Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат: Рейди УПА за кордон

Рейди УПА за кордон / сторінка 2

Назва:
Рейди УПА за кордон
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Відділ УПА "Помста Полісся" успішно рейдував Берестейською та Пинською областями. Проте може найуспішнішим був перший рейд на Словаччину.    
У цьому рейді взяли участь відділи УПА-Захід, а саме курінь Підкарпатський (командир Прут), а також сотні УПА командирів Сокола, Бурі й Мирона. Загальне командування рейду перебувало в руках командира Тактичного Відтинку "Маківка" - Андрієнка (Вітовського).    
Рейдуючі відділи зібралися 25 липня у Самбірщині, і без великих втрат перетнули польсько-совєцький кордон.Дня 8-го серпня вони зібралися у лісі біля села Лоп'янка (неподалік від Тисної) на Лемківщині. Два тижні відбувався тут спеціяльний вишкіл. Дня 22-го серпня відбулася нарада командирів рейдуючих відділів у селі Поляна Суровична й тієї ж ночі, рейдуючі відділи перейшли польсько-совєцький кордон.    
Наступного дня, під вечір, рейдуючі відділи вступили у перше село на словацькому боці. Це було село Сухе, Межиляборського повіту (окресу). Мешканці його називали себе "руснаками греко-католіками", або "ческо-словенскими країнцами" і були дуже "скомунізовані". Значна їх частина належала до СКС ("Словенска комуністична страна"). Вони спочатку дуже боялися "бандитів-бандеровцев", але культурна поведінка стрільців, а зокрема спільна вечірня молитва, заспокоїла їх. На нічліг відділи відійшли до лісу.    
З таким самим упередженням прийняли наших повстанців мешканці села Велькроп. Тут повстанці скликали збори місцевого населення і командир Крук мав до селян промову, в якій роз'яснив цілі УПА. Поява великої ґрупи повстанців у Межиляборському повіті заалярмувала цілу Словаччину. Місцеві орґани "штатней народней безпечності" повідомили про повстанців негайно Братиславу й Прагу. Але їхні заходи, щоб стримати просування повстанчих відділів углиб Словаччини, не мали ніякого успіху.    
Відділи УПА перейшли цілий Стропківський повіт і, між іншим, побували в селах Вареховце, Рецейов, Сарада, Якушевце, Міковце, Мразовце, Пінковце, Грабовце і Діяпаловце. В кожному з цих сіл повстанці скликували населення на мітинґи й провадили з ними гутірки на актуальні теми. Скрізь, по селах, зголошувались численні добровольці, що хотіли вступати у ряди УПА.    
Дня 28 серпня в селі Діяпаловце командир Андрієнко поділив рйдовуґрупу на три відділи. Один відділ пішов у рейд на Закарпаття, другий - повернувся на Лемківщину, а третій - продовжував рейд по Словаччині, прямуючи на південь.    
Дня 29 серпня, коло півночі, відділ сотні Мирона наблизився до річки Ондави. Біля села Кельча звів короткий бій з комуністичними заставами. Розігнавши їх, перейшов річку Теплю й попрямував у пряшівські ліси. Населення Ґіралтовського окресу, що складалося вже зі словаків, ставилось до українських повстанців дуже прихильно, давало їм теренових провідників, остерігало перед своїми комуністами й допомагало на кожному кроці.    
Коли рейдуючий відділ був уже недалеко від Пряшева, в лісах біля гори Шімонка - чехословацькі орґани безпеки стягнули більші сили з Братислави й Кошиць і почали оточувати ліси, в яких перебували повстанці. Скрізь по шляхах їздили танки, гармати, мотоциклісти, в повітрі шуміли літаки. Не зважаючи на сильну бльокаду, рейдуючий відділ перейшов спокійно через села Червеніца, Гувіз і Лисечок, переправився через річку Терису й пішов у ще більші ліси.    
Дня 15-го вересня відділ квартирував у селі Рускі Пекляки біля Пряшева. Тут у полон до повстанської застави потрапило 8 чесько-словацьких вояків. Після приязної гутірки повстанських старшин із ними, їм видано відповідні посвідки й звільнено.    
У дальшому рейді відділ перейшов через повіти: Пряшівський, Сабанівський (села Міхаляни, Подольок, Бальпоток, Градіско), Бардіївський, Стропківський, Снінський і Гуменський.    
Для того, щоб прихилити місцеве населення, повстанці навіть влаштували кілька концертів для селян у Снінському повіті (села Ацідовце, Зубне, Паніна).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Рейди УПА за кордон

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок