Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат на тему: Рейди УПА за кордон

Рейди УПА за кордон / сторінка 3

Назва:
Рейди УПА за кордон
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
   
Були також у селах Яблонкі ніжне й вижне та у Тепеловце, яке лежить на відстані 8-ми кілометрів від кордону.    
Тут українські повстанці влаштували прощальну забаву з населенням, а потім, під приязні вигуки зібраного населення, відійшли у напрямі до кордону.    
Принагідно, значна кількість рейдуючих повстанців - випускники II-го турнусу Першої Старшинської школи УПА "Олені". Ці колишні студенти львівського університету склали були гарний хор, що давав концерти для місцевого населення й співав по церквах. Вістки про культурну поведінку повстанців поширювалися летом блискавки і як вислід - скрізь наших повстанців приймали з відкритим серцем.    
Для того, щоб затерти позитивне враження словацького населення від зустрічей з повстанцями, словацькі большевики зорґанізували за совєцькими зразками провокативну банду, яка копіювала зовнішній вигляд українських повстанців і восени 1945 року діяла у Снінському окресі, грабуючи місцеве населення. Комуністична преса спричинила з цього приводу великий шум і почала нагінку проти українських повстанців. Треба, однак сказати, що населення, яке бачило УПА, не піддавалось пропаґанді.
Рейди УПА очима зарубіжних дослідників
Проблема діяльності ОУН і УПА навіть після 12 років існування незалежної України викликає гострі суспільні дискусії. Рани залишені на тілі українського суспільства Другою світовою війною, не загоїлися й тепер. Комплекс питань, пов'язаних з історією діяльності ОУН і УПА, має сильне політичне навантаження. Це так чи інакше позначається на наукових дослідженнях даної проблематики. Звернення до оцінки рейдів як одного з тактичних прийомів, що широко використовувались Проводом УПА, є напевно, тим виключенням, коли можна подивитися на це питання, полишивши будь-які політичні аспекти.
Більшість дослідників розглядають проблему ОУН і УПА в комплексі. Це не дивно з огляду на те, що обидві організації були структурно споріднені і працювали за принципом сполучних посудин. Досліджень, присвячених аналізу суто військових аспектів діяльності УПА, дуже мало. Найбільш гострі питання українського національно-визвольного руху ставляться головним чином в площині політичної історії.
Серед перших робіт, присвячених проблемі УПА, треба назвати працю М. Лебедя, яка містить багато фактичного матеріалу і за стилем викладу є описовою, а тому її радше можна вважати джерелом, ніж самостійними дослідженням. Проте треба зазначити, що вже в цій роботі були окремі спроби оцінок найбільш резонансних політичних подій. Своєрідне місце у дослідженні військової історії УПА посідає література пропагандивно-інформаційного характеру, яка також поєднує в собі документальні дані з першими спробами осмислення. Яскравим прикладом є так звана “Бібліотека українського підпільника”, що видавалась Закордонними частинами ОУН для користування українського революційного визвольного підпілля в Україні. Вона містить велику кількість документів, споминів, передруків статей крайових і закордонних газетних видань та окремі статті, які за викладом і оформленням (поява посилань на джерела) можна вважати початком наукового осмислення історії УПА.4 Свого роду це допоміжне джерело, що проливає світло на становлення військової історіографії УПА.
Таким чином, перші спроби дослідження діяльності УПА не були присвячені виключно військовим аспектам історії цього збройного формування, але, акумулювавши значну частину документального матеріалу, ці праці створили проміжну ланку між джерелами й дослідженнями та заклали підвалини до подальшого вивчення даної проблеми.
У висвітленні історії УПА дослідники доповнюють і уточнюють окремі факти та є більш-менш солідарними в оцінці подій. Серед основних розбіжностей є, хіба що, хронологічні рамки діяльності УПА. Якщо дата народження УПА (1942 р.) не викликає суперечок, то межі діяльності УПА кожний історик бачить по-своєму. Окремо треба вказати, що П. Содоль мав дуже цікавий план створення енциклопедії УПА, яка окрім аналізу структури, питань тактики і стратегії, містила б інформацію про найбільш резонансні бойові акції та біографії старшин й вояків УПА.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Рейди УПА за кордон

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок