Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Харчування козаків на Запорізькій Січі

Харчування козаків на Запорізькій Січі

Назва:
Харчування козаків на Запорізькій Січі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,79 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Харчування козаків на Запорізькій Січі


ПЛАН
1. Система харчування козаків
2. Харчові запаси
3. Повсякденні страви
4. Обрядова їжа
Список використаної літератури


1. Система харчування козаків
Система харчування козаків випливала із загальнонародної системи харчування. Складалася з сукупності певних ознак традиційно-побутової культури етносу: набір харчових продуктів, способи їх обробки і приготування страв, харчові обмеження, забо-рони й переваги, режим повсякденного харчування, асор-тимент обрядових страв, звичаї, пов'язані з приготуванням і споживанням їжі.
Харчування запорожців формувалося у значній залежності від природно-географічних умов і зумовленими ними напрямів господарської діяльності.
Нагадаємо, що в Україні склався господарський комплекс, який сполучав землеробство зі ско-тарством (при перевазі землеробства), а рибальство, ми-сливство, бджільництво, збиральництво як способи на-буття харчових продуктів являли собою допоміжні про-мисли.
Господарство запорожців за період існування Запорізької Січі зазнало серйозних змін. Якщо на початку це було полювання на звіра і птицю, рибний і соляний промисли і лише частково розведення худоби та землеробство, то в пізній період Запорізької Січі (особливо в часи Нової Січі - 1734-1775) набуло високого розвитку хутірське (фермерське по суті) господарство (зимівники) заможних козаків, у яких працювали наймані козаки. Ці господарства, в яких у великих кількостях вирощували різну худобу, в'ялили рибу, збирали мед тощо, були тісно пов'язані з внутрішнім і зовнішнім ринками.
Здавна основні орні площі в Україні були засіяні житом, і лише на Півдні все більші території серед зернових від-водили під пшеницю, яка на початку XX ст. займала вже біля третини всіх посівних площ. Сіяли також гречку, про-со, ячмінь, овес, із бобових — горох, квасолю, з олійних — коноплі, льон, мак, згодом значного поширення набуває соняшник. З кінця XIX — початку XX ст. на всій території України розповсюджується кукурудза, але вона не відігра-вала помітної ролі у харчуванні.
Овочеві культури були представлені капустою, буря-ком, морквою, огірками, цибулею, часником.
З баштанних культур вирощувався на всій території України гарбуз, а кавун і диня — переважно у південних і південно-східних губерніях. Для приправи культивували петрушку, пастернак, хрін, кріп, збирали також дикоростучі м'яту, чебрець, кмин.
Природно-географічні умови сприяли розвиткові садів-ництва, яке здавна було одним із важливих занять в Україні. Вирощували яблука, груші, сливи, вишні, смородину.
Скотарство, а пізніше тваринництво відігравало значну роль у південних районах.
У селян-ських господарствах тримали велику рогату худобу, пере-важно для молока й використання як тяглової сили, сви-ней — для м'яса й жирів, овець — для м'яса, птицю.
Із допоміжних занять найпоширенішим було рибальство, чому сприяла мережа річок, велика кількість озер і ставків. У річках водилися осетри, предметами промислу були також язь, лящ, жерех, чехоня тощо, у озерах, став-ках і невеликих річках ловили линів, коропів, карасів. Щодо мисливства, то воно було мало поширеним у селян-ському середовищі через дорожнечу вогнепальної зброї. Дикого звіра і птицю добували здебільшого у Карпатах і на Поліссі за допомогою пасток чи сіток. Звичайними об'єктами полювання були птиці — дрохви, куріпки, тете-реви, качки, лебеді, гуси, а із звірини — зайці, дикі кози, зрідка вепри.
Збиральництво суттєво доповнювало асортимент продуктів, який у бідних господарів був досить обмеженим. Збирали гриби, чорниці, суниці, калину, дикі вишні та сливи, бузину, пасльон, лісові яблука-дички тощо. Навесні цідили березо-вий і кленовий сік, збирали щавель, кропиву, лободу, дикий часник і цибулю.
2. Харчові запаси
Важливим елементом системи харчу-вання є обробка продуктів для довшого зберігання, тобто створення харчових запасів для приготування страв.
Основним способом переробки зерна в Україні був млинарський.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Харчування козаків на Запорізькій Січі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок