Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЕКОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА У КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ДРУГА ПОЛОВИНА 1980-Х - 1991 РР.)

Загрузка...

ЕКОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА У КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ДРУГА ПОЛОВИНА 1980-Х - 1991 РР.)

Назва:
ЕКОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА У КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ДРУГА ПОЛОВИНА 1980-Х - 1991 РР.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,72 KB
Завантажень:
138
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Ю. О. Каганов, О. Я. Ясеницький
ЕКОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА У КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ДРУГА ПОЛОВИНА 1980-Х - 1991 РР.)
На сьогодні Запорізька область є одним із найбільш неблагополучних в екологічному плані регіонів не тільки України, а й всього пострадянського простору. На території області наявний складний комплекс екологічних проблем, до яких можна віднести забруднення промисловими викидами атмосфери, гідросфери і ґрунту, значною мірою скорочення природних ресурсів, видової різноманітності флори і фауни, порушення унікальних природних ландшафтів.
Історичний досвід доводить, що екологічні проблеми, не маючи, на перший погляд, політичного забарвлення, виявляють тісний зв'язок з суспільно-політичною ситуацією. Породжені часом байдужістю владних структур до довкілля екологічні питання можуть виступати дієвим інструментом впливу на владу. Періодом, що яскраво показав такий взаємозв'язок екології і політики, стала доба горбачовської "перебудови".
У представленій статті пропонується на матеріалах Запорізького регіону другої половини 1980-х - 1991 рр. проаналізувати ставлення партійно-державної влади до проблем довкілля, дослідити передумови виникнення неформального опозиційного екологічного руху, його ґенезу, форми і методи прояву; взаємовідносини екологічних організацій і владних структур.
Дослідження названої проблеми має суспільну значущість, адже демонструє потенціал екологічного питання у справі побудови громадянського суспільства. Вивчення екологічної проблеми в руслі суспільно-політичних тенденцій може допомогти налагодити більш конструктивні взаємовідносини між неурядовими екологічними організаціями, органами державної влади та політичними партіями в сфері природоохоронної діяльності на регіональному рівні.
В історіографії означена проблематика не ставала предметом окремої уваги науковців. Значна кількість публікацій щодо екологічного питання наприкінці 1980-х рр. у місцевій періодичній пресі не перейшла у ранг наукового осмислення проблеми і до сьогодні.
Маємо констатувати певний масив емпіричного матеріалу відносно екологічної ситуації у Запорізькій області, що подається, зокрема, у роботах А. Нестеренка [1], Л. Мельника [2]. Автори на конкретних цифрових даних доводять, що наприкінці 1980-х рр. Запорізька область стала зоною екологічного лиха, хоча не аналізують причини такого катастрофічного стану довкілля.
Про злочинне замовчування та перекручування інформації щодо стану навколишнього середовища в радянські часи йдеться у брошурі А. Пальма "Брехня на душу населення" [3]. Зокрема, автор звинувачує керівництво металургійних комбінатів Запоріжжя у приховуванні реальних обсягів шкідливих викидів в атмосферу та необґрунтованому підвищенні норм граничнодопустимої концентрації шкідливих речовин.
У контексті загальноукраїнської проблематики екологічна криза в Запорізькій області знайшла відображення у дисертаційному дослідженні С. Васюти [4]. Автор виділяє головні передумови виникнення екологічної проблеми в Запорізькій області, такі як надмірне техногенне навантаження та бюрократичне ставлення до питання охорони природи з боку партійно-державної влади.
Наслідкам Чорнобильської катастрофи для Запорізької області присвятили свою роботу запорізькі автори М. Костенецький та Г. Грібненко, в якій приділяється увага реакції громадськості регіону на цю подію [5].
Питання зародження позадержавного екологічного руху на території Запорізького краю розглядав київський дослідник-еколог В. Борейко. У роботі "Белые пятна истории природоохраны. СССР, Россия, Украина" [6] автор доводить, що головна причина виникнення екологічного нонконформізму полягала у неспроможності партійно-бюрократичних верхів вирішити екологічну проблему Запорізького регіону.
Першою спробою зібрати свідчення учасників опозиційного руху, матеріали їх приватних архівів, а також врятованих від знищення у 1991 р. компартійних документів здійснив професор Ф. Турченко, який у новітній монографії "Запоріжжя на шляху до себе." подає, серед іншого, панораму розгортання екологічного спротиву у Запоріжжі, зокрема безпрецедентної акції "пікету на трубах" 1991 р.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: ЕКОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА У КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ДРУГА ПОЛОВИНА 1980-Х - 1991 РР.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок