Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Вплив суспільно-політичної обстановки в країні на земську діяльність з підвищення кваліфікації народних вчителів на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)

Загрузка...

Вплив суспільно-політичної обстановки в країні на земську діяльність з підвищення кваліфікації народних вчителів на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)

Назва:
Вплив суспільно-політичної обстановки в країні на земську діяльність з підвищення кваліфікації народних вчителів на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,44 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вплив суспільно-політичної обстановки в країні на земську діяльність з підвищення кваліфікації народних вчителів на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)


Важливою частиною роботи органів місцевого самоуправління (земств) у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст., згідно Положення про земські установи, була турбота про становлення системи початкової освіти - масового інституту культурно-ідеологічного характеру [4, с.75].
Центральною фігурою школи, її душею є вчитель. Від рівня його загальної освіти та фахової підготовки залежить, у найближчій перспективі, якість навчання дітей, а у майбутньому - доля країни. Саме так дивилися на роль та місце вчителя земства, на плечі яких уряд переклав усі проблеми розбудови народної освіти, декларованої шкільною реформою 1864 року [2, с.39].
Освітній ценз вчителів народних училищ у 70-80-х роках ХІХ ст. був дуже низьким, оскільки темпи становлення і розвитку системи педагогічної підготовки фахівців не задовольняли потреб початкової школи [6, с.67]. Кадрова проблема поглиблювалася тим, що спеціальна педагогічна освіта була монополізована державою. Земствам, іншим громадським організаціям та приватним особам було заборонено створювати навчальні заклади для підготовки вчителів [5, с.82]. Єдиною можливістю для земств впливати на рівень навчального процесу у народних школах була робота з підвищення кваліфікації вчителів.
Ця робота проводилися земствами у весь період існування земського самоврядування на літніх короткотермінових педагогічних курсах, але її характер, форми та зміст з часом змінювалися, що значною мірою залежало від суспільно-політичної обстановки в Російській імперії, а також від рівня розвитку системи педагогічної освіти, поступового підвищення освітнього цензу народних вчителів і, відповідно, зміни їх запитів.
Хронологічно та за формою і змістом роботи короткотермінових вчительських курсів, які проводилися земствами «старих» земських губерній Лівобережної України у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст., можна виділити три етапи [1]:
перший - з кінця 60-х років ХІХ ст. до початку 80-х років ХІХ ст.,
другий - з кінця 90-х років ХІХ ст. до початку першої російської революції (1904-1905 рр.),
третій - з 1910 року і до скасування земського самоврядування.
Хронологічно межі першого етапу зумовлені: початок - проведенням в Російській імперії Великих реформ, частиною яких була шкільна реформа 1864 року, коли була усвідомлена необхідність покращення педагогічної підготовки вчителів народних шкіл, кінець - наступом реакції, початком проведення контрреформ 80-х років ХІХ ст.
Курси цього етапу організовувалися і проводилися у відповідності до «Правил» 1875 року [7]. Перед курсами ставилася задача ознайомлення мало підготовлених вчителів народних училищ із способами початкового навчання (§1 «Правил»). Програма курсів складалася виключно з предметів, які викладалися у початкових народних училищах. Заняття носили суто практичний характер. Основний час займали уроки у зразковій школі, яка спеціально організовувалася на час роботи курсів. Теоретичні заняття полягали, в основному, у детальному обговоренні проведених слухачами пробних уроків. Невелику частину теоретичних занять займали бесіди керівника курсів із слухачами. Читання на курсах лекцій, рефератів тощо «Правилами» заборонялося (§24).
На заняття запрошувалися вчителі одного або двох-трьох сусідніх повітів одної губерній. Кількість слухачів рідко перевищувала 40 осіб, що диктувалося, з одного боку, вимогами «Правил», а з іншого - відсутністю приміщень, які б могли вмістити більшу кількість людей.
У 80-90 роки, коли проведення педагогічних курсів припинилося, деякі земства проводили практичні вузько спеціалізовані курси - сільськогосподарські, садівництва, бджільництва, плетіння кошиків, співу, рукоділля тощо. Організовувалися ці курси не регулярно і не в усіх губерніях, кількість слухачів на них обмежувалася 10-12 особами, заняття були суто практичними, лише іноді вдавалося напівлегально прочитати вчителям декілька лекцій з педагогічних питань.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Вплив суспільно-політичної обстановки в країні на земську діяльність з підвищення кваліфікації народних вчителів на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок