Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Первісна доба і перші цивілізації на території України

Первісна доба і перші цивілізації на території України

Назва:
Первісна доба і перші цивілізації на території України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,95 KB
Завантажень:
199
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ПЕРВІСНА ДОБА І ПЕРШІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
1. Становлення і розвиток людського суспільства
У розвитку первісного суспільства, в залежності від матеріалу та технології виготовлення знарядь праці, можна виділити декілька значних періодів, які за тра-дицією називають віками: кам'яний (його складають палеоліт, мезоліт, неоліт), мідно-кам'яний, бронзовий та залізний.
Палеоліт
На території України найдавніші люди з'явилися ще в період стародавнього кам'яного віку (палеоліту) бл. 1,5 млн років тому. Вони жили невеликими група-ми, що утворювали т. зв. первісне людське стадо, постійно пересуваючись з місця на місце в пошуках їжі, користувалися вогнем, вміли застосовувати каміння і дерев'яні-палиці, а також виготовляли примітивні зна-ряддя праці (гостроконечники, рубила, скребла тощо).
Основним заняттям первісних людей було полюван-ня на диких тварин та збиральництво. На сучасній те-риторії України виявлено чимало слідів їхньої діяльності: на Закарпатті, Середньому Дністрі, поблизу Житомира, на Донеччині, в Криму.
Близько 40—35 тис. років тому на зміну пітекантро-пу й неандертальцю, які жили в ранньому палеоліті, прийшов новий тип людини, що вже належала до су-часного фізичного типу — -«Ното варіепк», або «лю-дина розумна». В Європі його ще називають кроманьйон-цем, за назвою грота Кроманьйон (Франція), де вперше було знайдено кілька кістяків цього типу. Середня три-валість людського життя в той час становила лише 20— 23 роки.
Порівняно з неандертальцями, у кроманьйонців ви-щого рівня розвитку досягли господарство і техніка виготовлення знарядь праці. Вони виробляли різно-манітні предмети з каменю та кістки, прикраси, статует-ки, що нагадують людину, фігури тварин. Основним джерелом добування їжі було полювання на великих тварин — мамонта, зубра, бізона, носорога, печерного ведмедя. Мисливська зброя стала досконалішою — з'явилися дротики, гарпуни, списокидалки.
Суттєві зрушення в цей час сталися у сфері соціаль-них відносин. На зміну первісному стаду прийшла ро-дова община. Рід стає основною суспільною ланкою і об'єднує родичів по материнській лінії, що свідчить про виникнення матріархату. Він не означав головної ролі жінки у виробничій сфері, однак жінка оберігала вогонь, житло, дітей. Виникає звичай, за яким забороня-лися шлюби між членами одного роду. Це сприяло зближенню різних родових груп. На основі родинних стосунків відбувалася консолідація родів у племена, формувалася племінна організація суспільства.
Виникли давні форми релігійних вірувань: анімізм — культ предків і шанування Померлих; магія — віра в те, що заклинаннями та обрядами можна вплинути на хід подій; тотемізм — віра в спільного для конкрет-ного колективу предка зі світу тварин чи рослин; фе-тишизм — поклоніння предметам неживої природи. Кроманьйонці продовжували споруджувати житла на зразок чуму чи яринги, а також землянки і напів-землянки. В Україні їх залишки виявлені поблизу сіл Мезина на Чернігівщині й Межиріччя на Канівщині.
Мезоліт
Нових успіхів людське суспільство досягло в епоху середнього кам'яного віку (мезоліту), який тривав з IX до VI тис. до н. е. У результаті потепління склада-лися ландшафтно-географічні зони, близькі до сучас-них. Змінився рослинний і тваринний світ. Відповідно до цього змінювалися й умови життя людей, зокрема добування їжі, — що стало поштовхом до виготовлення складніших знарядь праці. Були створені інструменти для обробки дерева — долото, сокира, тесло; нові виро-би з кістки та дерева (ножі, кинджали, списи) з крем'я-ними пластинами.
Надзвичайно важливим досягненням того часу є ви-найдення лука і стріли — першої «механічної» зброї дистанційної дії. Давній мисливець уже міг полюва-ти здобич на відстані й у більшій кількості.
Крім мисливства, одним із основних занять стає ри-бальство. З'явилися різноманітні пристосування для ловлі риби, а також човни, видовбані з цільних стов-бурів дерев, та весла.
На дану епоху припадає початок приручення диких тварин, насамперед собаки, потім — свині.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Первісна доба і перші цивілізації на території України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок