Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО 20-Х РР. ХХ ст.: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДВАЛИНИ СУЧАСНИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Загрузка...

УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО 20-Х РР. ХХ ст.: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДВАЛИНИ СУЧАСНИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Назва:
УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО 20-Х РР. ХХ ст.: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДВАЛИНИ СУЧАСНИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,36 KB
Завантажень:
270
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
О.О. Сушко
УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО 20-Х РР. ХХ ст.: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДВАЛИНИ СУЧАСНИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Науковий інтерес до проблем розвитку українського суспільства періоду, який у вітчизняній історіографії за радянською традицією прийнято позначати як нова економічна політика (тут і далі неп), не втихає вже продовж останніх двох десятиріч. У даній статті маємо на меті провести порівняльний аналіз вітчизняної та зарубіжної історіографії в царині вивчення проблеми розвитку такого феномену українського суспільства 20-х років ХХ ст. як соціально-економічний аспект нової економічної політики.
Загальновідомим є той факт, що початок 1990-х років виявився перехідним для вітчизняної історичної науки. Історіографічна криза супроводжувалася пошуком нових підходів і шляхів наукового переосмислення малодосліджених соціально-економічних проблем з історії України 20-30-х років XX ст., вивченням та систематизацією архівних джерел, але за умов існування "старих" методологічних засад. Звернення до раніш закритих для доступу науковців джерел, захоплення викриттям так званих "білих плям" стали характерними ознаками історіографії 90-х років ХХ ст. Але все це не супроводжувалося переосмисленням теоретичних питань історичного пізнання. Домінуючими продовжували залишатися теми "соціалістичного будівництва", "робітничого класу" [1; 2; 3]. На теоретичних засадах радянської історіографії були зроблені дисертаційні роботи, присвячені питанням промислового і соціально-економічного розвитку України періоду непу Б.Г. Головка [4], М.Ф. Анісимової [5], О.М. Бута [6], С.Р. Ляха [7]. Теоретична конструкція - "неп кращий воєнного комунізму, а продподаток ефективніший від продрозкладки", - яка пронизувала праці істориків першої половини 90-х років ХХ ст., не претендувала на значення концептуального прориву в історіографії непу.
Основні проблеми, навколо яких сперечалися українські історики 90-х років ХХ ст., торкалися визначення хронологічних рамок функціонування нового економічного курсу, дослідження конкретних вузьких питань. Публікації з маловідомих проблем історії України сенсаційного характеру чергувалися з традиційними фактологічними дослідженнями, але дослідники так і не стали на шлях системного аналізу самого феномену непу.
Здійснено ряд досліджень, присвячених місту в період непу. Серед них - докторська дисертація В.В. Підгаєцького, в якій за матеріалами статистичних переписів 1923 та 1926 рр. досліджена соціальна структура міського населення УСРР [8]. Соціально-демографічні процеси у містах УСРР 20-х років ХХ ст. вивчав Д.К. Гринь [9]. Незважаючи на позитивні сторони, ці дослідження мали статистично-констатуючий характер. Життя українського міста, його соціально-економічні уклади, соціально-професійна структура приватного підприємництва, духовна і матеріальна культура, ментальність самого населення залишилися мало дослідженими.
Новими за постановкою теми можна визнати наступні роботи. Так, Ю.П. Волосник звернув увагу на роль міських рад в здійсненні непу, виокремлюючи проблему приватної торгівлі та регулятивні функції державних органів [10]. К.В. Лобач дослідила історичний досвід регламентації споживчого ринку України в 20-х роках. Вона подала своєрідне тлумачення абревіатури "непу" - "нормальна економічна політика" [11].
Ґрунтовною і поки що єдиною з точки зору структури і досягнення наукових результатів, на нашу думку, є дисертаційна робота В.В. Лантуха про розвиток торгівлі в УСРР 20-30-х років ХХ ст., в якій розвиток приватної торгівлі виділено окремим розділом [12]. Автор розглядає еволюцію основних форм торгівлі до 1932 р., хоча приватна і кооперативна втратили своє первісне значення ще наприкінці 20-х років ХХ ст., але хронологічні рамки функціонування непу є виваженими - 1921-1928 рр. Його праця суттєво відрізняється від монографії О.А. Пиріг, яка намагалася показати розвиток торгівлі з давніх часів і до сучасності, а тому не всі періоди нею вичерпно висвітлені [13].
До праць методологічного характеру слід віднести колективну монографію з історії економічної думки в Україні, автори якої висловили низку принципово важливих теоретичних положень стосовно економічної ситуації в українському суспільстві 20-х років ХХ ст.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО 20-Х РР. ХХ ст.: КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДВАЛИНИ СУЧАСНИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок