage by stage. The character of relationships among nomads and not-numerous settled native population busy with agriculture of Galitsky Ponizje and also with different groups of semi-nomades such as chorni clobuki «wild polovtsi» and brodniki is studied. The extreme historical instability of the studied region of that period is defined.
Key words: historical-geographical structure, Ponizje, Bas-Danube, brodniki, berladniki, nomads.Метою даної статті є узагальнення всієї сукупності історико-археологічних відомостей про ступінь кочівників в ХІІ столітті в Південно- Західній Україні.
У ХІ ст. в історичній Ателькузі (степові землі між Дніпром та Прутом) почався певний спад активності кочівників. Не виключено, що саме після нього осіло-землеробське населення з заходу знову займає частину Прутсько-Дністровського межиріччя. Археологічні пам'ятки цього часу тут відомі [1], але все ж таки печеніги і торки були хоча і послабленою, але реальною силою Ателькузи. Не випадково, що зацікавлений у їх подальшому послабленні теребовльський князь Василько Ростиславович постійно підтримував союз з половцями, беручи участь з ними в поході проти Угорщини, на ляхів, а також безпосередньо проти печенігів у 1091 р. [2].
Так чи інакше, але половецький натиск був недостатнім для того, щоб витіснити печенігів і торків з українських степів. Частково оминаючи Карпатські гори з півдня і з півночі, половецькі орди проникли до Угорщини [3], але основна їх маса, судячи з усього, повернулася до дніпровських кочувань, звільнивши західну частину Ателькузи від залишків печенізько-торського населення. Своєю участю в «різанині» біля Левуніона половці розрубали вузол соціально- економічних і політичних протиріч, які накопичилися на зіткненні двох світів - кочового та осіло-землеробського, різко зав'язаних переходом печенігів Тираха через Дунай; цим вони зупиняли навалу сельджуків зі сходу та хрестовий похід із заходу. Візантійська імперія отримала тимчасову можливість подальшого існування в статусі незалежної. У степах Південно-Західної України і Галицького Пониззя наступила відносна стабілізація. Половці ж, які були на табірній стадії кочування, поводили себе на заході Ателькузи і на Дунаї так, як і на кордонах з Руссю - здійснювали набіги на території, які захоплювали тільки для тимчасового кочування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ПЕЧЕНІГИ ТА ПОЛОВЦІ В КАРПАТО-ПРИЧОРНОМОРСЬКИХ ЗЕМЛЯХ У ХІІ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок