Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Джерелознавство. Актові документи західноукраїнських державних утворень 1938-1941 pp.

Джерелознавство. Актові документи західноукраїнських державних утворень 1938-1941 pp.

Назва:
Джерелознавство. Актові документи західноукраїнських державних утворень 1938-1941 pp.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,70 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Джерелознавство. Актові документи західноукраїнських державних утворень 1938-1941 pp.


В 1938-1941 pp. на західноукраїнських землях було зроблено дві спроби проголошення і здобуття національної державності.
У складних міжнародних умовах осені 1938 p., вже після сумнозвісної Мюнхенської угоди Гітлера та Муссоліні з Чемберленом і Деладьє про відторгнення від Чехословацької Республіки Судет, закарпатські українці на чолі з партією Українське Національне Об'єднання та Августином Волошиним домоглися від празького уряду визнання автономії Підкарпатської Русі (такою була офіційна назва Закарпатської України у складі Чехословаччини).
Вимогу незалежності Закарпатської України висунула 20 вересня 193 8 р. створена політичними силами Закарпаття Українська Центральна Рада. "УЦР вимагає, говорилося в її ухвалі,... самовизначення в дусі тез Вільсона, як забезпечення майбутнього українського народу". Офіційно чехословацький уряд визнав автономію 11 жовтня 1938 р. Першим главою уряду став діяч промосковської та проугорської орієнтації Андрій Бродій, як виявилося пізніше — агент угорської розвідки під іменем Бер-талон. Викриття Бродія відбулося дуже швидко, і вже 27 жовтня пост прем'єр-міністра автономії посів Августин Волошин.
З приводу здобуття автономії Українська Центральна Рада видала Універсал. Він сповіщав, що "по довгих століттях тяжкої неволі наш Український народ став дійсним власником нашої Срібної Землі, нашої Батьківщини, Підкарпаття. Від сьогодні на нашій землі буде володіти наш народ без чужого окупанта...
Чекає всіх нас тяжка й відповідальна праця. Ми повинні здобути свободу і творчою працею її скріпити. Мусимо цілому світові доказати, що наш Народ є гідним і зрілий на повну свободу".
Універсал обіцяв хліб, працю, спокій, кликав всіх до творчої праці, витривалості, взірцевого порядку і дисципліни і закінчувався закликами
"Щасти нам Боже! Правда переможе! Хай живе Український народ на вільній Підкарпатській землі!"
Другого листопада 1938 р. відбувся так званий Віденський арбітраж, за яким Німеччина й Італія санкціонували відірвання від Чехос-ловаччини на користь Угорщини значних територій з мішаним у національному відношенні населенням, у тому числі частини українського Закарпаття з містами Берегове, Ужгород, Мукачеве. У зв'язку з цим столицею Карпатської України став Хуст. Тут 3 листопада 1938 р. був виданий "Маніфест уряду Карпатської України до всіх громадян Карпатської України". Він так само закликав помагати владі в розбудові держави, повідомляв про намір до будівництва нових доріг і залізниць, забезпечити всіх хлібом і працею. Невдовзі був прийнятий ще один універсал "Український народе Підкарпаття”, який, щоправда, теж містив лише загальні заклики.
Важливе значення на шляху посилення суверенності Карпатської України мало прийняття закону Чехословацької Республіки 22 листопада 1938 р. про Конституцію Карпатської України. І хоч Конституція автономії не надавала права на ведення закордонної і тарифної політики, оголошувати війну і встановлювати мир, визначати грошовий курс і податки та інше, вона була важливим кроком у зміцненні національної державності.
З початку 1939 р. почалась підготовка до виборів у Сойм Карпатської України. Вони відбулися 12 лютого 1939 року. За УНО голосувало 92,4 % виборців, які взяли участь у виборах.
Президент ЧехоСловаччини Гаха призначив скликання обраного сой-му на 15 березня 1939р. Але ще до цього, 14 березня, у зв'язку зі складністю міжнародного становища Августин Волошин проголосив самостійність Карпатської України. До Сойму було обрано 32 депутати, в тому числі 13 членів УНО. Головою сойму 15 березня став відомий педагог і політичний діяч Августин Штефан, заступником — Федір Рсвай. Того ж дня Сойм розглянув законопроекти про незалежність, державний устрій, назву, мову, прапор, герб і гімн Карпатської України. Було створено п'ять комісій Сойму.
Законопроект про незалежність, автором якого був Михайло Борщайко, мав такий зміст:
§ 1. Карпатська Україна є незалежною державою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Джерелознавство. Актові документи західноукраїнських державних утворень 1938-1941 pp.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок