Головна Головна -> Реферати українською -> Історія -> ЗЕМЛЯ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

ЗЕМЛЯ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Назва:
ЗЕМЛЯ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,60 KB
Завантажень:
490
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Районний центр, місто обласного підпорядкування, об'єднує колишні райони: Переяслав-Хмельницький, Баришівський і частину Березанського району.

Від Києва — 120 км.

Переяславщина. Славна земля, де кожен камінь, кожна могила немало могли б розповісти про героїчне минуле України! Цей край — наймальовничіший куточок Київщини. Як тільки автобус зверне з магістрального шосе Київ—Харків, його обступить зелене шумовиння лісів. Ліс починається далеко від Переяслава, і чим ближче до заплави Дніпра, тим він красивіший, тим зеленіші чагарники. Того, хто вперше побуває тут, вразять незаймані луки, і таємничий плюскіт лісових річок, і черідки диких кіз, що біжать, нібито не торкаючись землі...

А ось і саме місто. Поруч з сучасними спорудами, з молодими парками і скверами височіють пам'ятники стародавньої архітектури, залишки фортець і валів. Таке дивне поєднання надає місту своєрідної краси і чарівності.

Ще перед початком нашої ери, як стверджують археологічні розкопки, на території майбутнього Переяслава виникають древнь-ослов'янські поселення так званої культури «полів поховань».

Зовсім недавно на землях Переяславського радгоспу досліджувався могильник культури II—IV століть.

В могильнику знайдено бронзову фібулу, сердолікову бусину і позолочений ніж з слідами дерев'яної колодки, срібні персні, дві великі миски з кістками курки і риби, кістки барана і глиняний кубок.

В кінці VI чи десь на початку VII століть в районі злиття Альти і Трубежа виросло найдавніше Переяславське городище. Згодом тут виникло місто. Вже в Х столітті Переяслав відігравав значну роль у політичному і культурному житті древньоруської держави, а починаючи з середини XI століття стає «стольним градом» князівства. Переяславськими князями були такі видатні державні діячі, як Володимир Мономах, Юрій Долгорукий — засновник Москви.

«Повесть временных лет» під 1089 роком повідомляє про велике будівництво в Переяславі. Особливо багато споруд виросло в XI— XII століттях. Залишки деяких із них знайдені радянськими археологами. Найзначнішою будівлею XI століття вважають Михайлівський собор. Стіни його прикрашав фресковий розпис та мозаїка, а підлога була вистелена різнокольоровими полив'яними та шиферними орнаментованими плитами. В прибудовах, коло стін собору, знаходились поховання переяславських князів. Щодо розмірів та багатства внутрішнього оздоблення Михайлівський собор навряд чи поступався навіть перед таким пам'ятником давнини, як Київська Софія. Храм був зруйнований в 1239 році під час татаро-монгольської навали.

Видатним твором зодчества XII сторіччя є великий храм, рештки якого знайдені під дерев'яною церквою Воскресіння. Розкопано не лише фундаменти, а й стіни та внутрішні стовпи. Вся кладка зроблена з цегли на вапняковому розчині з домішкою цем'янки. Каміння вживалось тільки в кладці фундаментів. Древній храм тринефний. Кожний неф закінчувався напівкруглою апсидою. Підлога вистелена різнокольоровими полив'яними плитами. Стіни і стовпи були вкриті фресковим розписом.

На території «дитинця» виявлено залишки склоробної майстерні періоду Київської Русі. Вона обладнана піччю, яка служила для виготовлення скла, скляного посуду, різнокольорових елементів для мозаїки.

Трагічним для міста був період татаро-монгольської навали: нападники повністю зруйнували і спалили Переяслав. З того часу майже зникають з сторінок літопису згадки про місто. Вони з'являються в різних історичних джерелах лише в XVI столітті, коли Переяслав було відбудовано.

В травні 1954 року всі народи Радянського Союзу відзначили знаменну історичну дату — 300-річчя возз'єднання України з Росією. В Переяслав-Хмельницький прибули тоді делегації з усіх республік, іноземні гості. На площі, де прозвучала клятва українського народу (нині площа Возз'єднання), встановлено обеліск з меморіальною дошкою. В центрі міста, на площі Богдана Хмельницького, споруджено монумент на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією, відкриття якого відбулось 8 жовтня 1961 року. Монумента полірованого червоного граніту, увінчаний символічними постатями Росії й України, створили скульптори й архітектори В. Гнєзділов, В. Винайкін, В. Гречаник і П. Кальницький. На десятиметровому постаменті над бронзовими барельєфами, що відображають історичні епізоди з життя народів-братів, золотом написано: «1654. Навіки разом—навіки з російським народом. 1954».

У 1738 році в Переяславі відкривається колегія — перший загальноосвітній учбовий заклад з шестирічним курсом навчання, що готував священиків. Для колегії був збудований одноповерховий кам'яний будинок. В 1753 році в Переяславській колегії займав посаду викладача поетики Григорій Савич Сковорода. Як свідчить його найближчий друг і учень М. І. Ковалинський, Сковорода жив у Вознесенському монастирі, писав підручник з піїтики, в якому виклав основні положення свого новаторського курсу поетики і закликав до висловлення в творіннях митців вільної думки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: ЗЕМЛЯ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок