Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СПРОБА ПРАВОГО ПЕРЕВОРОТУ В УНР НАВЕСНІ 1919 РОКУ

СПРОБА ПРАВОГО ПЕРЕВОРОТУ В УНР НАВЕСНІ 1919 РОКУ

Назва:
СПРОБА ПРАВОГО ПЕРЕВОРОТУ В УНР НАВЕСНІ 1919 РОКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,06 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Т.С. Геращенко
СПРОБА ПРАВОГО ПЕРЕВОРОТУ В УНР НАВЕСНІ 1919 РОКУ
Незважаючи на велику кількість робіт з історії української революції 1917-1920 років, сюжети, пов'язані з діяльністю національних поміркованих партій та організацій, що брали активну участь у зазначених подіях, вітчизняною та зарубіжною українікою представлені недостатньо. На початку минулого століття вони репрезентували правий спектр політичних сил в Україні. Усупереч модним тоді соціалістичним гаслам, праві пропонували цілком відмінну, альтернативну модель суспільного розвитку країни, в основі якої лежали реформи. Внаслідок ряду обставин цей курс не був реалізований, проте пропоновані ними заходи виведення держави з кризи та подолання внутрішньопартійних суперечностей залишаються актуальними й сьогодні. У сучасних умовах пошуку суспільного компромісу та злагоди набутий досвід державного будівництва заслуговує на увагу дослідників не лише в суто науковому, а в першу чергу практичному розумінні.
Традиційна уенерівська історіографія, представлена роботами Б. Мартоса [1], І. Мазепи [2], П. Христюка [3], О. Вишнівського [4], М. Ковалевського [5], О. Брика [6] М. Стахова [7] та інших, намагалася пояснити причини поразки визвольних змагань несприятливими зовнішніми обставинами та небажанням опозиції до співпраці. У руслі цієї традиції оцінювалася невдала спроба правих сил усунути від влади ліво-соціалістичний уряд Б. Мартоса, зроблена у Рівному 29 квітня 1919 року. Вказані автори називали її політичною авантюрою, державною зрадою, типовим проявом отаманії.
Проте серед сучасників виступу траплялися цілком протилежні оцінки. Поручик Генерального Штабу Армії УНР П. Єрошевич [8; 9], член "Братства самостійників" Р. Бжеський Псевдонім Р. Млиновецького [10], В. Тимошевський2 [11], О. Андрієвський [12] та інші учасники подій, які стояли в опозиції лівим, вбачали в акції правих чи не єдиний конструктивний шлях до порятунку держави. Розходилися сучасники й щодо визначення природи "отаманщини". У виникненні цього явища Д. Донцов звинувачував Директорію та ліві партії. За його словами отаманщина з'явилася "як наслідок отієї непевності й лівизни в бік Москви, яку посіяв В. Винниченко" [13.-М/Ф.69012.-Арк.332]. Різнобій в поглядах та оцінках виступу пояснювався переважно тим, що безпосередні свідки, які зробили першу спробу переосмислити та проаналізувати набутий досвід, належали до різних політичних напрямків. Через ідейні розбіжності вони не змогли подолати певні стереотипи й упередженість.
За радянських часів політична заангажованість і заідеологізованість також унеможливлювала об'єктивне вивчення партійно-політичної історії. У виборі тематики пріоритети надавалися дослідженню діяльності комуністичних партій. Стосовно національних "непролетарських" партій, особливо правих, усталеною була думка, що вони "не мали власної історії"; сюжети, пов'язані з ними, розглядалися побіжно. Із середини 80-х років минулого століття й особливо з проголошенням незалежності України ситуація змінилася на краще.
У сучасній історіографії з'явилося чимало робіт [14; 15; 16], у яких висвітлено різні аспекти діяльності українських національних партій та організацій у період визвольних змагань 1917-1920 років. Проте ряд важливих моментів діяльності національних партій, у тому числі й спроба квітневого перевороту, розглядаються дослідниками побіжно, хибуючи на спрощені однобічні оцінки. Спробу дистанціюватися від усталеної традиції зробили лише Т. Осташко та М. Стопчак [17].
Серйозною перепоною до об'єктивного висвітлення подій був брак документальних джерел. В умовах військового часу багато з них загубилося, інші осіли в зарубіжних архівах та приватних колекціях. Останнім часом, завдяки поверненню окремих колекцій до вітчизняних архівів, історики здобули можливість залучити раніше недоступні джерела. Для вивчення нашої теми особливий інтерес представляють колекції мікрофотокопій документів з Національної бібліотеки Варшави, передані кілька років тому Центральному державному історичному архіву м.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: СПРОБА ПРАВОГО ПЕРЕВОРОТУ В УНР НАВЕСНІ 1919 РОКУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок