Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історія створення редакції “Руської Правди”

Історія створення редакції “Руської Правди”

Назва:
Історія створення редакції “Руської Правди”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,48 KB
Завантажень:
480
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Історія створення редакції “Руської Правди”
План
Вступ
Найважливішим елементом будь-якої культури, найвищим показником рівня будь-якої цивілізації є її правова система. Повною мірою це стосується і давньоруського суспільства. Незважаючи на те, що вже понад два з половиною століття у світових і вітчизняних наукових колах точаться суперечки щодо витоків і характеру становлення держави і права Київської Русі, вийшли десятки монографічних праць і сотні статей на цю тему, у зазначеній проблемі все ще лишається чимало "білих плям". Ситуація ускладнюється ще й тим, що протягом майже шести десятиліть у межах колишнього СРСР насаджувався стереотип, згідно з яким категорія "українське право" оголошувалася вимислом західних фальсифікаторів і націоналістів.
Першовитоки національної правової культури княжої доби дійшли до нас завдяки праці літописців і археографічним пошукам XVIII—XX ст. Йдеться насамперед про джерела правової культури Київської Русі, викладені Нестором, Сильвестром та іншими літописцями на початку XII ст. і збережені у Лаврентіївському, Іпатіївському та інших списках. Починаючи з XVIII ст. неодноразово видавалися й перевидавалися як складова частина текстів літописів, і у окремих публікаціях, у підготовці яких провідна роль належала юристам М. Владимирському-Буданову та С. Юшкову. Слід віддати належне історикам В. Татищеву, М. Карамзіну, В. Крестиніну, М. Колачову, І. Болтіну, які першими відкрили і ввели до наукового обігу тексти "Руської Правди".
1. Історія створення “Руської Правди”
Утворення Київської держави супроводжувалось формуванням феодального права. Найдавнішою його формою були звичаї, що склалися у процесі спілкування людей, увійшли в звичку, побут і свідомість певної групи чи всього населення. Звичай став основним засобом регулювання поведінки людей у первіснообщинному суспільстві. З виникненням держави панівні класи пристосували" деякі звичаї до своїх інтересів, санкціонували та забезпечували їх використання примусовою силою держави. Так виникло звичаєве право, що стало важливою формою права у рабовласницьких державах. Воно поширювалося також і в період феодалізму (до виникнення абсолютної монархії).
Уже з Х ст. з'являється князівське законодавство, Ще за часів Олега у договорі з греками 911 p. є згадка про приписи «руського закону». Особливе значення мають статути князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого, які внесли важливі нововведення у фінансове, сімейне і кримінальне право. Найголовнішою пам'яткою права Київської Русі є “Руська Правда”, що зберегла своє значення і в наступні періоди історії й не тільки для українського права. Окрім цього, “Руська Правда” має чимале значення не тільки як пам'ятка законодавства Київської держави, а й як джерело пізнання розвитку державної організації та господарства, подібно до капітуляріїв франкського короля, засновника династії Каролінгів Карла Великого.
Історія “Руської Правди” складна. Питання про її походження, а також і час складання її найдавнішої частини ще повністю не досліджене. Деякі автори (наприклад, академік Б. Греков) відносять це навіть до VII ст. Однак більшість сучасних дослідників поєднують “Руську Правду” з ім'ям Ярослава Мудрого. Суперечливим залишається і "питання про місце видання цієї частини “Руської Правди”. У літописі вказується Новгород, але чимало авторів називають Київ.
Початковий текст “Руської Правди” до нас не дійшов. Однак відомо, що сини Ярослава у другій половині XI ст. істотно доповнили та змінили його, створивши так звану “Правду Ярославичів”. Тепер відомо 106 списків “Руської Правди”, складених XIII—XVII ст., які прийнято поділяти на три редакції — Коротку, Розширену та Скорочену. Кожна з редакцій відображає певні етапи розвитку феодалізму в Київській Русі. Коротка редакція найдавніша (XI ст.). Вона складається з “Правди Ярослава”, або “Найдавнішої Правди”, “Правди Ярославичів”, або “Статуту Ярославичів”, “Покону вірного” та “Статуту мостникам”. Останній належить до важливих пам'яток новгородського адміністративного законодавства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історія створення редакції “Руської Правди”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок