Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Аналіз твору: драма «Гостина старої дами»

Аналіз твору: драма «Гостина старої дами»

Назва:
Аналіз твору: драма «Гостина старої дами»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,85 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з зарубіжної літератури
Аналіз твору: драма «Гостина старої дами»


Творча передісторія твору. Сюжет драми виріс із незакінченої повісті «Місячне затемнення», над якою Ф. Дюрренматт працював у середині 50-х років. За задумом автора, ця повість мала розповідати про уродженця одного швейцарського села, який через півстоліття повернувся на батьківщину муль-тимільйонером. Метою подорожі багатія до рідного села була помста землякові, який колись звабив його кохану. За допомо-гою грубого підкупу головний герой змушує селян мовчки розправитися з давнім ворогом.
У п'єсі «Гостина старої дами» «блудний син», що через десятки років повернувся додому, перетворився на «блудну доньку», але основні складові драматичної інтриги збереглися: скривджене кохання як мотив помсти, підкуп і вбивство як шляхи її здійснення.
Сюжет п'єси. Драма починається з прибуття літньої мільяр-дерки на ім'я Клер Цаханасян до рідного містечка Ґюлена. Багато років тому вона, як стає зрозумілим з подальшого перебігу подій, пережила найсильнішу у своєму житті любов і найглибшу душевну травму, спричинену цією любов'ю. Коха-ний, бажаючи одружитися з донькою заможного крамаря, по-кинув її, та ще й скривдив перед судом з допомогою брехливих свідків. Вагітна дівчина, суворо засуджена ґюленською грома-дою, змушена була поїхати світ за очі. Поневіряння без грошей і професії, з розчарованою душею та розтоптаними почуттями, за умов щоденної боротьби за елементарне фізичне виживання привели дівчину до борделю. Там вона й народила свою єдину дитину, яка, однак, незабаром померла. Згодом привабливу молоду жінку помітив мільярдер Цаханасян. Шлюб із ним відчинив перед Клер двері до респектабельного товариства.
Після смерті чоловіка Клер стає однією з найзаможніших жінок світу й бере у життя реванш. Вона міняє офіційних чо-ловіків, немов рукавички, колекціонує знайомства зі світовими знаменитостями, задовольняє будь-які свої примхи. Втім, пережита замолоду історія залишила у серці жінки глибокий шрам, біль якого не змогли вгамувати ані розкіш, ані влада. Відтак до Ґюлена пані Цаханасян приводить не ностальгія за «малою батьківщиною», а роками виношений план помсти Ілю - своєму колишньому коханому.
Тим часом мешканці провінційного містечка Ґюлена, що багато років перебуває у стані занепаду, з нетерпінням чекають Клер, розраховуючи на її грошову допомогу. Особливі надії у психологічній «обробці» мільярдерки вони покладають на Іля; у випадку успішних результатів візиту Цаханасян йому обіцяна посада бургомістра.
Одразу ж по приїзді Клер повідомляє, що готова подарувати громаді мільярд, якщо Іля буде вбито. Ґюленці спочатку обуре-но відмовляються від її пропозиції. «Я почекаю», - промовляє у відповідь на їхній протест стара дама. І справді, упродовж її гостини ґюленці не лише звикають до думки, ніби заради гро-мадського добробуту можна пожертвувати життям одного із земляків, а й поволі загрузають у кредитах, не залишаючи для себе жодної можливості уникнути розправи над Ілем. Зраджу-ють героя навіть його рідні - дружина, син, донька. Лише Учитель та Священик — представники місцевої «еліти», що з огляду на свої професії мають бути взірцями гуманного став-лення до людини, спочатку роблять непевні спроби заступитися за земляка, на якого впав гнів мільярдерки. Проте згодом і вони приєднуються до загалу. Зрештою, збори ґюленської гро-мади одностайно виносять герою смертний вирок. Всією ж гро-мадою ґюленці Іля й вбивають. Задоволена Клер виплачує місту обіцяні гроші й забирає тіло загиблого у заздалегідь при-везеній до Ґюлена труні. П'єса завершується гімном, в якому городяни оспівують добробут і процвітання свого міста.
Система образів та проблематика твору. Центральними образами твору є Клер, Іль та ґюленська громада. За всієї життєподібності кожний з цих образів є ще й алегоричним втіленням певної ідеї: Клер уособлює ідею помсти, Іль — споку-ти «застарілих» гріхів, а в образі ґюленців драматург аналізує причини та наслідки морального неблагополуччя сучасного суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Аналіз твору: драма «Гостина старої дами»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок