Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Мазепа в австрійській пресі

Мазепа в австрійській пресі

Назва:
Мазепа в австрійській пресі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,67 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Мазепа в австрійській пресі


Багато уваги присвячують Мазепі два віденські двотижневники, а саме Пост-теґліхер Меркуріюс та Вінерішес Діяріюм. Як уже згадано, у Вінерішес Діяріюм за 2 лютого 1704 р. поміщено кореспонденцію з Москви, в якій, між іншим, є таке: "Москва, 27 листопада 1703 р. З нагоди успішної кампанії цар пішки увійшов до Москви... і по дорозі довго розмовляв із паном Мазепою, який подарував йому діямантами прикрашену шаблю та уфундував напої для всього товариства".
Не менше уваги присвячує теж другий віденський часопис. Пост-теґліхер Меркуріюс 17 травня 1704 р. пише, що "Мазепа йде з 60.000 армією на допомогу Августові і незабаром отже почнеться танець". Покликуючись на інформації з Сандомира за 6 липня 1704 р., Віннерішес Діяріюм подає цікаву вістку, а саме, що "до Його Королівської Милости в Польщі прибули представники від козацького гетьмана Мазепи, як також від козацького полковника Палія. Перший поспішає з 70.000 армією і 100 гарматами до Польщі, а другий стоїть напоготові з 30.000 армією. Ця вістка не відповідає правді, числа значно перебільшені, а Палій, що був заарештований з кінцем липня, не міг іти в рахубу, оскільки він ще недавно керував повстанням проти Польщі. Вірніше пише Пост-теґліхер Меркуріюс за 2 серпня 1704 р., опираючись на відомості за 17 липня 1704 р., до Августа прибув представник [Д. Максимович, полк, писар, пізніше ґен. осаул] гетьмана Мазепи (в оригіналі "Мазеппата") у справі допомоги для короля. Такі й подібні вістки подає П. Т. Меркуріюс досить часто, вони відносяться до постою Мазепи чи його маршруту.
На увагу заслуговують дві кореспонденції з Москви, що їх помістив П. Т. Меркуріюс. У дописі з 11 лютого та з 25 березня 1705 р. він пише, що Мазепа, вождь запорозьких козаків, брав тут [у Москві] участь на конференціях із міністрами та іншими високими урядовцями й тепер повертається до своїх військ. Ту саму кореспонденцію Пост-теґліхе Меркуріюс ще раз передруковує у виданні за 4 квітня 1705 р.: "Москва 11 лютого. Вчора їх Екселенція, Пан Герман [Іван] Мазеппа, генерал або Начальний Вождь Запорозьких Козаків, по відбутті багатьох конференцій із Його Екселенцією, паном губернатором ґрафом Майншіофф [Меншиковим] та іншими міністрами, повертається до Барудіна [Батурина] — своєї резиденції в Україні...
Покликуючись на інформації з Кракова за 12 липня 1705 р., Пост-теґліхер Меркуріюс 22 липня 1705 р. вірно подає, що "козацький генерал Мазепа наближається до Львова, а звідти піде в напрямі Сандомира". На увагу заслуговує вістка про те (як пише цей самий часопис за 28 березня 1708 р., опираючись на інформації з Варшави за 12 березня того ж року), що до Мазепи прибув турецький посол.
Не менше пильно слідкує за воєнними діями козацького війська Віннерішес Діяріюм, подаючи місця постою Мазепи та його маршрут. До речі, пишучи про Мазепу, Віннерішес Діяріум за 13-16 березня 1706 р. називає його "полевим маршалом" ("Фельдмаршал").
До переходу Мазепи на шведську сторону, як ми бачили, німецькі, а передусім австрійські часописи, пишучи про гетьмана, називали його "Його Екселенція", "Князь", "Фельдмаршал" і. т. д. Тепер, після переходу гетьмана на сторону шведів тон австрійської преси цілковито змінився. Пишучи про воєнні події того часу, вже нема тих ентузіястичних чи прихильних заміток чи високих титулів на адресу Мазепи. Його згадується тільки як "дер Мазеппа", не щадячи при тому таких епітетів як "зрадник", "кривоприсяжник", "еґоїст", і т.д. Про перехід Мазепи до шведів пише Віннерішес Діярюм (ч. 563), за 22-25 грудня 1708 р., що гетьман хотів перейти на сторону шведського короля зі всім своїм військом, але його намір "вчасно викрито" і з ним перейшло тільки близько тисячі козаків.
Цю саму вістку Віннерішес Діяріюм уважало за відповідне ще раз надрукувати у виданні за 26-28 грудня 1708 р.
У виданні за 2-4 січня 1709 р. (ч. 566) Віннерішес Діяріюм пише, що москвини сплюндрували та до тла знищили Батурин, а самого Мазепу "ін абсенція" за "зраду" засуджено на смерть і повішено манекена, що мав би нагадувати особу гетьмана.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Мазепа в австрійській пресі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок