Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 р. У ВИСВІТЛЕННІ ГАМБУРЗЬКОЇ “ОРДИНАРНОЇ ВІВТОРКОВОЇ ГАЗЕТИ”

Загрузка...

ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 р. У ВИСВІТЛЕННІ ГАМБУРЗЬКОЇ “ОРДИНАРНОЇ ВІВТОРКОВОЇ ГАЗЕТИ”

Назва:
ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 р. У ВИСВІТЛЕННІ ГАМБУРЗЬКОЇ “ОРДИНАРНОЇ ВІВТОРКОВОЇ ГАЗЕТИ”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,58 KB
Завантажень:
486
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 р. У ВИСВІТЛЕННІ ГАМБУРЗЬКОЇ “ОРДИНАРНОЇ ВІВТОРКОВОЇ ГАЗЕТИ”             
       
Найповніше у світі зібрання давньонімецької преси XV — першої третини XVIII ст., що видавалася не лише у Німеччині, але й в Австрії, Швейцарії, Чехії, Швеції та інших країнах, знаходиться в дослідницькому центрі “Прессефоршунг” при Бременському університеті (ФРН). Серед інших тут зберігається практично повний комплект “Ординарної вівторкової газети” (Ordinari Dienstag-Zeitung), яка видавалася у Гамбурзі: 135 томів за 1618-1741 рр. Ця газета подавала досить повну й оперативну інформацію про події в різних частинах світу, насамперед у Європі. Її сторінки рясніють повідомленнями з Лондона, Парижа, Відня, Неаполя, Базеля, Варшави, Кракова, Гданьська, Москви, Львова та інших міст. Майже у кожному номері є дані про події в Україні, але вони практично ніколи не привертали до себе уваги науковців. А тільки побіжний перегляд газети дає можливість виявити ряд унікальних свідчень.  
       Так, гамбурзька газета повідомляє, що у 1625 р. 20 тисяч українських козаків були завербовані на іспанську службу і діяли у Фріулі (північно-східна Італія). Газета за 4 червня 1651 р. подає повідомлення з Кракова про скерування Богданом Хмельницьким до Польщі “сотень розвідників, котрі отримали наказ спалювати всі будинки й двори шляхти, підбурювати селян до повстання”. Далі знаходимо звістку, яка підтверджує зв’язок повстання Олександра Костки-Наперського у Польщі з Національно-визвольною війною українського народу 1648-1658 рр. За словами газети “один з наших, що називав себе Костка, був поза сумнівом теж підбурений ворогом; під іменем королівського полководця зібрав під своїм керівництвом велику кількість селян, і захопив укріплений замок у 10 милях звідси, у напрямку угорського кордону, який називається Чорштин”. У іншому повідомленні (від 17 липня з Нойса, що в Сілезії) мова йшла про Берестецьку битву 1651 р., зокрема про панічну втечу ординців, про переговори, що їх вели обложені повстанці з королем Речі Посполитої Яном Казимиром. Зазначалося навіть, що кримський хан Іслам Гірей III був під час битви поранений, але це не підтверджується даними інших джерел. 
       Особливо цінний блок повідомлень стосується малоз’ясованого історичного явища, якою була Переяславська рада 1654 р., та подій, що стосувалися укладення українсько-російського договору. Ці повідомлення базуються на інформації, яка надійшла з Москви (лист від 20 січня), Варшави (від 18 лютого та 8 березня), Гданьська (від 18 та 28 березня), Підгаєць (від 26 лютого) та “з русинського Львова” (від 10 лютого). Самі листи інколи містять у собі додаткові вказівки на вісті, що були отримані з України, наприклад з Костянтинова на Волині, з  
       Туреччини тощо. 
       Власне, про перебіг самої ради гамбурзька газета повідомляє стисло. У повідомленнях в основному йдеться про підготовку ради та події, що відбувались після неї. Увагу авторів повідомлень у першу чергу привертали дії гетьмана Богдана Хмельницького. Насамперед повідомлялося про його зустріч у Переяславі з сімома московськими воєводами та священиками, котрі їх супроводжували; про присягу гетьмана на вірність цареві Олексію I (Олексію Михайловичу), після чого склало присягу ще 1500 козаків. Як достовірно відомо, на Переяславській раді було близько 200 осіб, отже у повідомленні явно йдеться про початок складання присяги цареві у містах Гетьманщини. Тоді ж, як свідчить газета, гетьман дозволив московським гарнізонам стати у Києві, Чернігові, Чорнобилі, а згідно з іншими свідченнями — ще й у Білій Церкві та Немирові. Тут автори газетних повідомлень сплутали дозвіл на тривале перебування в українських містах московських гарнізонів (Київ) й тимчасове їх там перебування під час підготовки до наступу проти Речі Посполитої.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 р. У ВИСВІТЛЕННІ ГАМБУРЗЬКОЇ “ОРДИНАРНОЇ ВІВТОРКОВОЇ ГАЗЕТИ”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок