Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ОГЛЯД ДЖЕРЕЛ ДО ІСТОРІЇ ЗАПОРОЗЬКОГО ГАЙДАМАЦТВА XVIII СТОЛІТТЯ В АРХІВОСХОВИЩАХ ПОЛЬЩІ

Загрузка...

ОГЛЯД ДЖЕРЕЛ ДО ІСТОРІЇ ЗАПОРОЗЬКОГО ГАЙДАМАЦТВА XVIII СТОЛІТТЯ В АРХІВОСХОВИЩАХ ПОЛЬЩІ

Назва:
ОГЛЯД ДЖЕРЕЛ ДО ІСТОРІЇ ЗАПОРОЗЬКОГО ГАЙДАМАЦТВА XVIII СТОЛІТТЯ В АРХІВОСХОВИЩАХ ПОЛЬЩІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,09 KB
Завантажень:
481
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
В. І. Мільчев
ОГЛЯД ДЖЕРЕЛ ДО ІСТОРІЇ ЗАПОРОЗЬКОГО ГАЙДАМАЦТВА XVIII СТОЛІТТЯ В АРХІВОСХОВИЩАХ ПОЛЬЩІ
Студіювання запорозької історії, які велися впродовж XVIII - XX століть, звісно ж, не могли полишити поза увагою проблему участі запорозького козацтва в гайдамакуванні на теренах Речі Посполитої впродовж XVIII століття. Оцінки цього складного соціального явища, зроблені представниками різних наукових шкіл, є діаметрально протилежними: від беззастережного ототожнення гайдамацтва з анархічним бандитизмом в найгіршому його прояві (А. Скальковський, Ф. Равіта-Гавронський) [1; 2], до віднесення його виключно до сфери національно-визвольних змагань (П. Мірчук) [3], чи то класової боротьби (В. Голобуцький) [4].
Попри появу кількох розвідок вітчизняних і діаспорних українських істориків, які визначили перспективні шляхи подальших наукових студій над гайдамацькою проблемою, тема ця все ще продовжує залишатися слабко дослідженою [5-7]. Присутня й хронологічна диспропорція у висвітленні проблеми, оскільки переважна більшість досліджень з історії запорозького гайдамацтва стосуються лише завершального періоду запорозької історії - кінця 1760-х та початку 1770-х pp.
Оскільки значна частина правобережних українських земель - традиційних теренів запорозького гайдамакування, - впродовж всього XVIII століття перебувала під владою Речі Посполитої, це не могло не позначитися на значній концентрації масивів джерел із соціальної історії запорозького козацтва в архівних і бібліотечних зібраннях сучасної Республіки Польщі в містах Варшаві, Кракові та Корнику. В масі своїй, ці документальні комплекси стосуються саме такого аспекту, як гайдамацька активність запорозького козацтва на південно-східному прикордонні тогочасної Речі Посполитої та участі його у повстаннях козацтва Польської України.
Упродовж місячного стажування у Варшавському університеті, здійсненому у вересні 2008 p., завдяки стипендіальній програмі Інституту міждисциплінарних досліджень "Artes Liberales", авторові цього огляду вдалося провести евристичну роботу з архівними фондами кількох архівних і бібліотечних установ Польщі. Результатом цього стало виявлення комплексу джерел з досліджуваної проблеми, більшість яких залишаються малознаними, або ж взагалі незнаними широкому загалу вітчизняних істориків та джерелознавців.
Архів головний актів давніх (Archiwum Glowne Akt Dawnych (Warszawa, Polska) - AGAD) є провідною архівною установою Польщі, зібрання якого містять велику кількість джерел із соціальної історії Запорожжя часів Нової Січі.
Переважно вони сконцентровані в фондах особового походження, утворювачами яких є польські магнатські роди Потоцьких, Радзівілів і Замойських:
"Archiwum Publiczne Potockich. 1551-1879 і b.d. 26 m.b. 1042 j.a. = 378 poz. inw." [8];
"Archiwum Warszawskie Radziwillow. 1190-XXw. Ok. 250,00 m.b.; 1144 dok. perg., ok. 1500 map і planow" [9];
"Archiwum Zamoyskich. 1155-1938. 36, m.b.; 3163 j.a.; 715 dok. perg." [10].
За видовою належністю у згаданих зібраннях магнатерії переважають актові документи, розпорядчо-звітна документація й матеріали службового та приватного листування польських можновладців з російськими та турецькими (кримськими) офіційними особами з приводу гамування гайдамакуючого елементу з числа козаків Війська Запорозького Низового у 1730 - 1760- х роках.
Серед розпорядчої документації польського військового командування за своєю інформативністю з-поміж інших вирізняється документ, виявлений в "Архіві Варшавському Радзівілів": за результатами роботи в 1750 р. спільної польсько-російської' прикордонної комісії у гайдамацьких справах, польською стороною було розроблено ряд рекомендацій цивільному й військовому командуванню прикордонних воєводств, зокрема Брацлавського - "Punkta ktore do aszekurowania kraju pogranicznego polskiego od najazdow i rabunkow z Siczy z Gardu y innych mieysc zaporozkich sciagaia sie spisane z roznych scizlych perquiszcyi o indaqacyi tudziez z kontepat haydamakow na Kommiszyi wdztwa Braclawskiego stawionych roku 1751 d.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: ОГЛЯД ДЖЕРЕЛ ДО ІСТОРІЇ ЗАПОРОЗЬКОГО ГАЙДАМАЦТВА XVIII СТОЛІТТЯ В АРХІВОСХОВИЩАХ ПОЛЬЩІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок