Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Діяльність товариств «Плай» і «Чорногора»

Загрузка...

Діяльність товариств «Плай» і «Чорногора»

Назва:
Діяльність товариств «Плай» і «Чорногора»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,28 KB
Завантажень:
243
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
на тему:
Діяльність товариств «Плай» і «Чорногора»


ПЛАН
1. Зародження туристичних організацій на західній Україні в 20-30 роки ХХ ст. Передумови зародження “Плаю”
2. Діяльність туристичного товариства “Плай”
3. Трансформація “Плаю” на туристсько-спортивну організацію
4. Виникнення і діяльність товариства “Чорногора”
Використана література
1. Зародження туристичних організацій
на західній Україні в 20-30 роки ХХ ст.
Передумови зародження “Плаю”
В той час як туризм на території УРСР все більше підпорядковував-ся адміністративно-командній системі управління сталінських часів, на західних українських землях у складі Польщі, Чехословаччини та Руму-нії спостерігалися аналогічні за змістом, але відмінні за формою проце-си. На цих землях туризм залишався справою передової громадськості. Характерним стало створення регіональних краєзнавчих осередків, що значно пожвавило туристсько-екскурсійний рух.
Ініціатива щодо організації туристичної діяльності на території Захід-ної України належала провідним українським діячам того часу.
20 — 30-ті роки характерні спробою вироблення комплексного підхо-ду до організації туризму і краєзнавства в Галичині. Восени 1921 р. тут почав працювати «Кружок любителів Львова». Спочатку його члени організували екскурсії, або так звані походи по Львову, згодом маршру-ти мандрівок пролягли через околиці міста.
У 20-х pp. XX ст., зі зростанням чисельності аматорів пізнавального мандрівництва, перед його організаторами постала потреба об'єднати зусилля окремих туристів у єдиній організації. Газета «Діло» так писала про тогочасне становище галицького мандрівництва: «Туристичний рух має в нас багато прихильників, але відчутним є брак організації». Слід зауважити, що, хоча інтерес до власної історії в широких колах галиць-кої громадськості існував завжди, туризм середини 20-х pp. мав більш розважальний і спортивний, аніж краєзнавчо-пізнавальний характер. Обмеженою була і територія проведення екскурсійного мандрівництва. Природничі мандрівки скеровувались майже завжди в гори, і то чи не виключно долиною Пруту та вздовж хребта Чорногори. Практично поза увагою залишились такі цікаві з історичного погляду місцевості, як Звенигород, Теребовля, Жовква, Олесько, давні замки та монастирі, Бескиди і Горгани. Майже не практикувалися локальні прогулянки до околиць найближчих сіл і містечок.
Відсутність організації краєзнавчо-туристської діяльності негативно впливала на рівень проведення екскурсій. Мандрівки організовувалися стихійно, часто без відповідної попередньої наукової підготовки. Давався взнаки брак спеціально розроблених маршрутів. «Прогулянки ідуть зчаста без ніякого приготування, мандрівники не знають, на що зверта-ти їм увагу, не можуть замітити різних важних пам'ятників природи чи минувшини»,— писав про неорганізований туризм І. Крип'якевич.
Вирішити всі ці проблеми можна було лише спільними зусиллями аматорів галицької старовини. Таким об'єднанням стало краєзнавчо-туристське товариство «Плай», засноване у жовтні 1924 р. у Львові.
Його фундаторами були відомі краєзнавці й історики І. Крип'якевич, Б. Януш, Є. Пеленський та Ю. Полянський. Першим головою товариства було обрано авторитетного адвоката і громадського діяча В. Старосольського. Діяльність засновників товариства була відчутно полегшена тим, що всі вони вже мали досвід спільної роботи. У 1921 — 1923 pp. органі-затори «Плаю» співпрацювали у рамках «Кружка любителів Львова».
У середині листопада статут «Плаю» затвердили воєводські власті, після чого розпочалася організаційна робота. Насамперед головний відділ товариства сформував лекційну комісію, а також комісію для підготовки екскурсій. Як свідчить лист голови «Плаю» В. Старосоль-ського до М. Кордуби, вже 23 листопада 1924 р. відбулося перше засідан-ня екскурсійної комісії. На ньому були розглянуті плани організації прогулянок по Львову та його околицях.
Статут «Плаю» передбачав поширення діяльності товариства на всю територію Львівського, Тернопільського, Станіславського та Краківського воєводств.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Діяльність товариств «Плай» і «Чорногора»

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок