Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Мамай – татарський хан і український козак

Мамай – татарський хан і український козак

Назва:
Мамай – татарський хан і український козак
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,93 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Мамай – татарський хан і український козак


Персона козака Мамая протягом майже трьох століть прикрашала чи не кожну хату українського Лівобережжя
Нащадки хана Мамая були одними з засновників українського козацтва
Символом українського козацтва є легендарний козак Мамай. Мабуть, у кожного, хто цікавився історією його портретів, виникало запитання: чи пов'язаний цей образ з тим ханом Мамаєм, про якого в підручниках пишуть, що його переміг на Куликовому полі московський князь Димитрій Донськой? На це запитання спробував знайти відповідь російський історик та етнолог Олександр Шенников.
Татарський хан у степах України
У цьому є свій парадокс: з одного боку, українські козаки активно захищали свій народ від постійних татарських набігів, а з іншого боку, козак Мамай має тюркське ім'я, та і на українських малюнках XVII-ХІХ ст. його вигляд більш близький до тюрків, ніж до слов'ян. Природно виникає питання, як таке могло трапитися?
Історики вважають, що відповідь потрібно шукати в Золотій Орді, правителем якої в 1361-1380 роках був хан Мамай, що походив із знатного половецького роду Киятів. 1380 року після поразки від військ Тамерлана, на чолі яких стояв хан Тохтамиш, хан Кият Мамай разом із своєю сім'єю втік із Золотої Орди. Він намагався сховатися в Кафі (нині м. Феодосія), де мав давні зв'язки і політичну підтримку в колоніях італійців-генуезців, але невдало. Там Кията Мамая було вбито. Після цього один із його синів Мансур Киятович Мамай, народжений монгольською княжною (що вела свій рід від самого Чингісхана), покинув негостинний Крим і попрямував до рідних половецьких земель (північна частина Причорномор'я і Приазовщина), звідки, зібравши військо, рушив на північ з метою створити своє нове князівство.
Витоки козацької вольниці
На території Лівобережної України Мансур Мамай заснував (або укріпив) декілька міст, зокрема Глинськ (нині Сумська область) і Полтаву, і проголосив ці землі своїми володіннями, незалежними від усіх сусідніх держав. Пізніше володіння князів Мамаїв розширилися і включали також на півночі частину Чернігівщини і Сумщини, на сході – сучасні Харківську область України та Курську й Білгородську області Росії. На заході володіння Мамаїв охоплювали лівобережжя Черкащини. Оскільки ці землі були прикордонням слов'янських і тюркських народів, населення їх не характеризувалося етнічною єдністю, та все ж в основному тут селилися нащадки давньоруського племені северян, а також половці. Тільки з XV століття слов'яни починають асимілювати тюркське населення і переважати над ним.
Мансур Мамай, враховуючи той факт, що його нові землі були слабо заселені й необхідно було постійно воювати з сусідніми державами, не став нав'язувати місцевому населенню феодальної системи управління: захоплювати землі, що вже використовувалися, вводити які-небудь податки, призначати своїх начальників. Єдиним нововведенням було об'єднання в єдине політичне ціле місцевих етнічних общин, обов'язком яких став спільний виступ під командуванням князя Мамая проти спільного ворога. Система місцевого управління залишилася попередньою – очільники місцевих громад обиралися самим населенням. Військовий похід оголошувався Мансуром Мамаєм тільки після загального схвалення. Пізніше у реєстрових козаків система взаємин з польським королем збереглася майже ідентична з політичною системою Мансура.
Від Мамаїв до Глинських
У 1392 році син Мансура Мамая Алекса (Лексад) під натиском двох великих войовничих держав – Золотої Орди і Великого князівства Литовського – наважується визнати над собою владу литовського князя Вітовта. Для зміцнення політичних зв'язків з литовською знаттю і зі своїм новим сюзереном Алекса Мамай в тому ж році охрестився, одержавши ім'я Олександр. З цією ж метою він одружив свого сина Івана з княжною Анастасією Острозькою. Після приєднання до Литви внутрішня система управління вотчини князів Мамаїв не змінилася. До 1508 року (більше 100 років) ця вотчина залишалася автономним князівством усередині Великого князівства Литовського.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Мамай – татарський хан і український козак

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок