Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Мазепа в тогочасній англійській пресі

Мазепа в тогочасній англійській пресі

Назва:
Мазепа в тогочасній англійській пресі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,07 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Мазепа в тогочасній англійській пресі


На згадку про Мазепу в англійському світі мимоволі приходить лєгендарний герой із поеми Байрона, хоч ім’я гетьмана було відоме в Англії, навіть у Новому Світі, ще за його життя.
Безумовно, що до цього причинилась його участь по стороні антитурецької т. зв. "Святої Ліґи", яку як згадано вже вище, зорганізував цісар у 1684 р. Вона мала міжнародній характер, тому зрозуміло, що за розвитком воєнних подій слідкувала теж і англійська преса. Окрім того, участь Мазепи У т. зв. Великій Північній Війні, зокрема перехід гетьмана на сторону шведського короля, був сенсацією тодішнього дня й давав багато матеріялу для повідомлень, звітів і.т.п.
Тогочасну англійську пресу не можна вважати за першоджерело. Все ж таки вона була своєрідним "барометром" тогочасної публічної опініїта одночасно свідчила про популярність Мазепи в тодішньому політичному світі. Ім’я Мазепи згадувалось в англійській пресі вже у зв’язку з вибором його на гетьмана підчас першого Кримського походу (1687).
Льондон Ґазетте — офіціоз англійського уряду, — 3-6 жовтня 1687 р. користуючись інформацією з Гамбурґу за 30 вересня, подає, що згідно з вістками з Києва кн. Ґоліцин наказав арештувати гетьмана Самойловича та його сина за те, що вони "мали змову" з ворогом, а на його місце вибрано "пана Мареппу, людину великої репутації та відому зі своєї хоробрости".
Про вибір Мззепи докладніше згадав лондонський місячник Модерн Гісторі...(за, грудень 1687 р.), в якому подано, що кн. Ґоліцин вернувся додому без ніяких успіхів та щоб себе виправдати, оскаржив Самойловича та його сина в "зраді". Обидва вони були на його наказ арештовані, а на місце Самойловича назначено "Мареппу — славного вояка". За травень 1688 р. Модерн Гісторі подає, що козаки збунтувалися, тому що Мазепу не вибрано, але назначено, а тим самим порушено "старовинний звичай вибирати собі гетьмана з власної нації".
Відносно ж другого Кримського походу Лондон Ґазетте загально згадує про участь козаків у боротьбі з татарами (у виданнях за 19-22 липня та 21-24 жовтня 1689 р.)
Під час московсько-турецької війни ця сама Лондон Ґазетте за 16-19 серпня 1695 р. пише, що згідно з відомостями з Гамбурґу козаки здобули деякі фортеці від турків. На основі царського листа за 7 січня 1696 р., Лондон Ґазетте 13-16 січня 1696 р. повідомляє, що козаки брали участь у здобутті Озова, якого однак не здобули.
Хоча в Європі завжди цікавились війнами з Туреччиною та багато про них писали, Велика Північна Війна викликала зрозуміле зацікавлення, хоч би в особі молодого шведського короля, що своїм умілим стратегічним прагненням здивував увесь світ. Тоді йому було всього 18 років. Тож не диво, що європейська преса пильно стежила за всіма воєнними й політичними подіями.
Уже на самому початку тієї війни, у зв’язку з обороною Нарви, лондонський місячник Дженерал Вью... за листопад 1700 р. згадує, що "Мазесппа" (sic) зближається зі своєю 50.000 армією на поміч Нарви". (На ділі Мазепа вислав 12.000 козаків під командуванням полковника І. Обидовського, який, на жаль прибув після здобуття Нарви шведами, 20 листопада).
Про участь козаків у боях зі шведами в Лівонії (Латвії), згадує інший лондонський часопис, Пост-бой за 5-7 грудня 1700 р. Цю саму вістку подав лондонський тижневик Інгпіш Пост...
Хоч у 1702 р. козаки брали активну участь у війні, у тодішній англійській пресі надибуємо тільки поодинокі вістки. Перший англійський щоденник, Дейлі Курант (ч. 132) за 19 вересня 1702 р. згадує, що 27 липня 1702 р. Мазепа вислав козаків воювати проти тих польських магнатів, які прилучилися до шведського короля. Дейлі Курант писав про перемогу полковника Миклашевського над кн. Сапігою, від якого здобув Бихів, за що Август надав Мазепі найвище польське тодішнє відзначення — орден Білого Орла.
15 грудня 1702 р., опираючись на інформаціях із Варшави за 17 листопада 1702 р. Дейлі Курант пише, що "козаки, здобувши Немирів та фортецю Біла Церква, перемогли відділи старости з Хмельника" (Я.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Мазепа в тогочасній англійській пресі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок