Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати реферат: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ / сторінка 4

Назва:
КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,97 KB
Завантажень:
476
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Власне дослідження регіону, прикордонного регіону, транскордонного регіону є об'єктом дослідження історичної регіоналістики, науки, яка ще тільки формується в Україні. Як зазначає один із провідних регіоналістів України, доктор історичних наук Я. Верменич, «регіон - це частина країни, і географічна цілісність, і співтовариство людей з відповідним політичним ландшафтом» [4].
Отже, наступним базовим поняттям є категорія «регіон». Розділ 2 Статуту Асамблеї Європейських регіонів пропонує наступне визначення регіону: регіон - це територіальне утворення, встановлене згідно з законодавством, на рівні, який є нижчим після державного і наділене правом політичного самоврядування. Регіон визнаватиметься на рівні конституції певної держави або законодавства, яке гарантує його автономію, самобутність, владні повноваження та організаційну структуру.
На нашу думку, з теоретико-методологічної точки зору поняття «регіон» має міждисциплінарний характер, і саме в цьому сенсі доктор історичних наук Я. Верменич пропонує застосування дефініції «історико- географічний регіон», що визначається як таксономічна одиниця, виділена за ознаками своєрідності умов проживання людей на певних територіях, особливостей духовної культури, регіональної ідентичності [5].
Відповідно прикордонний регіон визначається як адміністративно-територіальна одиниця, що знаходиться на наступному після державного рівні та розташована безпосередньо вздовж державного кордону. Згідно із класифікацією Ради Європи, прикордонний регіон - це потенційний регіон із притаманною йому географією, екологією, етнічними групами, економічними можливостями тощо, але поділений суверенітетом урядів, що правлять по обидві сторони кордону. Прикордонна зона - це більш вузька територіальна одиниця, територія радіусом від 10 до 50 кілометрів від кордону, що може бути різним у залежності від чинного законодавства певної держави [6].
Вищезазначені теоретико-методологічні засади базових понять транскордонного співробітництва не виключають інші тлумачення поняття регіону як певного рівня адміністративно-територіальні одиниці держави. Втім, з точки зору конкретно- історичного дослідження, насамперед, історичного аналізу еволюції, розвитку транскордонного співробітництва, слід зазначити, що поняття регіон - є багатозначним, комплексним, хоча і окреслює певні територіальні межі конкретного простору. Важливим є і контекст взаємодії регіону, прикордонного регіону у системі міжнародних відносин. На нашу думку, прикордонний регіон - це певний територіальний простір із конкретно проживаючим на цій території населенням, який має розгалужену систему зв'язків із іншими групами населення в іншому прикордонному регіоні, території проживання яких поділяє кордон.
Цікавим є наступний факт стосовно законодавчо-правового оформлення транскордонного співробітництва, а саме: 24 червня 2004 року в Україні набув чинності Закон «Про транскордонне співробітництво», за умов, коли подібний чи відповідний закон не існує в жодній з європейських країн. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про транскордонне співробітництво» «транскордонне співробітництво, це - спільні дії, спрямовані на поглиблення економічних, соціальних, науково-технічних, культурних та інших відносин між територіальними громадами та місцевими органами виконавчої влади України і територіальними громадами та відповідними органами влади сусідніх держав у межах компетенції, визначеної їх національним законодавством» [7].
Метою транскордонного співробітництва є розвиток соціально-економічних, науково-технічних, екологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами та учасниками транскордонного співробітництва (стаття 2).
На нашу думку, концептуально транскордонне співробітництво є складовою регіональної політики, а також є частиною інтеграційних процесів країн Європи. Транскордонне співробітництво, згідно з Законом України «Про транскордонне співробітництво», ґрунтується на наступних принципах:
повага до державного суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів держав;
урахування під час укладення угод про транскордонне співробітництво повноважень суб'єктів та прав учасників транскордонного співробітництва;
узгоджене усунення політичних, економічних, правових, адміністративних та інших перешкод для взаємної співпраці;
конституційність, законність;
чіткого розподілу завдань, повноважень та відповідальності між суб'єктами транскордонного співробітництва;
гармонізації загальнодержавних, регіональних та місцевих інтересів;
забезпечення рівних можливостей для регіонів України щодо співпраці в рамках транскордонного співробітництва;
розмежування відповідальності та повноважень між центральними та місцевими органами виконавчої влади з метою найбільш ефективного вирішення проблем та завдань;
створення ефективних механізмів забезпечення умов для здійснення транскордонного співробітництва.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок