Головна Головна -> Реферати українською -> Історія економічна -> Соціалісти-асоціаціоністи Шарль Фур'є і Роберт Оуен

Соціалісти-асоціаціоністи Шарль Фур'є і Роберт Оуен

Назва:
Соціалісти-асоціаціоністи Шарль Фур'є і Роберт Оуен
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,01 KB
Завантажень:
256
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат
на тему:
Соціалісти-асоціаціоністи
Шарль Фур'є і Роберт Оуен


Шарль Фур'є (1772—1837) народився в Безансоні в купецькій родині. Фур'є, як і його батько, був купцем, торгував у Ліоні коло-ніальними товарами. За часів Великої французької революції Фур'є втратив своє майно і найнявся до іншого торговця.
Над своєю системою Фур'є почав працювати з 1799 p., але осно-вна його праця «Теорія чотирьох рухів і загальних доль» з'явилася лише в 1808 p. 1828 року вийшов «Трактат про домашню і земле-робську асоціації» (у другому виданні 1838 p. — «Теорія всесвітньої єдності»). 1828 року — «Новий промисловий і суспільний світ», 1835 — двотомна збірка статей «Фальшива промисловість, роздроб-лена, відразлива, брехлива, і протиотрута — промисловість природ-на, злагоджена, приваблива», в якому відображено основні його економічні погляди.
Основним змістом його праць є ідея соціальної гармонії, що мо-жлива лише в суспільстві, побудованому на засадах справедливості й рівності. Він негативно ставився до революцій, які «грабують ба-гатих, щоб збагатити інтриганів», але, на його думку, капіталізм, в основу якого покладено приватну власність, що породжує конкуре-нцію, анархію і соціальну нерівність, потребує обов'язкового ре-формування.
Вихід він бачить у запровадженні суспільної власності на засоби виробництва.
Метод дослідження. Концепція Фур'є — двоїста. З одного бо-ку, він виходить у своїх концепціях з нібито постійної і незмінної «природи людини». З іншого — погляди Фур'є пройняті історизмом ще більше, ніж погляди Сен-Сімона: в доктрині Фур'є ідея розвитку суспільства і генетичного прогресу його форм займає одне з ключо-вих місць. Сен-Сімон поділяє історію суспільства на органічний та критичний періоди, Фур'є йде далі: для нього капіталізм — лише одна з численних і аж ніяк не остання фаза, з тих, що їх пройшло людство на своєму довгому історичному шляху.
За основу періодизації історичного розвитку Фур'є бере рівень розвитку промисловості. Він пропонує схему, що, на його погляд, досить точно відображає економічний розвиток людства. Увесь попередній хід історії людського суспільства він поділяє на чотири стадії розвитку: дикість, патріархат, варварство і цивілізацію.
Періоди, що передували індустрії |
Первісний, що називається Едемом
Дикість або інертність
Промисловість роздроблена, відразлива |
Патріархат, дрібна індустрія
Варварство, середня індустрія
Цивілізація, велика індустрія
Промисловість суспільна, приваблива |
Гарантизм, напівасоціація
Соціантизм, проста асоціація
Гармонізм, складна асоціація
Оригінальним є вчення Фур'є про змішані періоди, названі ним «гібридами». Гібриди утворюються в результаті впливу народів більш високої культури на народи, що стоять на нижчому щаблі розвитку. Фур'є ілюструє це на прикладі Оттоманської імперії, яка багато запозичила в європейців, але водночас зберегла чимало сво-го, самобутнього.
Однак не всі гібриди, за Фур'є, є позитивними, часто вплив на-родів більш високої культури на народи нижчої культури буває для останніх глибоко шкідливим і навіть згубним. Він полемізує із захи-сниками колоніальної політики і вказує на «порочне коло» нездо-ланних і вічно відновлюваних суперечностей, що ним рухається су-спільство, завжди досягаючи результатів, протилежних тим, яких воно прагне.
Спираючись на історичний метод дослідження, Фур'є робить висновок, що в кожному суспільстві існують (у більшій або мен-шій мірі) риси, запозичені з минулих або майбутніх періодів. То-му, комбінуючи їх, можна свідомо формувати суспільство.
Іншим наріжним камнем його соціальної концепції є вчення про природу людини, яке Фур'є виклав у так званій теорії пристрастей. Пристрасті перебувають у певній відповідності між собою, у певній гармонії. Але в цивілізованому (капіталістичному) суспільстві при-страсті діють хаотично і вносять до нього безладдя. Природний по-рядок має постати в майбутньому і буде можливим лише тоді, коли на зміну цивілізації прийде новий, гармонічний суспільний лад.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Соціалісти-асоціаціоністи Шарль Фур'є і Роберт Оуен

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок