Головна Головна -> Реферати українською -> Історія економічна -> Біографія А. Сміта. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки

Біографія А. Сміта. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки

Назва:
Біографія А. Сміта. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,21 KB
Завантажень:
445
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
на тему:
Біографія А. Сміта. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки


ПЛАН
1. Біографія А. Сміта.
2. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки.
3. Висновок
4. Список використаної літератури


1. Інтелектуальна біографія А. Сміта.
Адам Сміт (1723—1790) — видатний англійський економіст мануфактурного періоду. У його працях і в працях його послідовни-ка Д. Рікардо класична політична економія досягла найвищого роз-витку.
Народився А.Сміт у шотландському місті Керколді в родині мит-ного чиновника. Навчався в університетах Глазго і Оксфорда, де вивчав філософію, літературу, історію, фізику, математику. 1751 р. був обраний професором університету в Глазго і згодом очолив там кафедру моральної філософії. 1764 р. Сміт залишає університет і стає вихователем англійського герцога Баклю, з яким подорожує протягом трьох років. Перебуваючи у Франції, Сміт знайомиться з енциклопедистами і фізіократами. Повернувшись до Англії, він осе-ляється в рідному місті Керколді, де працює над книжкою «Дослі-дження про природу і причини багатства народів», її було опубліко-вано 1776 р. і вона здобула Смітові світову славу. Його стали називати «шотландським мудрецем», творцем нової науки — полі-тичної економії. Останні роки свого життя Сміт був митним коміса-ром Шотландії.
Наслідуючи філософів-просвітителів, які за вихідний пункт своєї системи брали «соціальну людину», Сміт ставить перед собою нау-кове завдання ЇЇ комплексного дослідження. У своїх працях він роз-глядає окремі аспекти, сторони людської природи: моральні, гро-мадські, економічні. У «Багатстві народів», зокрема, Сміт досліджує «людину економічну», однак не ізолює ЇЇ від двох інших аспектів людської природи.
Метод, який застосовує Сміт, можна назвати дедуктивно-індук-тивним. Він аналізує як внутрішні закономірності економічних явищ, так і описує їхні зовнішні прояви. Працям Сміта притаманні системність, історизм і еволюціонізм. Щодо історизму, який запере-чувався в марксистській літературі (на тій підставі, що Сміт трактує капіталізм як вічний спосіб виробництва), то він проявляється в тім, що Сміт визнає зміни звичаїв, інститутів, економічних категорій, неоднаковість таких у різних народів, і вважає, що вивчення й пі-знання їх можливе лише в процесі еволюції.
2. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки
Суспільство Сміт розглядає як сукупність індивідів, що наділені від природи певними властивостями, які наперед визначають їхню економічну поведінку. Головними є такі, як трудове походжен-ня життєвих благ, схильність до обміну послугами або результа-тами своєї праці, егоїстичні інтереси — намагання поліпшити своє становище.
Трудове походження життєвих благ змушує людину жертвувати заради них «своїм дозвіллям, свободою, спокоєм». Схильність до обміну, «схильність міняти,, вимінювати, обмінювати один предмет на інший» — одна з вирішальних ознак людської природи. Вона зумовлює те, що люди через поділ праці концентрують свою діяль-ність на якійсь певній її формі, що підвищує її продуктивність. Ке-руючись егоїстичними інтересами, пошуком особистої вигоди, лю-дина оптимізує свої зусилля, а це обертається на вигоду для всього суспільства.
Розвиваючи вчення основоположників класичної політичної еко-номії про «природний порядок», Сміт звільняє його від феодальних нашарувань. Він підкреслює, що за умов «природного порядку» (ві-льної конкуренції) складною взаємодією господарської діяльності людей керує «невидима рука», тобто економічне життя людей під-порядковується об'єктивним закономірностям. У трактуванні «при-родного порядку» Сміт виходить з двох принципів: об'єктивної за-кономірності природи — дії об'єктивних законів природи — «невидимої руки» і «природної свободи» людини.
Дія об'єктивних законів спрямована на благо людини. Проте благотворність дії об'єктивних законів не абсолютна. Вона передба-чає певні соціальні умови, а саме — природну свободу людини, яка проявляється в можливостях кожної людини (за умов дотримання нею «законів справедливості») вільно захищати власні інтереси.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Біографія А. Сміта. А. Сміт як засновник цілісної системи економічної науки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок