Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Маніхейські своди

Маніхейські своди

Назва:
Маніхейські своди
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,33 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
Маніхейські своди


План
Маніхейство як основа для маніхейських сводів.
Зміст маніхейської літератури, її особливості.
Своди – пам’ятка давньоіранської літератури.
Священна книга “Авеста” – перша за часом пам’ятка іранської писемності, яка дійшла до нас.
Пізні своди релігійного характеру створювались у ІІІ – ІХ ст.н.е. Частина з них оформилась ще при Сасанідах, а деякі пам’ятки – вже після арабського завоювання, коли звернення до старожитностей відігравало важливу роль у боротьбі з іноземних поневоленням.
Становлення літератури релігійного характеру було зумовлене потребами зороастризму, маніхейства та маздакізму, що, розвиваючись, приймали релігійні форми.
Для розуміння маніхейської літератури потрібно з’ясувати, яке ж вчення було для неї основою.
Маніхейство набуло у свій час поширення від Риму до Китаю.
Засновник вчення, що мав почесний титул “Мані” (“Вічний”) був сином вавілонянина і знатної іранки. У молоді роки багато подорожуючи, був у Середній Азії та Індії. Розпочав свою діяльність як проповідник у 242 р. в столиці Сасанідів Ктесіфоні, де мав великий успіх, створив свою церкву. В Согді його вчення стало пріоритетною релігією.
За основу свого вчення Мані взяв зороастризм і спробував створити всеохоплюючу релігійну систему, яка б увібрала найбільш істотне з усіх інших. Зараз це вчення характеризується як теософський синкретизм. Його суть: навколишній світ – арена жорсткої боротьби двох начал, добра і зла, світла і темряви. Світ світла і добра асоціюється з духовним началом, а темряви і зла – з матеріальним. Звідси випливає, що світ навколо нас – світ зла. Мета світового процесу в тому, щоб врятувати часточки світла, заховані в людині (людській душі), від влади матерії – мета ця характерна для багатьох індійських релігій, включаючи буддизм.
Для цього використовують і відповідні засоби: істинні маніхеї, “обрані”, зобов’язані були вести аскетичний спосіб життя, не мати власності, сім’ї, житла, не вживати вина і м’яса, не рвати рослин, Утримувати їх повинні миряни, що могли мати сім’ю та майно, нормально харчуватись і яким надавався статус “обраних” лише перед смертю, в якості своєрідного причастя.
Міфологія та есхатологія маніхейства являє собою трансформований варіант зороастризму у суміші з іншими доктринами – від давньоіранської ідеї вічного часу з її лінійним розвитком подій (її втілення Зерван) до християнських біблійних уявлень.
Зороастризм, маніхейство і маздакізм конкурували не лише між собою, а й з іншими релігіями. Тому в цих умовах мистецтво полеміки значно вдосконалювалось. Доказом цього служить характер пам’яток зороастрейського та маніхейського сводів, яких у свій час була велика кількість. З маніхейської літератури збереглись лише уривки через систематичне знищення її протягом віків зороастрійцями, християнами і мусульманами.
Форма цих пам’яток тісно пов’язана з розвитком усної традиції, використанням ораторського мистецтва. В них використовувався ускладнений діалог.
Судячи із середньовічних джерел, частину маніхейської літератури складали пам’ятки, створені нібито самим засновником зороастризму, і які вважались священними у сфері його наступників. В Х ст. було відомо 7 таких книг, що збереглись у Хорезмі. 6 з них були написані на сірійській мові, а сьома, як вважають, адресована сасанідському правителеві, на якійсь із середньоіранських мов. Уривок цієї книги, що зберігся в арабському перекладі, показує, що вона була складена у формі проповіді від першої особи і містила деякі відомості із життя пророка Мані (“И пришло пророчество в этот последний век при посредстве меня, Мани, посланника истинного бога в страну вавилонскую”). Можливо, що, в основі цієї книги була оригінальна проповідь Мані.
Відомо, що існувала і книга, що називалась “Авангельон”, тобто “Євангеліє”. Певно, це був “свод” маніхейських істин.
мані приписували і “Книгу гігантів” – переробку апокрифічної книги Еноха, з якої дійшли согдійські, середньоперські і парфянські фрагменти, судячи з яких маніхейська проповідь, як і зороастрійська, широко використовували елементи загальнонародної спадщини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Маніхейські своди

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок