Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Йосип Тереля. Роль в історії України

Йосип Тереля. Роль в історії України

Назва:
Йосип Тереля. Роль в історії України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,16 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
“Йосип Тереля. Роль в історії України”


«…А мисль… січе хребет покорі».
(Йосип Тереля)
За кордоном його називають українським феноменом — художник, поет, публіцист, науковець, візіоніст, активний церковний та громадський діяч. У 16 років вступив до ОУН. Був засновником Ініціативної групи захисту прав віруючих і церков України, редактором ілегальної «Хроніки Католицької Церкви в Україні», автором численних статей, звернень, листів, протестів та петицій, публікованих у «самвидаві» та на Заході.
За це Йосип Тереля 23 роки свого життя провів у радянських в’язницях, концтаборах, психіатричних лікарнях та на засланні.
У 1987 році видворений із країни та позбавлений радянського громадянства. Політичний притулок надала йому Канада, де він розгорнув активну діяльність на розвал Радянського Союзу та легалізацію Української Греко-католицької Церкви.
Він побував на всіх континентах — у 120 країнах світу, зустрічався з найвизначнішими людьми планети. В Україні він і досі не реабілітований.
Йосип Тереля народився 27 жовтня 1943 року в Клечині на Закарпатті. Рід Терелів походить із древ—нього княжого роду, сягаючи коренями у ХІІІ століття. Є герб цього роду. Бабуся Єва, яка виховувала немовля—Йосипа, переписала його на своє прізвище.
Йосип Тереля з Папою Римським Іваном Павлом ІІ
…Складною була політична ситуація в Карпатській Україні: гітлеризм, сталінізм, мадярщина, УПА, яка воювала проти мадяр, німців і росіян одночасно, а після закінчення Другої світової війни — проти комуністичних агресорів, — аж до 1956 року, зокрема проти російської окупації. Арешти та суди, репресії, масові розстріли, депортації мільйонів українців у Сибір, Урал та Комі, в Казахстан, насильницька ліквідація в 1949 році Української Греко—католицької Церкви, яка пішла у катакомби… Ось у яких тяжких умовах довелося жити і виховуватися Йосипу Терелі!.. На його очах творилася трагічна історія України.
Навіть у родині Й. Терелі панували різні погляди. Батько — особливий уповноважений ЦК КПУ по боротьбі з націоналізмом (це потім російські комуністи захитають його віру в комунізм), мати — на той час вчилася у Вищій партійній школі при ЦК КПУ в Києві — «ходить у панах».
Бабуся не любить свою дочку, «бо пішла на службу до вавилонців» (ніколи бабуся не вживала слово росіяни, а тільки «вавилонці», або «сатанинці»).
У народних школах Карпатської України багато вчителів були із священиків. Тих, які не хотіли відмовитися від віри в Бога, — замінили комуністами. Щоб відбити молодь від церкви, «окупаційна адміністрація» влаштовувала їм різні забави.
Крім того, заборонялися різні релігійні конфесії, нацьковували одних проти других; душили церкву, арештовували єпископат, агітували переходити в «черево» РПЦ. «Перед словом РПЦ» — згадує Й. Тереля, — стояло — «матері…», тобто «матері РПЦ. На що о. Іван Сатмарі заявив, що готовий відразу їхати в тюрму». Священиків знищували, церкви, монастирі передавали росіянам або закривали. Католиків силували перейти також у «черево» РПЦ.
А процеси над «ворогами» народу…
І все це відбувалося на очах дитини, згодом — підлітка, формувало його світогляд.
…Тим часом у 1949 році Й. Тереля йде до першого класу. 1951 рік був переломним для восьмирічної дитини. Саме тоді він познайомився із хлопцями «з лісу» та почав допомагати їм. Потрібні ліки — взяв у матері для пораненого, зброю — із батькового тайничка. Все це принесли з братом «хлопцям» до лісу. І, щоб менше було підозр, ходили до них по черзі.
У 1959 році хлопець закінчує школу і вступає в училище, де здобув професію столяра—червонодеревця. Направили до Києва.
Уявімо: юнак потрапляє із вогню, як кажуть, — та в полум’я…
Шістдесяті роки — Рух шістдесятництва… Час — для таких, як він. Адже вихований у релігійно—національному дусі: шкільною мрією для Й. Терелі була Національна незалежна держава. І до неї він прямує все своє свідоме життя.
…Перший раз арештований за незаконне зберігання зброї та літератури.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Йосип Тереля. Роль в історії України

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок