Головна Головна -> Реферати українською -> Страхування -> Коллізіонні проблеми нормативно-правового регулювання відповідальності за ядерну шкоду

Коллізіонні проблеми нормативно-правового регулювання відповідальності за ядерну шкоду

Назва:
Коллізіонні проблеми нормативно-правового регулювання відповідальності за ядерну шкоду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,34 KB
Завантажень:
412
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Коллізіонні проблеми нормативно-правового регулювання відповідальності за ядерну шкоду
Однією з найбільш актуальних проблем сучасності є проблема забезпечення ядерної і радіаційної безпеки в сфері використання ядерної енергії. Усвідомлення небезпек, зв'язаних з експлуатацією ядерних установок, спонукало ядерні держави розробити систему мер технічного, організаційного, правового й іншого характеру, спрямованих на забезпечення пріоритетного захисту життя і здоров'я людини від негативного впливу іонізуючого випромінювання, гарантій відшкодування збитку, заподіяного в результаті ядерного інциденту. На міжнародному і національному рівні діють спеціальні правові механізми цивільної відповідальності за ядерний збиток. Зважується питання про створення глобальної системи забезпечення відшкодування ядерного збитку.
Україна, володіючи могутнім ядерно-енергетичним потенціалом (наша країна займає сьоме місце у світі за сумарною потужністю ядерних енергоблоків - 12880 Мвт, восьме - за їх кількістю - 14), не могла залишатися осторонь від цих процесів . Поштовхом до усвідомлення необхідності створення в Україні спеціального режиму цивільно-правової відповідальності за ядерний збиток послужила Чорнобильська катастрофа. Однак ідея і відповідні пропозиції фахівців про створення такого режиму не знайшли в той час підтримки у владних структурах. Замість цього була введена система соціальних компенсацій потерпілим, передбачена Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи». Треба було ще кілька років, щоб ідея створення механізму цивільно-правової відповідальності за ядерний збиток «дозріла» і придбала визначене правове оформлення. Уперше про необхідність законодавчого закріплення цього режиму було зазначено в Концепції державного регулювання безпеки і керування ядерною областю в Україні, затвердженої Постановою Верховної Ради України від 25 січня 1994 р. Концепція визначила структуру майбутнього законодавства в сфері використання ядерної енергії і радіаційного захисту, що, зокрема, включає правовий режим цивільно-правової відповідальності і ядерного страхування.
Зазначені положення Концепції були реалізовані в Законі України «Про використання ядерної енергії і радіаційної безпеки», прийнятому 8 лютого 1995 р. Питанням відшкодування ядерного збитку присвячений окремий розділ Закону. Однак норми цього закону в деяких аспектах не відповідали принципам і нормам міжнародно-правових документів (Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерний збиток від 21 травня 1963 р. і ін.). Закон, зокрема, не установив розмір відшкодування за ядерний збиток, механізм страхового й іншого фінансового забезпечення відшкодування.
Новий етап у розробці правового механізму відшкодування ядерного збитку в Україні був початий 12 червня 1996 р., приєднанням України до Віденської конвенції, що зажадало приведення національного ядерного законодавства у відповідність з його принципами і нормами. 3 грудня 1997 р. був прийнятий Закон України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України в зв'язку з приєднанням України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерний збиток», яким були внесені деякі зміни в Закони «Про використання ядерної енергії і радіаційної безпеки» і «Про страхування». Останній був доповнений положеннями про обов'язкове страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки (експлуатуюча організація) за ядерний збиток, обов'язки страхувальників, що мають дозвіл на страхування відповідальності операторів ядерних установок за ядерний збиток, створити ядерний страховий пул (об'єднання). Зазначений Закон не вирішував всі інші пекучі питання ядерного страхування, обмеживши лише загальним зауваженням про те, що порядок і умови цього страхування визначаються спеціальним Законом України, що у даний час обговорюється Верховною Радою України й імовірніше всього буде прийнятий у запропонованій редакції.
До виникнення визначених юридичних наслідків за межами держави може привести використання атомної енергії: цивільно-правові відносини, що складаються в процесі здійснення цієї діяльності, виходять за рамки однієї правової системи і перетворюються в так звані цивільні правовідносини з іноземним елементом, регульовані міжнародною часткою правом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Коллізіонні проблеми нормативно-правового регулювання відповідальності за ядерну шкоду

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок