Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати реферат: Рейди УПА за кордон

Рейди УПА за кордон / сторінка 4

Назва:
Рейди УПА за кордон
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Попередній варіант енциклопедії вже було видано з метою отримати зауваження та оцінки, аби скерувати подальший напрямок роботи. Варто сказати, що на сьогодні П. Содоль є чи не єдиним дослідником військової історії УПА.
Військова історіографія УПА представлена невеликою кількістю праць, що є закономірним результатом двох чинників: необхідності відповідати на більш гострі політичні звинувачення (зокрема, в колабораціонізмі та антисемітизмі) та доволі заплутаної ситуації щодо наявності різних українських військових формацій під час Другої світової війни. У свою чергу, це вимагало доброї обізнаності з тогочасною ситуацією у Східній Європі. Але завдяки тому, що кожен з авторів мав своє специфічне коло наукових інтересів, є можливість дістати цілком ясну загальну картину військової історії УПА.
Рейди були одним з різновидів партизанської тактики УПА. Тому варто сказати кілька слів і про самі принципи партизанської війни. Кожен дослідник мав своє визначення рейду. Одними з перших, хто дав опис цього тактичного прийому були П. Мірчук та Л. Шанковський. З огляду на те, що П.Мірчук за фахом політолог, він звернув увагу на політичні аспекти застосування цього методу боротьби. Автор не подавав чіткого визначення, що таке рейд, а натомість вказував, що рейд зв'язаний завжди з найбільшими трудами й небезпеками, – відділ відривається під час рейду від своїх баз, що ускладнює питання прохарчування, постачання амуніцією та відсилки ранених до підпільних лікарень, – але за те дає найбільші політично-пропагандивні успіхиОсобливу увагу авторів привертає рейд літа 1947 р., коли підрозділи командирів Бурлаки, Громенка й Бродича почали свій марш до західних зон окупації. Даним рейдом було заявлено про український національно-визвольний рух усьому вільному світові, чим і зумовлена однозначно висока оцінка цієї події всіма дослідниками. До того ж, у своїх працях вони використовували фактично одні й ті самі джерела. Останнє особливо стосується закордонних рейдів УПА, а тому розбіжності в поглядах є мінімальними.
В рамках цього рейду важливим є захоплення в полон чеськими військами командира Бурлаки. Він разом із чотирма іншими вояками у листопаді 1949 р. був засуджений до смерті судом у Братиславі. Найбільш детально цю подію висвітлив Л. Шанковський, тоді як інші торкнулися її побіжно. Дослідник вказував, що підсудні вимагали від суду належного до себе ставлення, як до вояків УПА.
Висновок
Отже, рейди як метод партизанської тактики давали найкращі результати. Свідченням цього є прорив українських вояків до західних зон окупації. Саме висока результативність, та той факт, що в основу даного методу було покладено рух, який є основним елементом партизанської війни, зумовило значний інтерес військових істориків до цієї проблематики. Особлива увага, до закордонних рейдів була пов'язана з їх високим значенням для українського національно-визвольного руху 30-х – 50-х рр. Так чи інакше, розглядати рейди виключно в площині військової історії неможливо, бо рейдуючі відділи, окрім суто військових цілей, ставили ще й політичні та пропагандистські цілі. Відсутність суттєвих розбіжностей серед дослідників військової історії УПА є результатом обмеженої кількості документів. Це в більшості випадків призводило до того, що автори посилались фактично на одні й ті самі джерела. Незважаючи на те, що дослідження військової історії УПА представлене нечисельною групою зарубіжних учених, дане питання висвітлено досить добре.
Підсумовуючи сказане вище, хотілося б наголосити на необхідності вписати військовий досвід українського руху опору в загальний контекст української військової думки та переосмислити цей досвід відповідно до умов нового світового порядку, формування якого виразно окреслилось після подій 11 вересня.


Список використаних джерел
Лебедь М. УПА: Українська Повстанська Армія. Її генеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за Українську Самостійну Соборну Державу. Ч.І. Німецька окупація України. [Репринтне видання]. Дрогобич.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Рейди УПА за кордон

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок