Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ТВАРИННИЦТВО В МЕНОНІТСЬКИХ КОЛОНІЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ПЕРША ПОЛОВИНА ХІХ СТ.)

ТВАРИННИЦТВО В МЕНОНІТСЬКИХ КОЛОНІЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ПЕРША ПОЛОВИНА ХІХ СТ.)

Назва:
ТВАРИННИЦТВО В МЕНОНІТСЬКИХ КОЛОНІЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ПЕРША ПОЛОВИНА ХІХ СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,72 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
М. В. Бєлікова (Романюк)
ТВАРИННИЦТВО В МЕНОНІТСЬКИХ КОЛОНІЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ПЕРША ПОЛОВИНА ХІХ СТ.)
На сьогодні у вивченні історії Південної України відбуваються якісні зрушення у підходах, методах наукового пошуку. Зберігся інтерес до історичного краєзнавства, де серед найбільш актуальних проблем виділилася тема долі різних етносоціальних спільнот, зокрема менонітів. Зазначимо, що нині в Україні діють лише дві громади менонітів, а саме в Запорізькій області.
Історіографія історії менонітських колоній півдня України характеризується достатньо представницьким доробком. Проблема розроблялась вітчизняними і закордонними авторами в контексті досліджень з історії іноземних колоній, в тематичних дослідженнях з історії колонізації і господарського розвитку Південної України та інших. Серед перших праць вітчизняної історіографії, у яких ішлося про менонітські колонії, були роботи А. Скальковського, О. Клауса, Д. Багалія. А. Скальковський розглядав менонітські колонії як складову історії регіону, він перший звернув увагу на те, що з менонітами в південноукраїнський регіон прийшла худоба нової породи, але справедливо зазначав, що меноніти сторонилися чужих і через це їхній вплив на регіон був мізерний [1, с. 417-418].
У 1868 р. з'явилася серія статей О. Клауса "Сектатори-колоністи в Росії". Робота була однією з перших спеціальних праць з історії всіх іноземних колоній, що було другим напрямком досліджень з історії менонітських колоній. Автор, німець за походженням, цікавився більше німцями (католиками і лютеранами) і окремо виділяв менонітів. Дослідник вважав необхідним виявити можливості для практичного використання господарського досвіду німців і менонітів у навколишніх селян [2].
Д. Багалій, як і його попередник А. Скальковський, розглядав іноземну колонізацію Південної України у контексті регіональної історії, він негативно поставився до того, що уряд замість переселення на пільгових умовах власних селян у південноукраїнський регіон витрачав кошти на іноземних колоністів. У свою чергу збільшувався податковий тиск на державних селян. Дослідник заперечував культуртрегерську концепцію діяльності іноземних колоністів у Російській імперії, тому що зокрема вважав, що через свою замкненість меноніти недостатньо впливали на своїх сусідів і надії щодо їх культурної місії на півдні України не виправдалися. У той же час саме переселення менонітів слушно названо Д. Багалієм найбільш вдалим, а їх господарство він ставив на найвищу сходинку [3]. Ми частково поділяємо погляд Д. Багалія на недостатність внеску менонітів у економічний розвиток регіону. Між тим стверджуємо, що вони не могли через свої релігійно- психологічні особливості зробити цей внесок більш суттєвим, меноніти освоїли великі території, завдяки ним збільшилася кількість землеробського населення на півдні України, а також ними та німецькими колоністами була завезена порода молочної худоби (червона степова порода), що позитивно вплинуло на подальший розвиток господарства в регіоні.
Суттєвим внеском Л. Маліновського у вітчизняну історіографію проблеми було те, що він спростував культуртрегерську концепцію діяльності німецьких колоністів у Російській імперії. Дослідник аргументовано довів, що уявлення про німецьких колоністів як про носіїв передової сільськогосподарської культури є помилковим, тому що германські держави XVIII - початку XIX ст. не відзначалися передовою сільськогосподарською культурою. Одночасно помітив, що зусиллями І. Корніса в менонітських колоніях півдня України були запроваджені тодішні досягнення агрономії 30-40-х рр. ХІХ ст. ("чорний пар", посіви конюшини) [4, с. 127-128].
Отже, впродовж ХІХ - початку ХХІ ст. з'явилися праці з історії менонітських колоній регіону. Проте вітчизняна історіографія проблеми акцентувала увагу лише на окремих питаннях соціально- економічного, культурного, релігійного розвитку менонітів: у ній продовжують існувати лакуни. Відтак, залишається актуальною реконструкція розвитку тваринництва в менонітських колоніях півдня України в першій половині ХІХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 



Реферат на тему: ТВАРИННИЦТВО В МЕНОНІТСЬКИХ КОЛОНІЯХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ПЕРША ПОЛОВИНА ХІХ СТ.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок