Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Нова історія очима дев’ятикласників

Нова історія очима дев’ятикласників

Назва:
Нова історія очима дев’ятикласників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,19 KB
Завантажень:
319
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Нова історія очима дев’ятикласників


Одним із найважливіших навчальних завдань шкільної історичної освіти є формування в учнів історичих уявлень. Під історичими уявленнями психологи розуміють збережений і відтворений у свідомості чуттєво-наочний образ раніше сприйнятих предметів, фактів чи явищ минулого. Розрізняють три різновиди історичних уявлень: про факти минулого (матеріальні, соціально-політичні, історично-культурні тощо); про історичний час (тривалість і послідовність історичних подій і явищ); про історичний простір (прив’язка подій до конкретної місцевості). Всі вони в комплексі складають загальний образ певного історичного відрізка часу.
Для того виявлення загальних уявлень учнів про нову історію, нами було застосовано методику, запропоновану при дослідженні уявлень шестикласників про історію стародавнього світу [1, с.10–13]. В її основу покладено аналіз анкетування учнів 9 класів чотирьох шкіл м.Бердянська Запорізької області (ЗОШ № 3,5,11,16). Обрані школи достатньо великі й розташовані в різних районах міста. Історію у восьмих та дев’ятих класах у них викладають шість учителів різного віку й статі, з різним педагогічним стажем. У навчанні використовуються підручники видавництва „Просвіта”, „Генеза” [2] та „Прем’єр” [3].
Анкетування, яким було охоплено 189 учнів, проводилося наприкінці квітня 2004-2005 навчального року. Під час відповідей в учнів не було підручників і зошитів, тому що заздалегідь їх не попереджували, а за розкладом уроку історії в цей день не було. У більшості випадків заповнення анкет відбувалося за відсутності вчителя історії іншими вчителями або студентами-практикантами, що давало можливість школярам бути більш розкутими у своїх відповідях. Зрозуміло, повністю ізолювати їх один від одного неможливо, шанс підглянути до товариша залишався. Проте зазначені умови позбавляли сенсу таку дію. Було запропоновано одинадцять запитань, кожне з яких спрямоване на виявлення певних образів нової історії, що закарбувалися в їхній пам’яті. Враховуючи те, що нова історія вивчається у 8 та 9 класах і на момент анкетування її вивчення ще не було завершено, учням нагадувалося, що йдеться про матеріал, з яким вони ознайомилися в минулому навчальному році й продовжують роботу над ним у цьому. Спочатку учням було запропоновано самим визначити найяскравіший образ цього періоду («Коли ти чуєш назву „нова історія”, які образи в тебе виникають?»). Відповіді дев’ятикласників показали, що майже половина з них (49%) пов’язують цей період історії з драматичними, кровопролитними, але разом з тим абстрактними політичними подіями: війнами (29%), революціями (18%). 12% учнів асоціюють нову історію з економічними явищами (промисловим переворотом – 8%) або їх окремими проявами (паровий двигун – 2%, техніка, індустрія – 2%). Значна частина опитуваних (47%) намагалися уособити нову історію, пов’язуючи цей період з історичними особами – абстрактними (королі, президенти, визначні особи – 5%) або конкретними (Наполеон – 19%, Бісмарк – 7%, Петро І – 2%, Б.Хмельницький – 2%, Людовик ХІV – 2%, Іван Грозний, Борис Годунов, Генріх VІ, Бетховен, Столипін та інші – 1%. Конкретні історичні події називаються учнями дуже рідко й переважають ті, що вивчалися останнім часом (скасування кріпацтва в Росії – 3%, об’єднання Італії – 3%, Франко-прусська війна – 2%, паризька комуна – 1%). У деяких учнів відбувається підміна образу соціологічною схемою. Наприклад, капіталістична формація – 2%, національно-визвольний рух – 2%, політична централізація – 1%. П’ята частина учнів або взагалі не спромоглася відтворити образ (16%), або підмінила образ історичного періоду ставленням до історії як до навчального предмету, бо вони пов’язують нову історію з книгами, підручниками, вчителем, який розповідає матеріал, або річною оцінкою з цього предмету.
На відміну від шестикласників, лише поодинокі з опитуваних учнів асоціюють нову історію з якимось конкретиним предметом чи архітектурною спорудою (паровий двигун – 2%).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Нова історія очима дев’ятикласників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок