Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Можливості калібрування радіовуглецевих датувань для пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я

Загрузка...

Можливості калібрування радіовуглецевих датувань для пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я

Назва:
Можливості калібрування радіовуглецевих датувань для пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,89 KB
Завантажень:
479
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 902.2
Кіосак Д.В., Інститут археології НАНУ
Можливості калібрування радіовуглецевих датувань для пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я
У статті вперше калібруються радіовуглецеві дати зі стоянок пізнього палеоліту степової зони України та дотичних територій. Автором застосовано кілька калібрувальних кривих і відзначено невідповідності між ними. Обговорюються проблеми і труднощі у побудові календарної хронології доби палеоліту. Визначено максимальну точність датування, досяжну на сьогодні.
Paper is devoted to calibration of radiocarbon dates from the Upper Paleolithic sites of Ukrainian Steppe and adjacent territories. Author applies three newly established calibration curves and points on their discrepancies. The difficulties and pitfalls of calendar chronology building for Pleistocene times are discussed. The maximal possible accuracy of dating is defined.Останнім часом радіовуглецевий аналіз перетворився з дорогого і непевного способу датування на звичну процедуру в ході вивчення пам'яток доби каменю та палеометалу. Кількість визначень стрімко зростає. Та й точність їх значно підвищилася - здебільшого завдяки впровадженню методу прискореної мас-спектрографії (AMS) [1]. Збільшення обсягу дат викликає необхідність в особливих способах їх обробки та співвіднесення з відносними хронологіями.
Дуже швидко по відкриттю В.Ф. Ліббі зчісувалось, що простого підрахунку вмісту С у зразку не досить для визначення часу його існування. Сьогодні навіть „наявний вік", який подає лабораторія, - результат численних поправок та коригувань [2]. Алє й він потребує виправлення з урахуванням змін концентрації радіоактивного вуглецю в атмосфері. Історія калібрування - це історія постійних покращень та уточнень калібрувальних кривих.
Останнім часом було розроблено кілька калібрувальних кривих для пізнього плейстоцену. Г.Х. ван Андел 1998 року запропонував криву, що базується на відкладах з озера Суйгетцу, що нашаровувалися щосезонно [3]. Майже одразу по тому було вказано на низку невідповідностей у наших відомостях щодо датування змін вмісту МС у атмосфері протягом фінгляціалу [4]. Проте незабаром було представлено ще дві криві - Р. Дж. Фейрбенкса зі співавторами та Б. Венін- гера та О. Иоріса [5]. Останні детально врахували аргументацію критиків та розробили комп'ютерну програму для калібрування доголоцено- вих дат. А нещодавно було затверджено нову калібрувальну криву IntCal04, що продовжується до 26 тис. р. до н.д. і дозволяє аналізувати найпізніші палеолітичні дати [6].
Безумовно, ці криві протягом років ще будуть покращуватися та змінюватися - як було з голоценовими графіками. Проте, на нашу думку, саме їх використання має вказувати напрямки для поліпшення і удосконалення процедури калібрування. Крім того, застосувавши їх, ми зможемо собі уявити ступінь неточності у абсолютному датуванні пізнього палеоліту. Адже вжиток некаліброваних дат створює ілюзію менших похибок, ніж є насправді. Краще мати точнішу дату з більшими межами погрішностей, ніж неточну оцінку, близьку до точкової.
Мета цієї роботи - спробувати калібрували дати для пізнього палеоліту степової зони України.
Наявна база дат значно збільшилася протягом останнього десятиріччя і наближається до дев'яноста визначень з понад чверть сотні стоянок. Безумовно, цього замало для створення надійної абсолютної хронології для періоду тривалістю у десятки тисяч років. Проте, не слід відмовлятися від їх використання на тій підставі, що їх замало або вони „недобрі". Дорогу пройде той, хто хоча б пробує нею йти.
Для калібрування було застосовано програму CalPal. Ми провели цю процедуру за трьома наявними сучасними кривими: CALPAL 2005 SFCP, Fairbanks August 2005, INTCAL04. Результати, у вигляді інтервальних оцінок з рівнем ймовірності 0,95 (2 с ), зведені у табл. 1.Калібровані дати пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я [7]
Рис. 1. Калібрувальні криві (ділянка 8-48 тис. р. ВР). Крапками - INTCAL04, пунктиром - CALPAL 2005 SFCP, суцільною лінією - Fairbanks August 2005Неспівпадіння кривих походить як від різних вихідних наборів даних, за якими їх побудовано, так і від різних методів їх формування.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Можливості калібрування радіовуглецевих датувань для пізньопалеолітичних стоянок Степового Причорномор'я

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок