Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Коломия: давній період

Коломия: давній період

Назва:
Коломия: давній період
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,64 KB
Завантажень:
256
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Коломия: давній період
 


План
Походження назви м.Коломия
м.Коломия в XIII-XIV ст.
Отримання Магдебурського права та інших привілеїв
Використана література
Походження назви м.Коломия
Коли виникла Коломия, хто був її засновником, звідки походить назва міста? На ці питання історики й досі не мають одностайної відповіді. На цьому вперше у XIX столітті зосереджує увагу Л. Вайґель: «... Коломия належить до найстаріших в Галичині міст. Дехто, захоплений схожістю вислову, вводить назву слова колонія, тобто римське поселення. Тутешній люд провадить назву міста від назви потоку Коломийка, який так звуть тому, що в нім мили кола».
Сьогодні найпоширенішими версіями щодо походження назви міста є припущення, побудовані на основі переказів і леґенд. Зокрема, це версії, що виникли від сполучення іменника «коло» (колесо) і дієслова «миє» (мити, обмивати), від сербо-хорватського слова «коломий'я», власного чоловічого імені Коломий.
Логічною, на мою думку, є й версія, що Коломию було закладено на честь угорського королевича Коломана (Кальмана) (1209-1241) у 1214р., вперше висловлена у XIX ст. Вона є зрозумілою, коли зважити на те, що важливою особливістю військово-політичних відносин Угорського королівства з Галицьким і Галицько-Волинським князівством наприкінці XII-XIII ст. була спроба угорського короля Ендре II і малопольського князяя Лєшка Білого у 1214 р. поділити між собою руське князівство. Окрім цього, галицька знать була зацікавлена в існуванні на території Галичини системи адміністративного управління Арпадів. Це створювало передумови для укріплення позицій місцевого нобілітету, що, відповідно, суперечило політичним поглядам та практиці, впровадженими руськими князями. Можливо, саме місцевий угорський нобілітет, використовуючи соляні поклади регіону, і заклав на честь малолітнього представника династії Арпадів у 1214 р. поселення, розуміючи його статус і включення в склад королівського домену. Пізніше місто угорського королевича могло називатися Коломиєю.
Зрозуміло інше - коломийське поселення виникло в процесі розвитку місцевих суспільних відносин ще до поширення на цій території влади київських князів. Це значно вплинуло на розвиток Коломиї у пізніші періоди, а також багато у чому пояснює специфічні риси міської цивілізації, порівняно з більшістю галицьких міст. Найімовірніше, що з самих початків Коломия була військовим
городищем, поблизу якого могли поселятися люди, які під час небезпеки знаходили за стінами оборонної споруди надійний притулок, а також «оружники» - наймані війська або дружинники. Однак дотепер ні археологи, ні Історики, ні краєзнавці поки що не мають переконливих доказів, які свідчили б про існування у VІ-ХІІ ст. поселення на території сучасної Коломиї. Однак, якщо взяти до уваги, що перші оселі на Прикарпатті виникали поблизу солеварних промислів у ІХ-ХШ ст., то можна припустити, що давня Коломия і була тим важливим центром, в якому зосереджувалися доходи з «соляного мита» - виключного джерела скарбниці місцевих князівських і королівських династій.
м.Коломия в XIII-XIV ст.
Літописні відомості про Коломию до середини XIII ст. підтверджено археологічними дослідженнями. Незважаючи на спустошливу монголо-татарську навалу в середині XIII ст., Коломия не зупинилася у своєму розвитку, що свідчить про активне соціально-економічне життя міста у цей період. Вказати точну дату заснування Коломиї поки що не можна, допоки не знайдено відповідні документи, виявити які досить важко, оскільки багато населених пунктів, зазвичай, не фіксувалися в джерелах. Записувалися туди лишень села і містечка, які вже існували і становили певну економічну та політичну зацікавленість.
Уперше в писемних джерелах Коломия згадується у другій половині 1241р. в Іпатіївському літописі. Однак, як вважають історики, ця ймовірна дата вимагає додаткового уточнення, оскільки літопис не має датування, а це призвело до помилок в хронології подій. Тому-то поширена в історіографії версія про «літо - осінь 1241 р.» - дискусійна. Мені видається, що ця історія могла відбутися у проміжку десь між 1238 і 1245 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Коломия: давній період

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок