Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> БОРОТЬБА СЕЛЯН ЗА ЗЕМЛЮ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ В 1945-1952 РОКАХ

БОРОТЬБА СЕЛЯН ЗА ЗЕМЛЮ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ В 1945-1952 РОКАХ

Назва:
БОРОТЬБА СЕЛЯН ЗА ЗЕМЛЮ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ В 1945-1952 РОКАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,65 KB
Завантажень:
479
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
В. В. Марчук
БОРОТЬБА СЕЛЯН ЗА ЗЕМЛЮ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ В 1945-1952 РОКАХ
Гуманізація наукового знання у сфері дослідження історії економічних відносин вимагає всебічного вивчення мотивів господарської поведінки людини, її впливу на розвиток суспільства в цілому, що й зумовлює актуальність результатів дослідження, викладених в даній статті. Тим більше, що наукова розробленість проблем, пов'язаних з аграрною історією України повоєнного двадцятиліття, є досить слабкою.
У радянські часи для системного аналізу життя сільського населення існували суттєві перешкоди політико-ідеологічного характеру. Дослідницька думка спрямовувалась на обґрунтування вирішальної ролі колгоспно-радгоспного сектору виробництва, наголошувала на позитивних сторонах соціально-економічного життя. Більшість праць, що стосувались життя селянства в складні повоєнні роки, розкривали лише окремі аспекти проблеми, не акцентуючи уваги на конфліктному характері взаємовідносин влади і населення [1-6]. Сучасний період розвитку науки теж не вніс повної ясності в це питання. Лише в останні роки з'явились деякі нечисленні наукові доробки, що торкаються окремих аспектів проблеми виживання населення в умовах повоєнного лихоліття [7-11]. Однак у цілому проблема залишається слабко вивченою, особливо в регіональному розрізі, що й зумовило обрання дослідником теми для наукової роботи.
Вивчення повоєнної аграрної історії України в 1945-1952 роках дозволяє виявити чітко виражений антагонізм між соціально-економічними стратегіями владної верхівки і матеріальними інтересами основної маси населення України. Недооцінка радянською владою внутрішніх рушійних сил господарського розвитку і доведення до абсурду ідеї цілепокладання "зверху" були основними передумовами конфлікту мотивів держави і робітника - двох основних суб'єктів господарських відносин в СРСР. На відміну від владних інституцій, що розглядали державну політику через призму шляхів і темпів втілення в життя теоретичної концепції "суспільства майбутнього", її сприйняття населенням підкорялось іншій логіці: задоволенню базових фізичних потреб в умовах повоєнного лихоліття. Адже натуральні та грошові надходження, що отримував радянський трудівник від громадського господарства, переважно не покривали суспільно-необхідних витрат на відтворення робочої сили. Особливо це стосувалось низькооплачуваних груп колгоспників і робітників радгоспів, прибутки яких від громадського господарства були мінімальними.
Конкретні форми діяльності сільського населення по створенню умов для власного виживання залежали від багатьох факторів. У перші повоєнні роки, що відзначались найбільшим податковим і адміністративним тиском на домогосподарства, основною стратегією виживання більшості населення було збереження і розширення меж власних підсобних господарств, прагнення до збільшення неврахованої, "тіньової" частки прибутків, оскільки норми оподаткування безпосередньо залежали від абсолютних обсягів власного господарства.
Аналіз економічної активності українського населення в рамках власних підсобних господарств дає можливість виділити земельні захвати і вирощування на додаткових наділах неврахованої частки сільськогосподарської продукції як однієї з основних специфічних господарчих стратегій, що дозволяли виживати.
Звичайно, наявність такої економічної поведінки вступала у жорсткий конфлікт з державними інтересами. Одним з пріоритетів радянської влади в повоєнні роки була якраз ліквідація порушень колгоспно-радгоспної системи господарювання, що відбулись під час німецької окупації, і, на думку державних органів, підривали основи колгоспного ладу. Цілком логічно, одним з основних гальмуючих чинників на шляху відновлення довоєнних господарських відносин влада бачила порушення системи колгоспно-радгоспного землекористування. Зважаючи на це, діяльність по приведенню земельних відносин у відповідність з довоєнним положенням виділялась як один з пріоритетних напрямків роботи влади на селі, що й зумовило антагонізм з населенням.
Державна політика відновлення радянської системи земельних відносин призвела до ускладнень у відносинах з селянами, що обумовлювалось як залишковою дією факторів, котрі мали місце в воєнні роки (порушення системи колгоспно-радгоспного землекористування, поява і розширення розмірів індивідуальних наділів у колгоспників у період війни та німецької окупації), так і земельними захватами, що здійснювались селянами в повоєнні роки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: БОРОТЬБА СЕЛЯН ЗА ЗЕМЛЮ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ В 1945-1952 РОКАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок