Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Газета «Червоний прапор» як джерело до висвітлення процесу радянізації Галичини

Газета «Червоний прапор» як джерело до висвітлення процесу радянізації Галичини

Назва:
Газета «Червоний прапор» як джерело до висвітлення процесу радянізації Галичини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,61 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Газета «Червоний прапор» як джерело до висвітлення процесу радянізації Галичини


В умовах незалежності Української держави історична наука з нових концептуальних позицій підійшла до висвітлення доленосних подій 1939 року. В історичній літературі ґрунтовно проаналізовано політику двох тоталітарних режимів, в результаті чого Західна Україна стала фактично заложницею у втіленні їх планів [1; 2; 3; 4; 5]. Договір про ненапад між Німеччиною і СРСР (23 серпня 1939 р. – пакт «Ріббентропа-Молотова») терміном на десять років переслідував різні цілі. Керівництво Радянського Союзу не бажало утворення на території приреченої на поразку у війні з Німеччиною Польщі нового українського державного утворення. Й.Сталін та його оточення, з одного боку, прагнули створити на західних кордонах своєрідну «зону безпеки» і розширити свою сферу впливу. При цьому менш за все бралися до уваги національні інтереси українців, поляків, євреїв, білорусів. А.Гітлер, з іншого боку, намагався нейтралізувати Радянський Союз під час військової кампанії проти ІІ Речіпосполитої й взяти під свій протекторат національно-визвольні змагання українців (26 січня 1934 р. німецький міністр закордонних справ фон Найрат і польський посол в Німеччині Й.Ліпський підписали в міністерстві закордонних справ в Берліні договір про ненапад між Польщею і Німеччиною на десять років).
17 вересня 1939 р. під приводом «захисту єдинокровних братів» у Другу світову війну вступив СРСР і Робітничо Селянська Червона Армія (РСЧА) здійснила свій історичний «визвольний похід». Орган тимчасового управління міста Коломиї газета «Червоний прапор» у своєму № 1 від 1 жовтня друкує «Промову по радіо голови Ради Народних Комісарів СРСР тов. В.М. Молотова»: «Події викликані польсько-німецькою війною, показали внутрішню неспроможність і явну недієздатність польської держави. Польські правлячі кола збанкрутували. Все це сталося за найкоротший строк… В Польщі створилося становище, яке вимагає з боку радянського уряду особливого піклування щодо безпеки своєї держави. Польща стала зручим полем для всяких випадковостей і несподіванок, які можуть створити загрозу для СРСР. Радянський уряд до останнього часу лишався нейтральним. Але він в силу вказаних обставин не може більше нейтрально ставитися до становища, яке створилося. Від радянського уряду не можна також вимагати байдужого ставлення до долі єдинокровних українців і білорусів, які проживають у Польщі, перебуваючи на становищі безправних націй, і які тепер зовсім кинуті на волю випадку. Радянський уряд вважає своїм священним обов’язком подати руку допомоги своїм братам – українцям і братам – білорусам, які населяють Польщу» [6].
Закономірно, що саме українці різних політичних орієнтацій покладали найбільше надій на возз’єднання у єдиній державі. Протягом двадцятирічної польської окупації краю майже всі українські політичні партії, об’єднання, товариства, спілки у свої програмові й статутні засади вкладали ідею державної цілісності й національної незалежності. Ліквідація історичної несправедливості, національне визволення були реальними шляхами до вільного і повноцінного життя.
Обидва тоталітарні режими засвідчили свою спорідненість наступним договором 28 вересня 1939 р. про дружбу і кордон та секретний «додатковий протокол» до нього, які уточнювали лінію розмежування між СРСР та Німеччиною – так звана «лінія Керзона» (19 жовтня А.Гітлер ратифікував німецько-радянський договір про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною, і додатковий протокол, підписаний у Москві 4 жовтня). У наступному випуску газети (№ 2) від 2 жовтня 1939 р. подається «Указ Президії Верховної Ради СРСР про мобілізацію на учбові збори військово зобов’язаних запасу по Московському, Калінінському, Ленінградському, Білоруському, Київському, Харківському і Орловському округах»; «Заява радянського і німецького уряду від 28 вересня 1939»; «До укладення німецько-радянського договору про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною»; «Обід у голови Раднаркому СРСР і Народного Комісара закордонних справ тов.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Газета «Червоний прапор» як джерело до висвітлення процесу радянізації Галичини

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок