Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)

Загрузка...

РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)

Назва:
РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,33 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат з історії України
РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)
«А Я НЕ СКОРИЛАСЯ І В СЛЬОЗІ ВІДРОДИЛАСЯ»
Роксолана (ко-пія з гравюри 1596р.).


Нині ім'я Роксолана зу-стрічається, мабуть, не рідше, ніж Настя, особливо в захід-ноукраїнському регіоні, де народилася і виросла майбут-ня султана Стамбула. Хоча кілька віків тому такого імені в лексиконі нашого народу не було. Роксоланами турки на-зивали всіх дівчат - невільниць, які потрапляли на кримські невільничі ринки з козацької України.
Саме на невільницькому базарі у Кафі спекотного літа 1520 року 15-літню Настю вперше і назвали Роксоланою. І купили з надією відда-ти її в султанський гарем. Як найкоштовніший діамант.
Юна українська бранка, потрапивши вперше на очі могутнього і жорстокого Су-леймана І, не впала до ніг по-велителя 30-ти держав, як то мала робити кожна наложни-ця султанського гарему, а гордо, сміливо, нескорено глянула у вічі тому, перед ким тремтіло півсвіту.
І це вразило, загіпнотизу-вало Сулеймана. Очевидно, на жорстокого повелителя, який відправляв своїх підданих на смерть за найменшу необачність, спра-вила сильне враження не стільки краса дівчини — в султанському гаремі не було негарних — скільки її люд-ська гідність, дівоча гордість, що в султанському палаці ні-чого не вартували і могли до-рого обійтися тим, хто ці яко-сті не втратив.
Настя Лісовська не тільки стала улюбленою і найближ-чою дружиною грізного Су-леймана, народила йому сина Селіма, а й на багато років, практично до самої смерті в 1561 році, була чи не найпер-шою порадницею правителя великої Порти, мала величезний вплив на політику Ос-манської імперії та й, зреш-тою, Європи. Вона вільно спілкувалася латиною з по-слами європейських країн, які приїжджали у султанський палац, писала вірші, перебу-вала поруч із Сулейманом І Пишним на різних прийомах і банкетах. Мало того, позува-ла художникам, хоч за тодіш-німи ісламськими канонами не можна було малювати не тільки людину, а й птахів і звірів. Полонений Настиною любов'ю, султан повіддавав жінок зі свого гарему чолові-кам зі свого оточення, а єди-ній коханій дружині надав ти-тулу великої султани Стам-була — такої почесті, до речі, не знала жодна жінка в Ту-реччині.
Настя була ерудованою, кмітливою, розумною і духов-но багатою жінкою. А коли цього вимагали обставини, то і нещадно жорстокою зі сво-їми суперниками-ворогами. За намовою Роксолани сул-тан стратив спочатку велико-го візира Ібрагім-пашу, до ре-чі, свого великого друга ще з дитинства, а згодом — і рід-ного сина й онука від першої дружини Фатіми. Таким чи-ном намісником царя царів на землі став Роксоланин син Селім. Сулейман настільки любив свою «українську квіт-ку», що коли в 1540 році дові-дався про її намір його отру-їти і таким чином посадити на престол Селіма, то наказав стратити всіх змовників, а на Роксолану не підняв руки. Коли через двадцять "років невблаганна смерть забирала від нього кохану дружину, султан стояв біля її ліжка навколішки і плакав.
Образ Роксолани став символом нескореності української жінки, її любові до рідної землі в екстре-мальних умовах, коли, зда-ється, що саме небо відхили-лося від неї. Крізь золотий блиск султанового палацу вона завжди бачила рідну Україну, марила нею все життя і допомагала, чим тільки могла. А могла султа-на Стамбула багато. Сорок один рік турки не чинили нападу на Україну, не пали-ли її міста і села, не забира-ли в ясир людей. Не дозво-ляв цього робити Сулейман І Пишний і кримським тата-рам.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Реферат на тему: РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок