Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РЕЛІГІЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНЦІВ ТА НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (ХІХ -ПОЧ. ХХ СТ.)

РЕЛІГІЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНЦІВ ТА НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (ХІХ -ПОЧ. ХХ СТ.)

Назва:
РЕЛІГІЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНЦІВ ТА НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (ХІХ -ПОЧ. ХХ СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,01 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Т. В. Винарчук
РЕЛІГІЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНЦІВ ТА НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (ХІХ -ПОЧ. ХХ СТ.)
Національне відродження та державотворення українців можна з впевненістю віднести до найпопулярніших проблем вітчизняної історіографії. Ведення у науковий обіг нових джерельних матеріалів, використання сучасних методологічних підходів дозволили історикам істотно розширити та поглибити наукові дослідження, спростувати певні історичні міфи, відійти від методологічних шаблонів. Дослідники намагаються висвітлити всі аспекти національного відродження українців, з'ясувати дію різних чинників, у тому числі релігійних. Оскільки в тогочасному суспільстві церква посідала значне місце, а релігія впливала практично на всі сфери життєдіяльності, характеристика національного руху без урахування релігійного фактору була б неповною. Проте науковці здебільшого давали загальну характеристику позиції церкви щодо національного руху, або розглядали ці проблеми в контексті історії церкви, розвитку культури, освіти тощо. Конкретних історичних досліджень релігії як чинника національного руху та державотворення українців немає.
Науковий аналіз впливу релігії на національне відродження, порівняння взаємовпливу церкви та національного руху в різних регіонах України доповнять історичні дослідження вітчизняної історії, дозволить визначити регіональну специфіку національного відродження українців. Компаративний аналіз в контексті історії поневолених народів Центрально-Східної Європи дасть можливість охарактеризувати значення конфесійних факторів, визначити загальні риси національного відродження і специфіку українського державотворення.
Спроба багатьох мислителів, як зарубіжних так і вітчизняних, дати відповідь на нібито просте запитання "Що таке нація?" швидко перейшла у тривалу наукову полеміку. Усвідомлення складного процесу виникнення нації вимагає аналізу різних аспектів діяльності людини, тому дослідження продовжуються у площині різних наукових галузей, зокрема - історії, політології, соціології, культурології тощо. Незважаючи на численні публікації, науковці досі не дійшли згоди у визначенні терміну "нація", з'ясуванні її ознак та критеріїв, характеристиці етапів формування нації. Розмаїття дефініцій зумовлює розбіжності в поясненнях таких важливих понять, як походження націй, час їх появи.
Хоча загальноприйнятого визначення поняття "нація" не існує, в усьому спектрі численних формулювань можна виділити комплекс ознак нації, на які вказують дослідники різних методологічних напрямків. Так, український вчений Г.Касьянов до таких загальних характеристик відносить: спільність мови, території, історичного досвіду, культурних ознак, іноді релігії [1, с.39]. Деякі вчені підкреслюють вплив релігії на формування суспільної свідомості та виникнення національної ідентичності. Тим самим ця група науковців наголошує на ролі релігійних чинників у генезі націй. Наприклад, відомий дослідник націй Е.Сміт, серед категорій суспільної ідентичності особливе місце відводить релігійній. На думку цього вченого, для формування колективної ідентичності недостатньо економічних або класових інтересів. Об'єднати все населення може релігія, оскільки за звичай її ідеї виходять за межі класових потреб або навіть етнічності [2, с.17]. Американський дослідник Д. Армстронг також надає важливого значення релігії у формуванні етнічної ідентичності, особливо за умови збігу релігійної та етнічної ідентичностей [3, с.523]. Варто зазначити, що релігія не завжди виступала фактором консолідації, її дія могла мати зовсім протилежний вектор. Як вказував Пол Р. Брас, у деяких випадках конфесійні відмінності використовувалися для розмежування між народами [4, с.466].
Не оминули увагою конфесійні чинники формування націй також українські вчені. Зокрема, сучасний вітчизняний дослідник О.В.Шуба влучно зауважив: "Зважаючи, що релігія протягом тисячоліть існувала у свідомості, поведінці, побуті, звичаях та традиціях усіх народів світу, а також, що віросповідна належність народів, окремих людей змінюється не так часто, ту чи іншу конфесію все-таки можна зарахувати до розряду сталих етнічних ідентифікаторів" [5, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: РЕЛІГІЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНЦІВ ТА НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (ХІХ -ПОЧ. ХХ СТ.)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок