Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Суднобудування у промисловій системі України в кінці XIX - на початку XX ст. (до історіографії проблеми)

Суднобудування у промисловій системі України в кінці XIX - на початку XX ст. (до історіографії проблеми)

Назва:
Суднобудування у промисловій системі України в кінці XIX - на початку XX ст. (до історіографії проблеми)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,00 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.8


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 629. 5 (091) (477) + 930
Рижева Н.О., Миколаївський державний університет ім. В.О.Сухомлинського
Суднобудування у промисловій системі України в кінці XIX - на початку XX ст. (до історіографії проблеми)
У статті подається історіографічний огляд наукових досліджень, присвячених історії промисловості України і розвитку суднобудування у кінці ХІХ - поч. ХХ ст.
The historiographic review of the scientific researches dedicated to the history of Ukraine's industry of and to the development of shipbuilding at and of the XIXth century - the beginning of the XXth century is given in this article.Увага суспільства і науки у сучасній Україні спрямована на радикальне оновлення всіх сфер соціально-економічного життя. Необхідно стабілізувати економіку, здійснити впровадження у промисловість передових, найновіших технологій і, звичайно, зберегти кращі вітчизняні досягнення минулого. Тільки добре знаючи ретроспективу, закономірності та особливості розвитку промисловості України, можна розраховувати на швидке подолання анахронізмів у її розвиткові. Все це пояснює інтерес сучасної історичної науки до історії розвитку промисловості України в цілому і суднобудування зокрема в кінці XIX - на початку XX ст.
Пропонований історіографічний огляд автор статті обмежує загальними дослідженнями, що були опубліковані у другій половині XX ст. з історії розвитку промисловості України, в яких тією чи іншою мірою відображена тема суднобудування кінця XIX - початку XX ст. Спеціальні монографічні дослідження з історії суднобудування України стануть об'єктом наступного історіографічного аналізу.
Історія розвитку промисловості в Україні та її складової частини суднобудування кінця XIX - поч. XX ст. є предметом пильної уваги радянських вчених із другої половини XX ст. У цей період загальнообов'язковим підґрунтям дослідницької роботи як безумовно пануючою була марксистсько-ленінська концепція. Зміни партійно-політичної кон'юнктури впливали на загальний зміст і висновки праць, що видавалися.
У кінці 40-х - 60-х рр. публікується низка монографій, що отримують позитивну оцінку партійних органів і стають еталоном для створення наступних праць радянських учених. У 60-х - 80-х роках XX ст. (у зв'язку із викриттям культу особи Сталіна, періодами "відлиги", перебудови) у концептуальному плані в наукові дослідження вносилися окремі корективи у трактуванні історичних процесів, але все ж фактор "моделі" праці відповідно до вимог марксистсько-ленінської теорії залишався загальнообов'язковим.
Історіографічний огляд літератури з історії суднобудування в системі промисловості України доцільно почати з робіт загального характеру. У відповідності з хронологічним принципом дослідження розвитку суднобудування в системі господарства України кінця XIX - початку XX ст. автор пропонованої статті робить аналіз загальновідомої праці дійсного члена Академії наук Української РСР П.Лященка "Історія народного господарства СРСР" [1]. За змістом ця робота певною мірою не стосується історії України і проблеми, що розглядається нами, проте її концептуальні основи знайшли своє відображення в наступних працях українських учених, визначили їх трактування конкретних фактів розвитку суднобудування в цілому.
Доречним буде нагадати, що П.Лященко - видатний історик та економіст першої пол. XX ст. Його роботи вперше у радянській історичній науці пропонували загальну характеристику розвитку народного господарства СРСР. Вихід тритомної "Історії народного господарства СРСР" став великою подією в радянській істо- рико-економічній науці. Як стверджували радянські економісти, "у цій роботі П. Лященко вперше дає систематизоване і найбільш повне висвітлення історії економічного розвитку нашої країни на всіх її історичних етапах" [2].
Не торкаючись багатопланового висвітлення П.Лященком історії народного господарства, обмежимося історіографічним аналізом другого тому його праці, присвяченого епосі промислового капіталізму. Основний акцент аналізу змісту названого тому зосередимо на визначенні місця і ролі суднобудівної промисловості України в народному господарстві Російської імперії кінця XIX - поч.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Суднобудування у промисловій системі України в кінці XIX - на початку XX ст. (до історіографії проблеми)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок