Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII ст.

Загрузка...

СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII ст.

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,30 KB
Завантажень:
351
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Л. Л. Прокопенко
СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII ст.
Друга половина XVIII ст. позначилася низкою реформ у Російській імперії, у тому числі й у сфері освіти. Вони, у зв'язку з ліквідацією у 1775 р. Запорізької Січі, закріпленням за Росією Північного Причорномор'я після перемоги в двох російсько-турецьких війнах 1768-1774 та 1787-1791 рр. і поширенням унаслідок цього на Вольності Війська Запорозького та територію колишнього Кримського ханства загальноімперської адміністративно-територіальної системи, безпосередньо торкнулися Півдня України. На жаль, проблема становлення загальнодержавної системи освіти в нашому регіоні в другій половині XVIII ст. досі не отримала в літературі достатнього висвітлення. У публікаціях В. Бєднова, В. Боброва, О. Дружиніної, М. Лямцєва, Я. Новицького, С. Сірополка, Ф. Ступака, В. Тимофєєнка,
O. Удод тощо, присвячених цій темі, вона розглядається в загальній формі [1; 2; 3; 4; 5; 6; 7-9]. Дана стаття певною мірою заповнює існуючу прогалину, доповнюючи попередню публікацію автора [10].
Першим кроком на шляху становлення загальнодержавної системи освіти в Росії було реформування системи місцевого управління відповідно до "Установлення для управління губерній Всеросійської імперії" 1775 р. Реформування місцевих органів влади об'єктивно обумовило суттєве зростання потреби в грамотних чиновниках і дрібних службовцях державного апарату на місцях. Тому "Установленням про губернії" передбачалося створення приказів громадської опіки, на які покладалися турботи про народну освіту. Їм "доручалося опікування й нагляд над заснуванням і міцних підвалинах.народних шкіл", котрі вони "мали старатися заснувати ... у всіх містах, а потім й багатолюдних селах, підсудних верхній розправі", тобто для міщан, державних, економічних, двірцевих селян. У зв'язку з цим, § 387 виключав з-під підпорядкування приказам громадської опіки дворянські й духовні станові, відомчі навчальні заклади, вищу школу. Навчання в школах мало бути добровільним, "без примусу", безоплатним для бідних і за "помірковану плату" для інших і полягати в навчанні грамоти, малювання, письма та арифметики [11, с. 259-261].
Прикази, відповідно до "Установлення про губернії" та указу "Про заснування Приказів громадської опіки" 1775 р., створювалися як станово-колегіальні органи на чолі з губернатором. До їх складу входили по двоє засідателів від верхнього земського суду (дворяни), губернського магістрату (купці й міщани) та верхньої розправи (державні селяни). Прикази були по суті першими спеціальними державними органами в Росії й Україні, на які покладалося питання заснування шкіл і нагляду за ними, забезпечення вчителями, підручниками тощо [11, с. 174, 314].
Другим кроком стала шкільна реформа 1782-1786 рр., за зразок якій слугувала реформа, проведена імператрицєю Марією-Терезією в Австрії. У вересні 1782 р. створюється Комісія для заснування народних училищ у Російській імперії на чолі з сенатором П. Завадовським, на яку покладалася розробка державного шкільного статуту, складання навчальних планів шкіл, видання підручників, навчальних і наочних посібників, а також підготовка вчителів. З цією метою в 1783 р. в столиці відкривається учительська семінарія, яка розпочинає підготовку перших ста вчителів для майбутніх нових шкіл. 5 серпня 1786 р. Катерина ІІ затвердила "Статут народним училищам у Російській імперії" [12, с. 17].
Згідно зі Статутом створювались два типи народних училищ: головні - в губернських і малі - в повітових містах. Малі народні училища були двокласними, їх навчальні плани відповідали першим двом класам головних, які мали чотири класи, розрахованих на п'ятирічний термін навчання. Елементарна освіта забезпечувалась малими і І-ІІ класами головних народних училищ. У них вивчали читання, письмо, початкову російську граматику, арифметику, катехізис і малювання. У старших (ІІІ і IV) класах викладалась граматика, математика, механіка, фізика, природнича історія, російська і загальна історія та географія, а також архітектура, розширений катехізис і священна історія, вводилось читання книги "О должностях человека и гражданина" [13, с.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ XVIII ст.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок