Головна Головна -> Реферати українською -> Історія економічна -> Економічне вчення меркантилізму

Економічне вчення меркантилізму

Назва:
Економічне вчення меркантилізму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,07 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Економічне вчення меркантилізму

*
Історичні умови виникнення меркантилізму*
Визначальні ознаки теорії та практики меркантилізму*
Особливості розвитку ідей меркантилізму в європейських країнах
Починаючи з XIV ст. в економіці передових країн Західної Європи натуральне господарство витіснялося товарно-грошовими відносинами, умовою господарського життя ставав товарний обмін. Багатство — як приватне, так і національне — стало виражатися тепер не сукупністю натуральних благ і послуг, що належали феодалам, а грошима, тобто загальним еквівалентом товарної економіки. Основним предметом економічної думки пізнього середньовіччя стали гроші, а сила держав почала вимірюватися безпосередньо їх грошовими ресурсами. Ця епоха характеризується швидким збільшенням лихварського та купецького капіталу, джерелом яких є сфера обігу.
Великі географічні відкриття (наприкінці XV ст.) помітно позначилися на економічному житті європейських держав:*
збільшились обсяги зовнішньої торгівлі, яка набрала міжконтинентального характеру;*
розширились ринки збуту продукції, яку виробляли європейські країни;*
європейські ринки забезпечувалися дешевою продукцією та сировиною завдяки створенню промислових і сільськогосподарських мануфактур у колоніях;*
великі поклади дорогоцінних металів на американському континенті стали надбанням європейських держав.
На основі узагальнення зазначених економічних процесів у країнах Європи на початку XV ст. виникло економічне вчення меркантилізм (від ісп. mercante — купець), основні постулати якого є результатом не теоретичного аналізу, а опису явищ економічного життя та їх класифікації. Меркантилізм емпірично встановив ряд закономірностей епохи первісного нагромадження капіталу, визначив сферу обігу як вирішальну для нагромадження багатства. Як економічне вчення меркантилізм є обґрунтуванням економічної політики держави. Спочатку це вчення відігравало вторинну роль щодо вже існуючих методів збагачення держави, а з розвитком своєї економічної доктрини (особливо в XVII ст.) почало справляти вирішальний вплив на економічну політику.
У цілому для теорії меркантилізму характерні такі риси:*
предметом дослідження є виключно сфера обігу;*
гроші розглядаються як найвища й абсолютна форма багатства;*
нагромадження багатства у грошовій формі можливе лише за умови прибутковості зовнішньої торгівлі чи безпосередньо у процесі видобутку дорогоцінних металів;*
вороже ставлення до конкуренції як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках;*
ідеологія активного державного втручання в економічне життя. Виходячи з того, що меркантилізм виник спершу як економічна
політика держави (передусім протекціоністська) і лише з часом набрав характеру теоретичних настанов, визначимо основні риси подібної державної політики.
1. Запровадження державної регламентації зовнішньої торгівлі: сприяння імпорту дешевої сировини; встановлення високого ввізного мита на промислові товари; заохочення експорту готової продукції.
2. Державне регулювання внутрішнього виробництва й ринку: надання привілеїв і монопольних прав у виробничій і торговельній діяльності; регламентація чисельності та кваліфікації робітників, а також цін, стандартів якості та умов виробництва продукту.
3. Сприяння збільшенню чисельності населення з метою підтримки низького рівня заробітної плати.
4. Недостатня увага до розвитку сільськогосподарських галузей.
5. Виправдання колоніальної експансії.
6. Абсолютна монополізація сфери зовнішньої торгівлі.
В еволюційному розвитку меркантилізм пройшов два етапи:*
ранній, або монетаризм (XV ст.);*
зрілий, або розгорнута меркантилістська система (XVI — початок XVIII ст.).
Різке збільшення товарообігу зовнішньої та внутрішньої торгівлі наштовхнулось у XIV—XV ст. на реальну перешкоду — обмеженість існуючих запасів дорогоцінних металів (золота й срібла). За таких обставин країни, які мали природні родовища дорогоцінних металів, були багатшими від сусідів. Іспанія та Португалія стали наймогутнішими країнами Європи в XVI ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Економічне вчення меркантилізму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок